Ze světa

Smutný hrdina z autobusu smrti
 23.1.2017 - 8:35 - Neuvěřitelná odvaha.Tělocvikář vynášel děti z hořícího autobusu, přičemž riskoval svůj život. Co je však nejvíce zarážejícím a zároveň nejsmutnější na celé tragédii je fakt, že cizí děti zachránil, ale své už nedokázal. Jeho dcera se synem v autobuse uhořeli.
  Nepopsatelná tragédie postihla maďarských školáky s pedagogy vracejících se z lyžování ve Francii. Při italském městě Verona autobus havaroval a do několika sekund vzplál. Bilance nehody je šokující. Čtení následujících řádků vhání slzy do očí. 

Tělocvikář Györgyi Vígh

Za hrdinu označují maďarské média tělocvikář Györgyi Vígh, který se s manželkou několikrát do autobsu smrti vrátil a pomáhal ostatním dostat se z hořícího pekla do bezpečí. Sám při tom utrpěl rozsáhlé popáleniny. Svým nejbližším ale pomoci nedokázal. V plamenech zemřely jeho dvě dospělé děti. Na podporu tělocvikář již vznikla na Facebooku skupina .

Vígh syn (30) a dcera (18) v autobuse uhořeli zatímco jejich otec vynášel ostatní děti z autobusu. V době tragédie byla v autobuse i jeho žena, informuje BBC. Vigh se v současnosti zotavuje v nemocnici ze svých poranění. "Nikdy si neodpustím, že jsem nedokázala zachránit svou dceru," řekla manželka pro maďarská média.
Rozbíjely skla a vyskakovali
  Během děsivého nárazu většina cestujících spala. Probudili se na silný náraz a šlehající plameny. Přeživší se dostali ven tak, že rozbili skla. Byli snadno oblečení a bosí. Utrpěli zejména řezná zranění po skleněných střepech.
  Identifikace 16 obětí nehody autobusu s maďarskými středoškoláků na severu Itálie může podle italské policie trvat několik dní. Maďarský autobus se žáky gymnázia, vracejícími se z lyžařského zájezdu ve Francii, havaroval z dosud neznámých příčin v pátek před půlnocí na dálnici A4 u italské Veroně. Autobus po nárazu do mostního pilíře vyhořel. Při nehodě zemřelo 16 lidí. Jednoho pasažéra udržují v umělém spánku, dva jsou v kritickém stavu, deset jsou zranění těžce a 13 snadněji. Bez zranění vyvázlo 12 cestujících. Tří těžce zraněných již převezli z Itálie do vlasti.
  Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes řekl, že v autobuse bylo 54 pasažérů a dva maďarští řidiči. Mezi pasažéry bylo 43 nezletilých a 11 dospělých. Mezi mrtvými je 11 studentů a pět dospělých. Příčina nehody není stále objasněna. Většina mrtvých zemřela při požáru, který autobus zachvátil po nárazu do svodidla a sloupu nadjezdu, na dálničním výjezdu z Benátek.
  Oběti páteční tragické autobusové nehody v Itálii si dnes Maďarsko připomíná dnem státního smutku, informovala agentura MTI. Na Kossuthově náměstí v Budapešti spustili ráno státní vlajku na půl žerdi s vojenskými poctami za účasti prezidenta Jánose Ádera, předsedy parlamentu László Kövér a premiéra Viktora Orbána. Přítomni byli i mnozí politici vládních i opozičních stran.
  Vzpomínky před budovou parlamentu se zúčastnili i žáci a učitelé Gymnázia Pála Szinyei MERS, kterým nejvyšší ústavní činitelé vyjádřili soustrast. Den státního smutku vyhlásila vláda ještě v sobotu. Podle vládního nařízení mají být na veřejných budovách vyvěšeny černé vlajky. Vlajky Maďarska a Evropské unie budou spuštěny na půl žerdi. Tragickou událost si připomínají i školy v rámci vyučovacích hodin, případně na pietních shromážděních žáků a studentů.

Zdroj: Parlamentní listy

Lidé prokoukli podstatu hry
22. 1. 2017 - 9:05 - Mediální mainstream v USA i v dalších zemích, včetně naší, se jednoznačně postavil na stranu toho typu moci, kterou v době voleb reprezentovala Clintonová. A prohrál společně s ní, uvádí vysokoškolský pedagog a publicista, doc. Radim Valenčík. 

  Rozebírá také poslední výroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa například k Brexitu a údajné odpovědnosti Merkelové za migrační krizi v Evropě. Důrazně se také staví proti kritikům Trumpa, kteří varují před jeho politickým stylem.

Donald J. Trump před washingtonským Kapitolem složil slib a stal se 45. americkým prezidentem. Nevypadá to ovšem, že by média poté, co je z Trumpa oficiálně prezident, v jeho ostré kritice ustala. Vysloužila si média nedůvěru lidí oprávněně?

  Mediální mainstream v USA i v dalších zemích, včetně naší, se jednoznačně postavil na stranu toho typu moci, kterou v době voleb reprezentovala Clintonová. A prohrál společně s ní. Poprvé v historii Spojených států, ale i třeba u nás, dal mediální mainstream tak okatě najevo, za kým stojí. A poprvé v historii utrpěl debakl. Svědčí to mj. o tom, že lidé prokoukli podstatu hry. Nemyslím, že by to mělo za následek větší prostor pro šíření tzv. „fake news“. Vždyť ty byly z pozice moci reprezentované Clintonovou mnohdy šířeny záměrně, aby byla zpochybněna alternativní média, která se zlu snaží čelit.

Nepříliš odlišně na tom s důvěrou mohou být i tajné služby, což se ukázalo na kauze zveřejněných kompro materiálů na Trumpa, jejichž pravdivost zpochybňují i renomovaní experti. 

  Další z rekordů, které padly. Nikdy dříve nedaly administrativou nekontrolovatelné a Obamovu administrativu v podstatě ovládající enklávy zpravodajských služeb prorostlé s finančními kruhy o sobě vědět tímto způsobem. Jsou to křeče degenerované a rozpadající se moci. Ta odchází přesně podle scénáře, který jsem, myslím poměrně přesně, popsal už 27. května loňského roku: „…

Je zpochybňování práce těchto složek nebezpečné?

  V současné době probíhá v USA standardní občanská válka v oblasti zpravodajských služeb. Hlavní municí jsou dezinformace. Na čele obnovy důvěry ve zpravodajské služby je část zpravodajských služeb. Ti, kteří zde působí, nejlépe vědí, kam až hra zašla a jak byla nebezpečná. Jak blízko od zkázy jsme byli. Této občanské války, jak už to tak v občanských válkách bývá, se masově účastní i veřejnost USA. Myslím, že si zatím vede dobře.

Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) porušila Česká televize během vysílání tzv. Americké volební noci zákon. Nadržovala prý Hillary Clintonové. Potvrdily se tak názory některých politiků včetně prezidenta. Vedle toho Trump ignoruje CNN, protože zveřejnila zmíněné „kompro“. Přizpůsobí se média „novému přístupu“, nebo budou, jako ČT, ztrácet dál důvěru lidí?

  Občanská dezinformační válka se z USA šíří i do dalších zemí. Zejména tam, kde na základě globálního špiclování a následného vydírání byly prostřednictvím vydíratelných dosazováni do klíčových pozic vydíratelní a manipulovatelní. Tím lze objasnit i chování „naší“ ČT či dalších mainstreamových medií. Abychom si udělali představu, kam až to zašlo: Palebná síla v informační občanské válce ČT v poměru k palebné síle alternativních, většinou elektronických medií, mezi která patří např. i Parlamentní listy, je v poměru asi jako palebná síla moderního tanku ke vzduchovce. A přesto mainstreamová media prohrávají! Prohrávají natolik, že se situaci ministr vnitra snaží zachránit tím, že zřídil jakýsi Janda/Chovanecký ústav soudobého mccarthismu, který se snaží alternativní media na základě konstrukcí ve stylu procesů z 50. let u nás i v USA likvidovat. Kdo nevěří, ať si přečte, jakým způsobem konstruují „Evropské hodnoty“ spojené s Janda/Chovaneckým ústavem pupeční šňůrou nitky spiknutí

Média přišla se zprávou, že lidé z Trumpova týmu zjišťují u členských zemí, zda se někdo další nechystá opustit EU. Jde pouze o sondování nebo může mít budoucí prezident více informací a hodlá připravovat scénáře na možný rozpad Unie?

  Myslím, že toto je poněkud nafouknutá informace. EU je pro Trumpa spíše, jak by řekl klasik, „pod jeho rozlišovací úroveň“. Nebude se v tomto směru nijak zvlášť angažovat. Možná že si chtěl jen trochu otestovat, jak na toto vábení zareaguje třeba Polsko, a současnou euroreprezentaci, která stojí na straně moci donedávna reprezentované Clintonovou, trochu potrápit a trochu zaměstnat, aby přišla na jiné myšlenky, než se plést do vnitřních záležitostí USA.

Ve věci Německa a šéfky jeho vlády zašel Trump ještě dál. „Když se podíváte na EU, je to Německo. EU je v podstatě jen nástrojem pro německé zájmy. Proto jsou Britové tak chytří, že odešli,“ sdělil. Co takto „politicky nekorektní“ postoje mohou vypovídat o jeho budoucí spolupráci s Evropou?

