Z parlamentu

Zase se pralo špinavé prádlo
10.01.2017 11:10 - Po svátečním vydechnutí od politiky se občané mohli opět na vlastní oči přesvědčit, jak pracuje naše politická reprezentace v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Kromě ping- pongu kolem vetovaných zákonů se navíc ukázalo, jak mizerné jsou české zákony. Vždyť ani naši zákonodárci se nedokážou shodnout na