  Ze strany současné euroreprezentace se zatím Trump dočkal jen dost neférového okopávání. Proč by měl mít zájem o nějakou spolupráci s ní? Tady budeme my sami muset trochu popracovat na sobě. Nevím, zda dobrým krokem k tomu je třeba to, že naše hlavní vládní strana, která má i současného premiéra, jedná s experty z nejužšího týmu prezidentské kandidátky Clintonové o pomoci při vedení své volební kampaně. To už přesahuje hranice toho, co jsem schopen pochopit svým rozumem.

Očekávaný Trumpův příklon k Rusku teď zmírnilo „grilování“ jeho kandidátů do čela několika resortů vč. Rexe Tillersona, který má být ministrem zahraničí. Ten spolu s kolegy Jeffem Sessionsem, Jamesem Mattisem a Mikem Pompeo v Senátu hovořili o Rusku téměř výlučně kriticky. Šlo o úlitbu některým senátorským jestřábům, anebo skutečně naděje Kremlu na blízké vztahy padají?

  Nemluvil bych o příklonu k Rusku, ale o realistickém vztahu k Rusku. Je to pochopitelně změna oproti chorobné rusofobii, která se snažila hnát svět do jaderné války s Ruskem. Ale magoři, jak to tak vypadá, aspoň na čas odcházejí. A s pořádnou ostudou. Trump dobře rozložil své vládní portfolio, a zatímco jej zákonodárci grilovali, rozestavil svůj hujerovsky rozvětvený rodinný klan na všechna klíčová místa těch administrativ, které má pod kontrolou. Kdo umí, umí.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno, kráceno)

CNN už úplně zešílela. Zavražděte Trumpa...
20.1.2017 - 10:03 - Americká zpravodajská stanice CNN zašla v odporu vůči Trumpovi hodně daleko, píše server britského deníku Daily Mail. Stanice totiž spekuluje, kdo všechno by musel zemřít, aby se moci ujal Obama nebo někdo jemu názorově podobný. Na prvním místě by musel zemřít nastupující americký prezident Donald Trump a jako druhý jeho viceprezident Mike Pence.
  Britský bulvár tvrdí, že mnozí diváci zpravodajské stanice CNN zuří, neboť mají za to, že podněcuje k násilí. V krajním případě dokonce k zavraždění nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa. Ostrá slova na adresu novinářů padla poté, co světlo světa spatřil titulek „Katastrofa může udržet člena Obamova kabinetu v Oválné pracovně“.

  Muselo by však jít o opravdu velikou katastrofu, protože by při ní musel zemřít Trump, jeho viceprezident Pence a představitelé Kongresu. K tomu by teoreticky mohlo dojít během hypotetického útoku na washingtonský Kapitol, před kterým bude Trump skládat přísahu.
  Diváci dávají na sociálních sítích najevo, že se jim přístup CNN k Trumpovi ani trochu nelíbí. Na druhé straně se tomu lidé ani moc nediví, protože CNN v předvolební kampani stranila Hillary Clintonové. Ale spekulovat o tom, kdo všechno by musel zemřít, aby u moci zůstal některý z Obamových kolegů, považují mnozí občané účastnící se diskusí na sociálních sítích za nechutné, odporné a děsivé.Zdroj: Parlamentní listy

Angela Merkelová chystá totální zátah kvůli migrantům. Ale ne na migranty
19.1.2017 - 9:34 - V Německu začíná přituhovat a mnozí se obávají dalšího omezování svobody slova. Vláda Angely Merkelové tlačí na Facebook a Twitter, aby reagovaly na nenávistné projevy uživatelů sociálních sítí do 24 hodin.
  V důsledku přistěhovalecké politiky otevřených dveří ztratila kancléřka Merkelová i celá vládní koalice své výsadní postavení na německé politické scéně. Vzestup opoziční Alternativy pro Německo přinesl v zemských volbách po celé zemi CDU i SPD velmi nepříjemné výsledky a zejména s kritiky své migrační politiky se není vláda schopna vypořádat. Přes značnou podporu mainstreamových médií i spřízněných think-tanků a neziskových organizací.
  Když to nejde po dobrém, musí to jít po zlém, řekla si patrně kancléřka a její straničtí kolegové a začali podle toho konat. Jak uvedl dlouholetý spojenec kancléřky a předseda parlamentního výboru CDU Volker Kauder, bylo již dosaženo předběžné dohody se socialistickým ministrem spravedlnosti Heiko Maasem, podle které by společnosti Facebook a Twitter byly nuceny reagovat na nenávistné projevy do 24 hodin. V opačném případě by musely zaplatit pokutu.
„Ty pokuty ale musí skutečně bolet, jinak nebudou mít žádný smysl. Až doposud hráli provozovatelé sociálních sítí mrtvé brouky, když jsme chtěli řešit problémy,“ cituje zpravodajská agentura Bloomberg Kaudera. „Samotná kancléřka Merkelová podporuje regulaci sociálních sítí dlouhodobě. Ve snaze zamezit dalšímu vzestupu populistických hnutí, které získávají nejenom v Německu, ale po celé Evropě čím dál větší podporu,“ uvádí Bloomberg.
  Kauder nyní otevřeně hovoří o nutnosti vypracovat „seznam pokut“ a věří, že vládní koalice se na jeho obsahu rychle shodne. „Oběti útoků na sociálních sítích by měli dostat právo na ochranu stejné, jak tomu je i v ostatních případech. Zkrátka a dobře, co platí v reálném světě, mělo by platit i ve světě virtuálním,“ odmítl Kauder kritiku těch, kteří se v souvislosti s chystanými opatřeními obávají nastolení státní cenzury.
  O nutnosti mazat „nenávistné“ příspěvky na sociálních sítích hovořil pro deník Rheinsiche Post také ministr spravedlnosti Heiko Maas. Také on pohrozil, že pokud nebudou společnosti Facebook, Twitter, Google a Microsoft více spolupracovat, vláda podnikne potřebné právní kroky. Němečtí politici si na provozovatele sociálních sítí sice stěžují, ale například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg již před rokem slíbil, že svůj slib splní a nenávistné příspěvky proti migrantům budou mazány. 

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Zabijeme tě, když zazpíváš Trumpovi
  18. 1. 2017 - 12:47 - Spojené státy se horečnatě připravují na páteční inauguraci Donalda Trumpa. Stovky tisíc jeho odpůrců plánují demonstrovat. Slavnostní uvedení do prezidentské funkce hodlá bojkotovat asi 50 demokratů. Trumpovi navíc hrozí i hnutí Anonymous, a aby toho nebylo málo, své vystoupení u příležitosti následných oslav zrušil i slavný tenor Andrea Bocelli. Kvůli výhrůžkám smrtí.
  Pozornost Spojených států a vůbec celého světa bude tento pátek jednoznačně směřovat do Washingtonu, kde bude uveden do prezidentského úřadu 45. prezident Spojených států. Bouřlivé reakce budila už jeho samotná prezidentská kampaň, emoce se nezklidnily ani po jeho vítězství a následném přepočítávání hlasů. Vše nasvědčuje tomu, že poklidně neproběhne ani páteční inaugurace. Naopak se očekává, že bude velmi rušno.
  Podle odhadů by mělo inauguraci před Kapitolem přihlížet 800 až 900 tisíc lidí. Není ovšem předem jasné, v jakém poměru se budou v davu vyskytovat Trumpovi příznivci a odpůrci. Zájem o slavnostní událost je však nižší, než tomu bylo před osmi lety, kdy do Bílého domu nastoupil Barack Obama. Tehdy údajně přihlíželo jeho inauguraci 1,8 milionů lidí. Na Trumpa se také dívá podle průzkumu ABC News / Washington Post příznivě méně Američanů (Trumpových 40 % vs. Obamových 79 %).
  Vypjatá atmosféra však nebude panovat jen mezi účastníky demonstrací, ale také v samotném Kapitolu. Více než padesát demokratů předem avizovalo, že se neúčastní Trumpovy přísahy. Za všechny své stranické kolegy svůj postoj vyjádřil kongresman John Lewis, který již více než půl století bojuje za práva afroamerické menšiny. „Vítězství Trumpa je nelegitimní, protože do prezidentských voleb zasahovalo Rusko,“ cituje BBC šestasedmdesátiletého aktivistu.
  Nezdá se však, že by Trumpa neúčast demokratů na jeho inauguraci mrzela. „Pokud tam ti lidé nepřijdou, tak je to naprosto v pořádku. Potřebujeme každé volné sedadlo a já doufám, že nám dají své lístky,“ uvedl v rozhovoru pro Fox News Trump. V tom samém duchu hovořil v úterý ráno s novináři také jeho mluvčí Sean Spicer. „Je škoda, že se ti lidé nechtějí účastnit poklidného předání moci. Na druhou stranu budeme mít aspoň více míst pro ostatní.“
  Desítky demokratů si tak nevyslechnou Trumpovu inaugurační řeč, ve které bude 45. prezident Spojených států dle svého mluvčího Spicera akcentovat především potřebu společně se sjednotit. Trumpovi poradci také prozradili, že jeho řeč bude poměrně krátká a neměla by přesáhnout délku dvaceti minut. Ve svém prvním prezidentském projevu také Trump zmíní a dále rozvine své hojně používané slogany z kampaně „America First“ a „ Make America Great Again“.
  Několik desítek hodin před inaugurací Trumpa se také ozvali jeho „staří známí“ z hnutí Anonymous, kteří mu již před volbami vyhlásili „totální válku“. Nyní vyzvali své stoupence, aby shromažďovali utajené informace z Trumpovy minulosti a využili je k tomu, aby nemohl být oficiálně uveden do prezidentského úřadu. „Udržoval jste finanční i osobní kontakty s ruskými gangstery a pral špinavé peníze. Všechno se to na vás provalí. Po celé příští čtyři roky budete litovat, že jste se stal prezidentem,“ napsali Anonymous na svém twitteru.
  Slavnostního programu se nakonec neúčastní ani slavný operní zpěvák Andrea Bocelli. Byť v jeho případě jde o rozhodnutí učiněné nedobrovolně. Jak píše britský deník Daily Mail, italský nevidomý umělec obdržel výhrůžky smrtí a mnoho jeho fanoušků mu vzkázalo, že pokud bude „zpívat pro Trumpa“, budou napříště bojkotovat jeho koncerty. Pozvání na oslavy již před tím odmítli Elton John nebo Céline Dion, ale také Jennifer Holliday, která tak učinila na nátlak svých fanoušků z LGBT komunity.

Zdroj: Parlamentní listy

Srbsko se připravuje na okupaci části severního Kosova
  17.1.2017 - 9:24 - Má se jednat o podobnou situaci, ve které v roce 2014 Rusko anektovalo Krym. Mediální agentuře Reuters toto v pondělí sdělil prezident Kosova Hashim Thaci.
  Kosovské speciální jednotky v sobotu 14. ledna znemožnily přejezd kosovsko-srbské hranice vlaku přijíždějícímu ze Srbska, který byl vyzdoben národními barvami a slovy „Kosovo patří Srbsku“. Srbsko neuznává nezávislost své bývalé provincie Kosova, a z toho důvodu ani kosovské úřady nežádalo o povolení na přejezd hranic vlaku, který srbská vláda „financovala a organizovala“, píše Reuters.
  Hned následující den po incidentu se k celé situaci vyjádřil srbský prezident Tomislav Nikolič. „Jednání Kosova svědčí o tom, že prahne po válce s Bělehradem,“ cituje slova srbského lídra mezinárodní agentura.
  Na druhé straně prezident Kosova Hashim Thaci uvedl, že celá akce měla za cíl „vyprovokovat“ kosovské úřady a vytvořit záminku pro vojenskou intervenci ze Srbska, jejímž cílem by byla anexe severní části Kosova. V této oblasti podle údajů Reuters žije 50 000 etnických Srbů, kteří odmítají akceptovat kosovskou nezávislost a přejí si, aby bylo toto území spravováno Bělehradem.
  „Srbsko mělo v úmyslu využít tento vlak, který jim byl darován Ruskem, nejprve k tomu, aby za jeho pomoci odřízlo severní část Kosova od zbytku země a poté jej připojilo k Srbsku. Jedná se o krymský model,“ cituje Reuters slova Thaciho Reuters.
  Podobně jako v případě severní části Kosova je i Krymský poloostrov domovem mnoha etnických Rusů, kteří i po pádu Sovětského svazu zůstali věrní Moskvě a ke kyjevským autoritám chovali nedůvěru. Srbsko o kosovskou provincii přišlo, když síly NATO donutily bombardováním Bělehradu v roce 1999 srbskou armádu stáhnout svá vojska poté, co z jejich strany údajně došlo k masakru 10 000 etnických Albánců. NATO do dnešního dne v Kosovu udržuje vojenský kontingent s počtem okolo 5000 mužů, který má za úkol zachovat mír v regionu.
  Podobně jako Srbsko i jeho dávný spojenec Rusko – a mnoho dalších zemí – odmítá uznat kosovskou nezávislost, která byla vyhlášena v roce 2008. Poté, co se srbský prezident Nikolič v neděli v Bělehradu setkal s vedoucími představiteli srbské armády, pohrozil opětovným vysláním vojsk do Kosova. „Jestliže tam Srbové přicházejí o život, pošleme tam armádu. Půjdeme všichni, já se také přidám, ostatně to nebude poprvé,“ uvedl prezident Nikolič, který je bývalým členem ultranacionalistické Srbské radikální strany a v 90. letech bojoval s ostatními Srby v Chorvatsku.
  V odpovědi na slova srbského prezidenta Thaci uvedl, že „jakýkoli pokus Srbska o anexi Kosova by spustil řetězovou reakci napříč celým západním Balkánem“, cituje jeho slova Reuters. Napětí komplikuje snahy Bělehradu i Prištiny o vstup do Evropské unie, o což oba státy usilují. Jednou z podmínek pro vstup je ovšem normalizace vztahů mezi oběma státními útvary.
  K obnovení vzájemné nevraživost došlo tento měsíc, když byl bývalý ministerský předseda Kosova Ramush Haradinaj zatčen ve Francii na popud Srbska, které ho viní z válečných zločinů.


Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Putinův pudlík Trump
16.1.2017 - 16:12 - Publicista Jefim Fištejn se ve svém komentáři pro Český rozhlas zamyslel nad tím, zda prezident Donald Trump bude jen pudlem ruské hlavy státu Vladimira Putina.
  „Odpověď na tuto otázku nezřídka hledají pozorovatelé v přehnaných konotacích. Vlivný komentátor deníku New York Times Nicholas Kristof se rozpomněl na to, že bývalý britský premiér Tony Blair byl často nazýván v tisku ‚věrným pudlem George Bushe‘ – to kvůli podpoře amerického tažení v Iráku – a klade si otázku, zda Trump nakonec nebude Putinovým pudlem v Bílém domě?“ konstatuje Fištejn.
  Kristof podle něj konstatuje, že jde o celistvost americké demokracie. O to, zda zahraniční diktátor má být odměněn za útok proti Spojeným státům. O to, zda v čele země bude stát prezident nebo pudl, uvedl. V této souvislosti se hovoří o tom, že prezident Trump bude vstřícnější vůči Rusku než Barack Obama. Zároveň prý v roce 2017 začne rušit sankce. Jsou však i tací komentátoři, kteří takové závěry nepředpokládají.
  „Komentátor časopisu Forbes Paul Gregory si myslí, že z náklonnosti k Putinovi vyléčí Trumpa fiasko Obamova restartu ve vztazích s Ruskem. Za drobné a nepodstatné Putinovy ústupky zaplatila Obamova vláda zrušením záměru vybudovat protiraketový štít ve východní Evropě,“ konstatuje Fištejn a uvádí i zábor Krymu, podporu separatistů na východě Ukrajiny či hybridní válku proti Evropě.
  „Trumpovi odpůrci v Americe budou v příštích letech klást důraz na tezi, že jen zásah ruských hackerů přivedl Trumpa do Bílého domu. Není vyloučeno, že právě to paradoxně donutí Donalda Trumpa být ve svých vztazích s Kremlem obezřetnějším,“ dodal Fištejn. 
  Závěrem pak ještě uvádí Gregoryho názor, že k žádným podstatným americkým ústupkům vůči Kremlu nedojde a dojít nemůže, protože není nic, co by byl Putin schopen nabídnout Spojeným státům výměnou za zrušení sankcí. „Jak na Ukrajině, tak na Blízkém východě či jinde jsou zájmy Putina v protikladu se zájmy Ameriky. Pokusy o bezdůvodné sbližování musí skončit stejným fiaskem jako Obamův restart,“ konstatuje podle Fištejna Gregory.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Co Rex Tillerson sdělil americkému Senátu
  12.1.2017 - 11:08 - Trumpův kandidát na pozici amerického ministra zahraničí Rex Tillerson byl včera „grilován“ senátory. Vysvětlovat musel zejména své postoje k Rusku a Vladimiru Putinovi, z jehož rukou převzal v roce 2013 Řád přátelství.
Rex Tillerson
  Ačkoli byl liberálními médii a demokraty Tillerson označován za osobního přítele Vladimira Putina, jeho odpovědi na otázky směřující k Rusku patrně Putina příliš nepotěšily. „Dnešní Rusko je nebezpečné. Napadlo Ukrajinu, anektovalo Krym a podporuje syrské síly, které brutálně porušují zákony a normy platné i za války. Naši spojenci v NATO mají plné právo být znepokojeni chováním Ruska,“ konstatoval Tillerson, který pracoval 40 let v naftařské společnosti Exxon, jež má v Rusku své obchodní zájmy.
  Na dotaz demokratického senátora Bena Cardina, jestli má Rusko právní nárok na Krym, odpověděl Tillerson jednoznačně: „Ne. Rusko nemá žádný právní nárok na Krym. Zabralo území, které jim nepatřilo.“ Na druhou stranu uvedl, že se bude vláda Donalda Trumpa snažit spolupracovat s Ruskem na řešení globálních hrozeb. „V případě rozdílných pohledů bychom však měli rozhodně hájit americké zájmy a zájmy našich spojenců. Rusko se musí zodpovídat ze svých činů.“
  Tillerson v úvodu svého vystoupení mimo jiné kritizoval nečinnost Obamovy administrativy při ukrajinsko-ruském konfliktu. Senátor Cardin jej proto vyzval, aby nastínil, jaké doporučení by adresoval Obamovi, kdyby byl v té době ministrem zahraničí. „Vyzval bych Ukrajinu, aby přesunula veškeré své vojenské prostředky na východ své země. Za Spojené státy bych jim nabídl dodání zbraní a nabídl vzdušnou ochranu.“
  Floridský senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Marco Rubio se Tillersona ptal na údajné ovlivňování voleb ruskými hackery. „Nečetl jsem původní zprávu CIA. Ale z toho, co se objevilo v médiích, usuzuji, že k jistému ovlivňování určitě došlo,“ uvedl Tillerson, který byl dále Rubiem vyzván, aby se vyjádřil ke zprávám, podle kterých Putin nařídil v minulosti zavraždit disidenty, novináře a své politické oponenty. „Nemám dostatek informací, abych mohl na tuto otázku odpovědět.“
  Na otázku Rubia směřující k syrskému konfliktu, jestli považuje ruského prezidenta za válečného zločince, reagoval Tillerson více méně odmítavě. „Tento termín bych já osobně nepoužil,“ reagoval Tillerson a čelil dále otázce demokratického senátora Roberta Menendeze, jež směřovala k protiruským sankcím. Ten mimo jiné poukazoval na blízké kontakty mezi Tillersonem a Putinem a také na obchodní zájmy společnosti Exxon v Rusku, která údajně lobbovala za zrušení sankcí.
  Tillerson se k protiruským sankcím v minulosti stavěl kriticky a na svém postoji nehodlá nic měnit. „Při současném nastavení sankce pouze škodí našemu byznysu. Sankce jsou skutečně mocným nástrojem, ale je nutné je lépe zacílit. Pokud snad společnost Exxon lobbovala za zrušení sankcí, není mi o tom nic známo,“ řekl Tillerson a překvapil dále svojí odpovědí na dotaz republikánského senátora Johnsona: „S Ruskem se nejspíš nemůžeme nikdy přátelit, protože vyznáváme odlišné hodnoty.“


Zdroj: Parlamentnílisty

To je šok: Přišly výsledky preferencí z Francie
  11.1.2017 - 9:34 - Po aktuálním průzkumu veřejného mínění má francouzská levice zase o krok blíž ke své nejhorší noční můře. Vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová se poprvé dostala do čela pelotonu uchazečů o prezidentský úřad.

Marine Le Penová

  Evropské politické elity, mainstreamová média a levice jako taková se děsí možnosti, že by mohla v Elysejském paláci vystřídat Françoise Hollanda právě Le Penová. Nejenom pro své vyhraněné názory na ideologii multikulturalismu a migraci, ale zejména pro své plány prosadit referendum o budoucnosti Francie v Evropské unii. Pokud by k takovému scénáři došlo a voliči hlasovali pro „frexit“, znamenalo by to podle mnohých expertů faktický konec EU.
  Karty jsou v prezidentské kampani rozdané aktuálně tak, že by z prvního kola měli postoupit konzervativec a obdivovatel někdejší britské ministerské předsedkyně Margaret Thatcherové François Fillon a právě zmiňovaná Marine Le Penová. Fillon v podzimních stranických primárkách poněkud překvapivě porazil bývalého prezidenta Nicholase Sarkozyho a je považován za horkého favorita i v kontextu pravděpodobného souboje s Le Penovou.
  Mezi Fillonem a Le Penovou přitom panuje shoda na mnohých tématech. Bývalý premiér se například vyjádřil pro zrušení protiruských sankcí a stejně jako vůdkyně Národní fronty zastává kritický postoj vůči multikulturalismu a migraci. Rozdíly mezi oběma prezidentskými kandidáty panují spíš v míře kritičnosti dané problematiky. Ačkoli je Fillon rovněž kritický vůči Evropské unii, nevolá po frexitu.
  Naopak zásadní rozdíl lze vypozorovat v sociální oblasti. Fillon avizoval, že hodlá z Elysejského paláce prosazovat tvrdou reformu a omezit vliv odborů. Le Penová jeho návrhy označila mnohokrát za drastické a sama vzhledem ke snaze naklonit si voliče z chudších společenských vrstev po žádných radikálních krocích v sociální oblasti rozhodně nesahá. Podle mnohých je právě Fillon pro Le Penovou nejméně vhodným protikandidátem.
  Doposud se vždy umísťovala Le Penová až na druhém místě. Jak ovšem vyplývá z výsledků průzkumu Paris Match, iTélé a Sud-Radio, aktuálně by svého rivala předstihla. Deník Paris Match včera zveřejnil pořadí kandidátů a Le Penová v něm se 26 % figuruje poprvé na špici. Fillon je se 24 % na druhém místě a pomyslnou bronzovou medaili by nyní získal bývalý ministr hospodářství a kandidát socialistů Emmauel Macron se 17,5 %.
  Vítěz francouzských prezidentských voleb vzejde ze 2. kola, které se bude konat 7. května. Bez ohledu na aktuální průzkum je stále Fillon považován za favorita. Jeho volební tým by však mělo znepokojovat, že oproti minulému průzkumu ztratil 3 % a podle deníku Paris Match je ve srovnání s Le Penovou málo aktivní v médiích. Pokud ovšem Macron nějak zásadně nezafinišuje, nemělo by se na postupujících do 2. kola nic měnit. Ve finále ovšem nakonec rozhodne stejně to, kdo z této dvojice bude přijatelnější pro příznivce levice.

Zdroj: Parlamentní listy

Schapiro jde od válu. Ivana to nebude
9. 1. 2017 - 16:37 - Bývalá manželka zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivana se velvyslankyní v České republice nestane. ParlamentníListy.cz to alespoň zjistily ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Trump si prý v Česku přeje člověka zkušeného například i v bezpečnostní oblasti, protože vnímá Prahu jako důležité místo ve své východní politice.
  Navzdory vyřčeným přáním prezidenta Miloše Zemana i samotné Ivany Trumpové se exmanželka nastupujícího amerického prezidenta Donalda J. Trumpa velvyslankyní USA v České republice nestane. Shodují se v tom alespoň zjištění ParlamentníchListů.cz ze dvou vysoce postavených důvěryhodných zdrojů. Překvapivá informace má původ jak v diplomacii, tak přímo v týmu zvoleného prezidenta Trumpa.
  „Paní Trumpová jmenována nebude. Budoucí prezident má v hlavě někoho jiného a záleží mu na velmi kvalitním obsazení pozice v České republice," sdělil nám vysoce důvěryhodný zdroj z diplomatického prostředí, který informaci Parlamentním listům sdělil pod přísnou podmínkou anonymity. Redakce pochopitelně jeho jméno zná.
  Informaci s totožným obsahem jsme navíc získali přímo z okruhu týmu zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. „Není to o kvalitách paní Ivany, ale diskuse plyne tím směrem, že v Česku bude hodně práce a ta země bude tvořit duležité předpolí směrem k jednáním na východ. Představa je taková, aby šlo o ostříleného člověka, který má zkušenosti mimo jiné i z bezpečnostní problematiky," uvedl zdroj.
  Pražský hrad zatím podle slov prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka vyčkává na oficiální stanovisko nové administrativy.
Prezident republiky Miloš Zeman v listopadu minulého roku telefonicky hovořil s nastupujícím prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem. Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky byl jediným evropským prezidentem, který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA, znělo tehdy prohlášení hradního mluvčího. Trump se Zemanem diskutovali také společná stanoviska v oblasti boje proti islámskému terorismu. Hovořili spolu též o dalších oblastech politické a ekonomické spolupráce.

Zdroj: Parlamentní listy

Američané to prý v Sýrii zabalili
8.1.2017 - 8:58 - Američané to prý zabalili. Píše to agentura AP při popisu situace v Sýrii. Spojené státy prý už ani nepředstírají, že by v syrském konfliktu hrály nějakou vedoucí roli. Tu převzaly Rusko, Turecko a také Írán.  Administrativa Baracka Obamy prý už jen čeká na svůj konec.
  Končící ministr zahraničí John Kerry sice tvrdí, že Američané rozhodně na situaci v Sýrii nehledí jen z pozice diváků, jenže realita je jiná. Syrský režim dobyl město Aleppo s vydatnou ruskou pomocí. Současné příměří dojednali politici z Moskvy a z turecké Ankary. Další rozhovory syrské opozice a vlády se uskuteční v kazašské Astaně, a to bez účasti Spojených států. „My nemusíme být u stolu v Astaně, nemusíme být ani u stolu v Moskvě. Ale neznamená to, že odcházíme ze Sýrie,“ sdělil novinářům mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.
  Jenže sečteno a podtrženo, Spojené státy se podle AP stahují z vleklého konfliktu, v němž se i tak neangažovaly tolik, jak by si mnozí lidé možná přáli. Takřka před šesti lety se ještě zdálo, že to bude jinak. Prezident Barack Obama požadoval konec syrského prezidenta Bašára Asada s tím, že má uvolnit cestu demokratizaci země. Obama také stanovil „červenou čáru“, jejíž překročení bude znamenat významnější angažmá USA v Sýrii. Touto linií bylo použití chemických zbraní v konfliktu.
  Chemické zbraně nakonec použity byly a americký prezident Barack Obama neudělal skoro nic. Sice dál požadoval konec Bašára Asada, ale slabá role Spojených států v celém konfliktu znamenala, že Obama svůj požadavek nedokázal prosadit. Podle agentury AP to může oslabit pozici Spojených států na celém Blízkém východě, což pocítí i nejbližší spojenec, Izrael. Nemluvě o tom, že je v zájmu Spojených států porazit Islámský stát, jenže bez přímé účasti nebude mít Washington vliv na to, co se děje.
Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Tito politici prý ovládnou letošní rok
  7.1.2017 - 17:33 - Server Politico nabízí seznam možných vítězů a poražených politiků pro letošní rok. Vzhledem k volbám v Nizozemsku, Francii, Německu a nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta může být rok 2017 skutečně přelomový.

Marine Le Penová

  Pomyslnému žebříčku vévodí Donald Trump, který se navzdory nepřízni médií a pozici původně outsidera stane 20. ledna oficiálně 45. prezidentem Spojených států. Očekávají se převratné změny v oblasti americké zahraniční i domácí politiky. Ruský prezident Vladimir Putin i izraelský premiér Benjamin Netanjahu ani neskrývají svoji radost z toho, že v Bílém domě nahradí jimi neoblíbeného Baracka Obamu právě Donald Trump.
Hned za Trumpem figuruje jméno britské premiérky Theresy Mayové. „Pokud úspěšně zvládne vyjednávání o brexitu, stane se z ní národní hrdinka. V případě, že bude Evropská unie postupovat příliš tvrdě, může se stylizovat do role nové Margaret Thatcherové a vyvolat nové volby. Aktuální průzkum jí dává dvanáctiprocentní náskok a neškodní labouristé se dál propadají ke dnu. Je zřejmé, že ve volbách by dostali výprask.
  Server Politico nezapomíná ani na ruského prezidenta Vladimira Putina, který prý svými manévry na Ukrajině a v Sýrii ukázal, že je mužem činu. „Ruská ekonomika se sice propadá, ale ‚šílený Vlad‘ se těžko cítil v Kremlu jistěji než právě nyní,“ píše server s tím, že vítězem roku 2017 bude zcela jistě i šéfka Národní fronty a prezidentská kandidátka Marine Le Penová: „Možná se nestane prezidentkou Francie, ale rozhodně o ní hodně uslyšíme. Její strana bude opět posilovat.“
  Jedním z možných poražených se naopak jeví serveru Angela Merkelová, kterou čekají na podzim volby, ve kterých chce počtvrté za sebou obhájit pozici německé kancléřky. „Merkelová jistě může zvítězit, ale její postavení už dávno není tak silné jako v minulosti. Mosty se zbortily a vzpoura visí ve vzduchu. Její přistěhovalecká politika otevřených dveří způsobila chaos po celé Evropě. Jestli bude její moc v důsledku okolností omezena, jak se to projeví na její pověsti?“

  Mezi poraženými by letos mohlo dle serveru Politico skončit také NATO, jehož představitele znejistil svými výroky Donald Trump. „Mnoho členských zemí navíc stále není ochotno investovat do obrany aspoň 2 % HDP. Situace Severoatlantické aliance rozhodně není nikterak záviděníhodná,“ uvádí server a poukazuje také na obyvatele Sýrie, pro které pravděpodobně ani letošní rok nebude příliš klidný.
 Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Z Obamova města
5. 1. 2017 - 15:41 - Město Chicago, volební základna prezidenta Obamy, je v šoku. Na sociální síti Facebook se objevilo video, na němž čtveřice afroamerických teenagerů šikanuje handicapovaného bílého muže. Přitom na týraného člověka pokřikují rasistická a protitrumpovská hesla.
  Čtveřice mladistvých Afroameričanů, včetně dvou dívek, byla zadržena tamní policií. Mladí lidé údajně unesli a šikanovali svého bílého handicapovaného spoluobčana a záběry ze své „zábavy“ navíc živě vysílali na sociální síti Facebook. 
  Hrozné video obletělo zahraniční média a úryvky z něj kolují na internetu. Dva muži a dvě ženy černé pleti ve věku osmnácti let byli vzati do vazby poté, co vyšetřovatelé shlédli asi třicetiminutové video, na němž je zachycena šikana bílého handicapovaného muže. Oběť řádění čtyř mladých Afroameričanů a Afroameričanek skončila podle informací policie v nemocnici. Teď už je zpět u svých rodičů. Zprávu přinesl např. server britského deníku Daily Mail.
  Video už ze sociální sítě zmizelo. Pravděpodobní únosci měli také posílat výhrůžné textové zprávy rodině oběti. Na záběrech z videa byl mladý muž svázaný, vyděšený, krčící se v koutě a s páskou přes ústa, aby nebyl slyšet jeho pláč a prosby o slitování. Mladí černoši do něj kopali, křičeli na něj, mladíkovi začala téct krev. Čtveřice mladých lidí ohrožovala svou oběť i nožem. Mladého muže drželi buď 24, nebo 48 hodin a když se dostatečně vyřádili, nechali ho jen tak jít, oznámila chicagská policie. Šikanovaný muž se ocitl na ulici ve velké zimě jen v šortkách, čímž na sebe upoutal pozornost strážníků.
  Týraný běloch si vyslechl i pár velmi šťavnatých rasistických nadávek do „zajebaných bělochů“ nebo zajebaného Donalda Trumpa, doslova „Fuck Donald Trump“. Jeden z policistů na tiskové konferenci označil záběry za odporné. „Jsem policistou 28 let a viděl jsem věci, které většina z vás nikdy neuvidí, ale přece mě nepřestává udivovat, že vídám věci, které by se prostě neměly dít,“ doplnil. 
  Motiv mladistvých policie zkoumá, zatím je prý příliš brzy na to tvrdit něco s určitostí, ačkoli o politicky motivovaný útok se prý s velkou pravděpodobností nejednalo.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

  Do hry se prý sune zkušený harcovník
  4.1.2017 - 11:00 - Do nástupu Donalda Trumpa na funkci prezidenta USA zbývají jen zhruba tři týdny. Co od něj a jeho nové administrativy můžeme nejspíš čekat v zahraniční politice, a především ve vztahu k Rusku a k Číně? 
Donald Trump
  O zahraniční politice nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa se už dlouho spekuluje. Někteří očekávají pomalu apokalypsu. Jiní do nového šéfa Bílého domu vkládají spíše nerealistické, doslova revoluční naděje. Jisté je jedno, do Bílého domu nastupuje v řadě smyslů „nepopsaný list“, což může být výhodou, ale také nevýhodou. 

Novou prioritou bude nejspíš Čína

  Zahraniční prioritou Trumpova prezidentství se aspoň v danou chvíli jeví Čína. Ta se díky vývoji v posledních několika desetiletích stala pro USA skutečným geopolitickým i hospodářským problémem. Dá se předpokládat, že Trumpova čínská politika bude do jisté míry ovlivňovat také politiku vůči Rusku Vladimira Putina. 
  Podle všech příznaků nepovažuje zatím Donald Trump a jeho tým Rusko za hlavní problém a ústředního konkurenta Ameriky. To je do značné míry v rozporu s názorem odcházející administrativy Baracka Obamy, která se – zdá se – do poslední minuty snaží o další posilování protiruské noty a která do ruské karty investovala dost (ne moc dobře využitého) úsilí a času. Trump nehledě na to už odmítl zařadit Rusko mezi americké prioritní problémy či hrozby. Pokud se skutečně potvrdí, že prioritou je Čína, nebude mít Washington zájem na pokračující konfrontaci a napětí s Moskvou. 
Trump a Putin, podobnost čistě náhodná? 

  Trump má jako politik k Vladimiru Putinovi blíž, než kdy měl odcházející prezident Barack Obama. Oba lídři směřují ke konzervativnímu a „politicky nekorektnímu“ vidění světa, oba lze vidět spíš jako pragmatiky, a ne idealisty. I když Trumpův pragmatismus se dá zatím jen odvozovat z jeho podnikatelského zázemí. Oba se vymezovali také vůči ideologii takzvaného globalismu, oba zdůrazňují boj proti islamismu a terorismu jako svoje bezpečnostní priority a možná také za společné pole spolupráce (snad v Sýrii a na Blízkém východě). Každý z nich nicméně představuje jinou politickou kulturu a systém, a hlavně země s odlišnými národní zájmy. To poslední je rozhodující faktor, i když často podléhá subjektivnímu definování na obou stranách. 
  Na ruské straně je poptávka po normalizaci vztahů se Západem a s USA. Moskva celkově zmírnila rétoriku, naposledy se elegantně vyhnula dalšímu obamovskému pokusu o další zhoršení už tak ledových vztahů a nereagovala na vyhoštění ruských diplomatů z USA stejně, recipročně. Je to nejspíš ze dvou důvodů (ruská strana si jinak na odpovídající reakce potrpí): příprava konstruktivní půdy pro novou Trumpovu administrativu (zatímco tu dosluhující vidí Moskva už jako irelevantní) a také vědomí, že tyto kroky jsou mnohem víc mířené proti Trumpovi a jeho politické pozici, než že by šlo o součást fungující americké zahraničněpolitické strategie. Tři týdny před koncem toho ostatně asi moc nezachráníte... 

Kissingerova mise? 
  Nedávno byla zveřejněná zpráva německého Bildu, která informovala o tom, že budoucím emisarem pro řešení hlavního bodu současné americko-ruské krize vztahů by snad mohl být Henry Kissinger. To by mohlo umožnit, že se na stole ocitne pragmatické řešení Krymu i situace na východní Ukrajině. Je jasné, že Washington oficiálně neuzná Krym jako součást Ruska, ale nebude tuto otázku stavět do středu vzájemných vztahů. Výměnou za tichou dohodu kolem Krymu budou ruské garance bezpečnosti východní Ukrajiny a zřejmě také hraní podle pravidel na vlastním písečku. 
. Čína jako problém číslo jedna 
  Jak už řečeno, čínská politika bude mít pro Trumpa nejspíš prioritu, která změní postavení a úlohu Ruska v americké zahraniční politice. Trump a jeho lidé vidí Čínu jako stále silnějšího hráče, který je ohrožením pro americké zájmy a globální postavení. V hospodářské oblasti je Čína chápána jako hlavní zdroj poklesu výrobního sektoru a zaměstnanosti v USA. Většina velkých firem dává už roky přednost levnější pracovní síle v Číně, která se stala továrnou světa také na úkor práce v USA. To je globalizační trend, který Trump dlouhodobě ve svojí kampani kritizoval, podobně jako nerovné podmínky pro americké firmy v Číně a výjimky, které si Čína vyjednala v rámci členství ve WTO. Dá se předpokládat, že čínská strana nebude k Trumpovým návrhům na změnu přívětivě nakloněna. 
Hrubí a praktičtí džentlmeni? 
  Donald Trump se bude ve svém prezidentství od Baracka Obamy nepochybně odlišovat, a to nejenom rétoricky či stylově, ale i obsahově a myšlenkově, i když v rámci možností amerického politického systému. Včetně toho, že pokud bude potřeba, nebude nejspíš jednat v rukavičkách a s podobnou relativní zdrženlivostí jako Barack Obama. Jak to vystihl přední americký znalec mezinárodních vztahů Edward Luttwak v rozhovoru pro časopis Russia in Global Affairs: „Rusko bude mít co do činění s hrubými, praktickými, a ne moc intelektuálními americkými džentlmeny.“ Pro Čínu bude platit totéž a zdá se, že mnohem víc.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)
Co dlouhá léta blokoval
  3.1.2017 - 17:12 - Bývalý premiér a nynější šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v Evropské unii léta blokoval snahy o reformy, které by donutily nadnárodní firmy řádně platit daně. Píše to dnešní vydání Lidových novin.
  Juncker se podle deníku, který se odvolává na britský The Guardian, snažil brzdit či oddalovat spolupráci členských států v boji proti daňové optimalizaci gigantů, jako je Amazon či McDonald's. Navíc to není ani Junckerova první aféra v této otázce. Deník vzpomíná také na LuxLeaks v roce 2014, kdy se ukázalo, že Junckerem vedená vláda uzavírala tajné daňové dohody s nadnárodními společnostmi. Ty pak platily minimální daně. 
  Paradoxní je, že Brusel nyní chystá nová celoevropská pravidla pro danění velkých firem. V Česku by dopadla na tisícovku společností. Prozatím je však odmítá i české ministerstvo financí. Píší o tom pro změnu Hospodářské noviny. 
  Českému ministerstvu vadí podle všeho především to, že by Brusel mluvil do daní, což považuje za částečné omezení národní suverenity v oblasti daňové politiky. Evropská komise však podle všeho chce tímto krokem docílit toho, aby velké podniky své zisky uměle neodlévaly do jiných států EU. 
  „Pokud by Česko bylo proti, mělo by aspoň nabídnout alternativní návrh, jak situaci řešit,“ řekl k tomu například ekonom Petr Jánský z Univerzity Karlovy. Souhlasí i zástupce jedné velké firmy, který uvedl, že zavedení nových pravidel by do daní napříč Evropou přineslo transparentnost. „Velmi by nám to usnadnilo život,“ řekl.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Němečtí daňoví poplatníci jsou na infarkt
  2.1.2017 - 16:02 - Britský deník Express odkrývá chaos, který panuje v souvislosti s rozdělováním sociálních dávek a dalších finančních benefitů uprchlíkům. Ukazuje se, že mnozí z nich zneužívají předností štědrého sociálního systému evropských zemí. A to včetně těch, kteří spáchali teroristický útok.
Takhle „šikovní“ dokážou být někteří uprchlíci. Němečtí daňoví poplatníci jsou na infarktO nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem
  Daňoví poplatníci v Německu i dalších západoevropských zemích nevěří svým očím. Jak píše britský deník, jejich peníze často nejdou jen chudým a potřebným, ale spíš mazaným a podvodným. Dánské úřady před nedávném odhalily, že šestatřiceti džihádistům Islámského státu posílaly peníze i dávno poté, co opustili zemi a účastnili se války v Sýrii. Strůjce teroristických útoků v Berlíně zase vystupoval pod osmi různými jmény a pobíral díky tomu stejný počet sociálních dávek.
  Tunisanu Anisu Amrimu stačilo upravit si účes, přistřihnout své vousy a přemístit se z jednoho německého města do druhého a místní úřady mu na falešný pas pravidelně vyplácely štědré sociální dávky. Amri se mezitím snažil prostřednictvím internetu spojit s Islámským státem a dozvědět se, jak by měl zkonstruovat bombu, která by zabila co nejvíce německých daňových poplatníků, z jejichž peněz si dlouhé měsíce užíval zahálčivý život.
  Že jeho případ není zdaleka ojedinělý, potvrzují zprávy ze čtvrtmilionového dolnosaského města Braunschweig. Podle zjištění místních úřadů zde došlo za poslední měsíce k přibližně třem stovkám zneužívání pobírání sociálních dávek ze strany uprchlíků. Z dosavadního vyšetřování zatím vyplývá, že mohlo být doslova „vyhozeno z okna“ více než 4,2 milionů eur, které byly přesunuty z kapes daňových poplatníků do kapes podvodníků ze zemí třetího světa.
  Radní města zřídili zvláštní vyšetřovací komisi, která by měla vše objasnit a zabránit, aby se něco podobného opakovalo. Jeden z podvodníků údajně používal dvanáct různých identit, na které mu byly měsíčně vypláceny tisíce eur. Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že za masovým zneužíváním dávek stojí zejména somálští uprchlíci, kteří se do města dostali v rámci masové migrační vlny v loňském roce. Změnit by vše mělo zavedení kontrol pomocí otisků prstů.
  „Tito lidé se prostě registrovali pod různými jmény hned několikrát. Dělo se tak přitom se stále stejnými úředníky, kteří byli přetažení a nedokázali tyto podvody odhalit,“ cituje Express předsedu komise Joerna Memengu s tím, že zaměstnanci úřadu museli v té době registrovat denně přes 2000 lidí. Každý nově příchozí žadatel o azyl obdržel měsíčně 135 eur jako kapesné a dalších 216 eur na nákup nezbytných potřeb.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Britové zuří
  1.1.2017 - 9:21 - Před několika týdny vzbudila bouři nevole zpráva, podle které český stát rozdělil nevládním „neziskovým“ společnostem v loňském roce šestnáct miliard korun. Mnoho z těchto peněz šlo na tzv. integrační projekty a nikdo přesně neví, jaké výsledky tyto investice přinesou. Ve Velké Británii aktuálně veřejnost zuří poté, co se dozvěděla, jaká „vypečená“ NGO obdržela peníze z jejich daní. 
  Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně
  
  Ve Velké Británii vzhledem k početné muslimské komunitě funguje mnoho desítek nevládních neziskových organizací, které jsou plně pod kontrolou této menšiny. Labouristické i konzervativní vlády jim posílají každým rokem desítky milionů liber z kapes daňových poplatníků. Mnohé z těchto muslimských neziskovek avizují, že se zaměřují na integraci muslimské společnosti. Britská vláda bohužel nemá kapacity zjišťovat si, jak je tomu ve skutečnosti.
  Jak píše britský deník Daily Mail, v loňském roce obdrželo ze státního rozpočtu více než 150 000 liber také uskupení muslimských žen Odara. Ta na svých webových stránkách avizuje, že podporuje integraci muslimské menšiny do britské majoritní společnosti. Slova chvály na tuto skupinu pěla v letošním roce i ministerská předsedkyně Theresa May, která se s vedením Odary setkala a nechala se společně se dvěma jejími členkami vyfotit.
  May se na fotografii usmívá, ale kdyby věděla, jaké jsou názory a postoje obou žen k demokracii, homosexualitě či Izraeli, patrně by jí na rtech úsměv rychle zamrzl. Podle zjištění Daily Mail obě ženy na svých facebookových profilech nepokrytě publikují homofobní a antisemitské poznámky. Například Ajša Iqbal ve svém facebookovém komentáři tvrdí, že za řáděním šílených střelců na půdě amerických škol stojí Izrael.
  Její kolegyně Tasmiah Bing Naeem zase konstatovala, že se nerada zdržuje ve společnosti homosexuálních lidí. „Klidně mě za mé názory třeba zastřelte, ale já prostě homosexualitu neberu. Nezajímají mě argumenty, že se doba změnila,“ napsala Naemm a vedle toho sdílela konspirační video k teroristickým útokům z 11. září 2001 s dodatkem, aby se lidé „dívali a přemýšleli“. Jindy zase napsala, že Alláh by měl zničit sionisty
  Uskupení Odara přitom na svých webových stránkách píše, že „Nechce nikoho soudit, ani diskriminovat. Co můžeme slíbit, je vřelé přivítání“. Ve své činnosti se Odara zaměřuje na pořádání seminářů osobního rozvoje pro ženy a poskytuje poradenství v oblasti domácího násilí, duševního zdraví a extremismu. Obě ženy tvrdí, že jejich komentáře byly publikovány před třemi roky a od té doby prý změnily své názory.
  Mnozí kritici financování podobných neziskových organizací vyčítají vládě, že přesně neví, komu a k jakým účelům desítky milionů liber každoročně posílá. Zastání se konkrétně této neziskové organizace nedostalo ani od labouristického poslance Khalida Mahmooda, který je přitom sám muslimem. „Je to další příklad toho, že ministerstvo vnitra doporučuje posílat peníze i organizacím, o kterých nic neví. Je špatné, že takové skupiny dostávají peníze od státu, aniž bychom věděli, jestli má jejich existence nějaký pozitivní dopad na společnost.“

Zdroj: Parlamentní listy

V přistěhovalecké čtvrti Berlína bylo opět horko 
27. 12. 2016 - 7:59 - Před několika dny Berlíňany otřáslo video, na kterém bulharský migrant brutálně skopl nic netušící ženu dolů ze schodů. Nyní se podobná pochybná parta postarala o ještě horší záležitost. V metru zapálili bezdomovce a jen díky všímavosti ostatních cestujících neskončilo vše tragicky.
  Sedmatřicetiletý berlínský bezdomovec spal ve stanici metra Schönleinstraße, kde se ukrýval před zimním počasím. Kdyby však tušil, co jej ve stanici metra linky trasy 8 potká, patrně by radši riskoval umrznutí pod širým nebem. Časně ráno o Štědrém dnu jej našli členové přistěhovaleckého gangu a bez milosti jej zapálili. Nebohého muže zachránil od bolestivé smrti jen rychlý zásah ostatních cestujících a naštěstí tak nedošlo ani k jeho zranění. 
  Sedmičlenná skupina mladíků po svém činu spěšně nastoupila do vagonu metra, kde je ovšem zaznamenala bezpečnostní kamera. Z jejich vzezření je patrné, že s největší pravděpodobností nepůjde o rodilé Němce, ale o přistěhovalce či potomky přistěhovalců. Vyšetřovatelé po vyhodnocení všech dostupných indicií předpokládají, že pachateli bezprecedentního útoku na spícího bezdomovce jsou právě oni. 
  Stanice metra Schönleinstraße se nachází na pomezí přistěhovaleckých čtvrtí Kreuzberg a Neukölln, kde tvoří cizí státní příslušníci bezmála padesát procent zdejší populace. Shodou okolností se právě ve čtvrti Neukölln udál před nedávnem jiný brutální útok. Jak informovala redakce serveru ParlamentníLIsty.cz zkraje tohoto měsíce, zdejší příslušník místního přistěhovaleckého gangu brutálně skopl ze schodů metra mladou ženu. 
  Vážně vypadající incident se naštěstí obešel bez vážného zranění a mladá žena měla nakonec „jen“ zlomenou končetinu. Po zveřejnění záběrů z bezpečnostních kamer se nakonec podařilo policii pachatele vypátrat. Šlo o bulharský gang, jehož členové ve své rodně zemi porušili zákon mnohokrát. Hlavnímu pachateli nyní hrozí trest odnětí svobody v rozmezí několika let. Konečný verdikt soudu bude záležet na tom, jak bude soudce celou záležitost posuzovat. 
  Po zveřejnění obou případů se příliš nelze divit tomu, že Němci věří v úspěšnou integraci přistěhovalců čím dál tím méně. V letošním roce jejích víru v multikulturalismus nahlodalo několik teroristických útoků a především desítky případů sexuálního obtěžování a znásilnění, kterých se dopustili především nově příchozí migranti. Dle výsledků průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos věří v úspěšnou integraci cizinců jen 15% Němců. 
  Z porovnání s obdobnou studií publikovanou přesně před rokem vyplývá, že v integraci nyní věří ještě o šest procent lidí méně. „Lidé jsou rozčarování a to napříč všemi společenskými skupinami,“ cituje německý deník futurologa Horst W. Opaschowskiho. Asi 40% Němců se dále domnívá, že i v příštím roce bude v zemi narůstat xenofobie. Nepříliš povzbudivé výsledky hlásí také studie hamburské nadace BAT. Jen 16% oslovených respondentů uvedlo, že integrace přistěhovalců v příštím roce proběhne úspěšněji.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Kdo je největší hrozbou na světě? Možná vás to překvapí, ale Rusko to prý není
  25. 12. 2016 - 16:34 - Jeden z klíčových poradců končícího prezidenta Baracka Obamy Ben Rhodes poslal světu zásadní vzkaz. Čína je nebezpečnější než Rusko, soudí muž, který stojí po boku Baracka Obamy od roku 2007, kdy se podílel na přípravách Obamovy prezidentské kandidatury. Slova tohoto důležitého poradce přinesla arabská televize Al-Džazíra.

  Ben Rhodes hraje jednu z klíčových rolí v administrativě Baracka Obamy. Vyjednával např. o zlepšení vztahů s Kubou a snažil se americké veřejnosti představit výhody mezinárodní dohody s Íránem. A ačkoli se Rhodes chystá opustit Bílý dům, protože 45. prezident USA Donald Trump přivede poradce vlastní, Rhodes dává jasně najevo, že nehodlá nadále zahraniční politiku Spojených států pustit ze zřetele. 
  V rozhovoru pro arabskou televizi poradce pro strategické otázky Rhodes mimo jiné prozradil, že Obama po nástupu do úřadu nepočítal s tím, že by rozmístění amerických vojenských sil udržoval v takovém rozsahu jako jeho předchůdce ve funkci George W. Bush. Stejně tak Obama nepočítal s výraznějším vojenským angažmá v Sýrii. Vojenská intervence prý rozhodně nebyla jedním z prvních plánů Baracka Obamy v této zemi.
  Rhodes nepovažuje za chybu ani Obamovo rozhodnutí neangažovat se významně v Sýrii ani v okamžiku, kdy zde došlo k použití chemických zbraní. Dlouho totiž nebylo jasné, kdo chemické zbraně použil.
  Rhodes nepouští ze zřetele ani situaci na Ukrajině. Obsazení Krymu ruskou armádou proti vůli ukrajinské vlády rozhodně nepovažuje za akceptovatelný krok. Má však za to, že z dlouhodobého hlediska představuje mnohem větší hrozbu Čína. „Rusko představuje bezprostřední hrozbu pro stabilitu mezinárodního řádu. Čína je však mnohem silnější zemí a je navíc v takové pozici, že může soutěžit se Spojenými státy tak, jak Rusko nemůže,“ věří Rhodes.

Zdroj: Parlamentní listy

Tyto informace rozpálí Rakušany doběla

  23. 12. - 9:02 - Rakouský deník Kronen Zeitung přináší aktuální statistiky, které nejspíš některé obyvatele země vystraší, nebo naopak naštvou. Podle oficiálních informací v zemi pobývá mnoho desítek tisíc neúspěšných žadatelů o azyl a několik stovek džihádistů. 

O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

  Jak rakouský deník poukazuje, tuniský strůjce teroristického útoku v Berlíně v zemi pobýval i přesto, že mu úřady neudělily povolení k pobytu. Podle oficiálního vyjádření německých úřadů nemohl být Tunisan deportován, protože v jeho vlastní zemi nechtěli uznat jeho národnost. To je problém, který dobře známe i u nás, píše rakouský deník s tím, že jenom za letošní rok se z dosahu úřadů „vypařilo“ 6493 neúspěšných žadatelů o azyl.
  Mezi nimi se údajně pohybují až tři stovky džihádistů. Stejně jako v sousedním Německu a dalších státech, také v Rakousku se nedaří dovést deportace do úspěšného konce. Mezi lety 2010 až 2014 vzrostl podíl těchto migrantů z 54 na 57 %, což dělá 39 370. „Experti usilují o to, aby bylo zeměmi třetího světa garantováno, že svého občana přijmou zpět. Stejně tak se hovoří o tom, že by měly být více konkretizovány podmínky pro deportaci,“ uvádí deník.
  „Všechny státy musí přijímat žadatele o azyl. Mnozí z těch, kteří se svojí žádostí neuspějí, se potom nechtějí vracet zpátky do svých domovských zemí. Už od října se snažím parlamentem protlačit zákon, který by vyhýbání se deportacím považoval za trestný čin,“ říká rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka (ÖVP). Nejenom Rakousko, ale v podstatě žádný stát Evropy není schopen zajistit deportace neúspěšných žadatelů. Také proto se hovoří o tom, že by se mohly žádosti vyřizovat mimo území kontinentu.
  „Složitost tohoto problému je patrná i na případu tuniského atentátníka, který se dostal do Německa bez jakýchkoli dokumentů v loňském roce. Tunisko od začátku odmítalo variantu, že by byl mladý muž jeho občanem. S tím se setkávají naše úřady pravidelně. Pokud nemá daný jedinec k dispozici potřebné dokumenty, není fakticky možné jej deportovat. Obzvlášť spolupráce s Marokem, Alžírskem nebo Nigérií je v tomto ohledu velmi složitá,“ konstatuje Kronen Zeitung.
  Samotnému Rakousku se prozatím teroristické útoky vyhýbají, ale policii se již podařilo několik naplánovaných útoků odhalit. Přesto je veřejnost po mnoha případech znásilnění, loupeží a několika vražd zvýšenou přítomností migrantů znepokojena. Asi největší vlnu nevole vyvolal případ znásilněného desetiletého chlapce dospělým iráckým migrantem. Celý případ byl navíc před několika týdny znovu otevřen a hrozí, že Iráčan bude úplně osvobozen.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Další facka Číně?
22. 12. - 8:41 - Ekonoma a protičínského „jestřába“ Petera Navarra jmenoval budoucí americký prezident Donald Trump do čela nově založené Národní rady pro obchod při Bílém domě. Ve středu to oznámil Trumpův tým pro přípravu na převzetí prezidentské funkce. .
Donald J. Trump při prvním projevu po zvolení prezidentem USA

  „Vytvoření Národní rady pro obchod dokládá odhodlání zvoleného prezidenta zajistit znovu velikost americkému průmyslu a poskytnout každému Američanovi možnost mít slušné pracovní místo se slušnou mzdou,“ uvádí se podle agentury Reuters ve sdělení Trumpova týmu.
  Trump udělal ze zahraničního obchodu jeden z hlavních bodů své předvolební kampaně. Zejména slíbil, že přehodnotí pro USA nevýhodné obchodní dohody s jinými zeměmi a postaví se proti nekalým obchodním praktikám Číny.
  Navarro, který byl v kampani jedním z Trumpových poradců, je autorem několika knih a proslul zejména titulem Death by China: How America Lost its Manufacturing Base (Smrt z rukou Číny: Jak Amerika ztratila svou průmyslovou základnu), z níž se stal i dokumentární film. Navarro například navrhuje posílit styky s Tchaj-wanem, i když jeho oficiální uznání nedoporučuje.

Celý text je ZDE

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Teroristé to pocítí!
Rusko je rozhořčeno vraždou velvyslance Andreje Karlova v Turecku, kterého včera zastřelil na výstavě v Ankaře útočník s výkřikem „Alláhu Akbar“.

Útočník nad tělem velvyslance
   
  Vrahem se stal příslušník turecké policie Mert Mevlüt Altyntash a velvyslance zastřelil do zad s výkřikem „Nezapomeň na Sýrii, nezapomeň na Aleppo. Alláhu Akbar!".

  Ruský prezident Vladimir Putin preagova slovy, že šlo o „zbabělou vraždu" a provokaci, jejímž cílem je narušit dobré vztahy s Tureckem a řešení situace v Sýrii, uvedla RIA Novosti. „Odpověď na tuto otázku může být pouze jedna – usilí v boji proti terorismu. A zločinci to na sobě pocítí," zdůraznil ruský prezident.

  Je nepochybné, že Putin nemluví do větru a bezesporu tak získal argument nejen před zahraničními partnery, ale i u ruského obyvatelstva pro tvrdý postup proti teroristům.

Prezident vyjádřil soustrast rodinám a přátelům velvyslance. Popsal Karlova jako jako brilantního diplomata, který se v Turecku „těšil velmi dobré pověsti". „Andrej byl velmi inteligentní, jemný člověk, laskavý," řekl prezident a dodal, že se osobně s Karlovem znal.

  Turecký prezident popsal incident jako „útok na turecký lid" a „otevřenou provokaci". 

„Osobně jménem celé tureckého lidu, osobně Putinovi a ruskému lid bych chtěl vyjádřit svou nejhlubší soustrast. Útok bude pečlivě vyšetřen dvostrannou komisi ," řekl Erdogan.

Vraždu Karlova odsoudila řada států a meznárodních organizací.

  Sprostá a zákeřná vražda ruského diplomata v Turecku mne vede k otázce - co na to Martin Stropnický,Jakub Janda a Evropské hodnoty???, ptá se Michal Hašek (ČSSD).Zdroj: První zprávy (upaveno)


MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA: Konec příměří na Ukrajině

  KYJEV - Silné boje propukly v noci na dnes nedaleko města Debaľceve při Donbasu. Ukrajinská armáda a povstalci se vzájemně obviňují z pokusů o proražení fronty a hlásí vysoké ztráty protivníka.

  V Debaľceve, které je strategickým dopravním uzlem na trase mezi Doněck a Luhansk, se loni v únoru odehrála jedna z největší bitev donbaské války. Město nyní ovládají separatisté.

  Podle kyjevského armádního komuniké v neděli povstalecké jednotky začaly mohutnou dělostřeleckou palbu ve snaze prorazit frontu v prostoru takzvaného Svitlodarského oblouku, což je oblast jen několik kilometrů severozápadně od Debalceve.

  Následný pokus o útok ukrajinské jednotky odrazily a způsobily nepříteli těžké ztráty, tvrdí Kyjev. Povstalci prý ztratili nejméně 25 mužů a kolem 30 separatistů bylo zraněno. Velmi těžké boje podle velení ukrajinské armády trvaly celou noc. Agentura Unian s odvoláním na informace ukrajinských dobrovolnických sborů napsala, že "byly nasazeny zbraně všech ráží". Dnes ráno v důsledku ukrajinské protiofenzivy zaujala údajně armáda "nové strategické pozice".
  Přesné údaje o obětech podle agentury Unian nejsou, armáda údajně ztratila pět vojáků a šest dalších bylo zraněno. Jinou verzi událostí rozšířila dnes separatistická tisková agentura DAN. Ukrajinské jednotky se podle ní pokusili prorazit linii fronty u debaľcevského předměstí Kalinivka a boje stále pokračují.
  "Ukrajinská armáda utrpěla těžké ztráty, podle předběžných údajů bylo zabito nejméně deset vojáků a dvacet bylo zraněno. Zničeno bylo několik kusů těžké vojenské techniky," tvrdí DAN s tím, že na straně povstalců jsou dva mrtví a dva nezvěstní. Útok ukrajinských jednotek byl prý zastaven. Debalceve bylo loni v únoru centrem mimořádně tvrdých bojů, při nichž obklíčena ukrajinská armáda důležitý železniční uzel ztratila.

  Údaje o obětech se výrazně liší, podle všeho na obou stranách zemřely stovky lidí. Podle některých ruských médií akci separatistů silně podporovala ruská armáda, která údajně v bojích o Debaľceve ztratila 70 vojáků. Moskva zprávy o svém vojenském zapojení do událostí na východní Ukrajině opakovaně popírá.Zdroj: Topky (upraveno)

Trump nadával novinářům a velmi si to užíval
19. 12. 2016 - Budoucí americký prezident Donald Trump ukončil v sobotu v alabamském městě Mobile turné, při němž děkoval svým voličům za podporu, díky níž dokázal porazit Hillary Clintonovou a zamířit do Bílého domu.
  Před rokem a půl tam startoval svoji předvolební kampaň, nyní se na místo vrací jako vítěz a s nejvyšší pravděpodobností nastávající americký prezident. Do čela Spojených států ho svými hlasy vynesli i obyvatelé alabamského Mobile, kterým Trump hned v úvodu svého projevu poděkoval a následně je vykreslil jako „pravé vlastence“, mezi něž počítá i sám sebe. „My jsme opravdu lidé, kteří tuto zemi milují,“ pronesl Trump.
  Opět se vymezil proti nelegální migraci, kterou kritizoval v průběhu celé předvolební kampaně. Tentokrát zmínil, že nelegální přistěhovalci se mají kolikrát lépe než vojenští veteráni. Znechucený dav ujistil, že se opravdu chystá postavit zeď, která by bránila přílivu nelegálních migrantů do země.
Připomněl také, že mu na počátku spousta jeho oponentů, včetně řady médií, věštila neúspěch a vysmívala se mu. Trump novináře označil za lháře, které jeho vítězství donutilo otevřít oči, stejně jako všechny ty, kteří ho podceňovali. Zavzpomínal také na primárky a následně volební noc, kdy vyhrával stát po státě, čímž postupně bral vítr z plachet všem posměváčkům.
  „Měsíce a měsíce říkali, že Trump totálně shoří. Nebudu ho jmenovat, ale tři týdny před volbou říkal: co bude Trump dělat po zbytek svého života? Protože tohle bude pro něho strašná porážka, bude strašně trpět. Utrpí nejhorší porážku v amerických dějinách. Tři týdny poté jsem vyhrál…“ vyzdvihl Trump.
  Vyhrát dokázal i přesto, že investoval do kampaně menší finanční obnos než Hillary Clintonová. Trump s jistou škodolibostí podotkl, že lidé z jejího štábu se mu vysmívali a říkali, že nemůže vyhrát, protože nedal do kampaně dostatek peněz. On ale dokázal, že množství investovaných peněz nemusí být klíčovým kritériem pro zisk křesla v Bílém domě. „Hillary Clintonová už se nemůže stát prezidentkou Spojených států, prezidentem Spojených států se stane Donald Trump,“ oslavně konstatoval nastávající americký prezident.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

V Polsku to vřelo. Demonstranti zablokovali parlament
17. 12. 2016 - Stovky příznivců opozice zablokovaly v noci na sobotu všechny východy z budovy polského parlamentu ve Varšavě. V té se nacházelo kromě premiérky Beaty Szydlové a předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského také více než dvě stě poslanců. Policie demonstranty vyzvala, aby se rozešli. Protestujícím vzápětí pohrozila použitím násilí. Informoval o tom web Českého rozhlasu.
  Podle něj Szydlová, Kaczyński a několik dalších vysoce postavených politiků PiS za asistence policie opustili ve vozech budovu parlamentu kolem třetí hodiny ranní.
V okolí parlamentu operuje stále několik stovek policistů, kteří už demonstraci prohlásili za nezákonnou a nařídili lidem, aby se rozešli.
Dav protestujících skandoval v noci u parlamentu hesla jako „Ústava“, „Svobodná média“ nebo „Nevyjdete do Vánoc“. K demonstrantům se připojilo i několik poslanců opoziční Občanské platformy (PO).
  Už v pátek večer před budovou parlamentu demonstrovalo několik tisíc lidí, kteří vyslyšeli volání Výboru na obranu demokracie (KOD). Protest byl namířený proti návrhu zákona, který má novinářům omezit vstup do Sejmu.
Zablokovat východy z budovy parlamentu se ale protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok.

Celý text je ZDE

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)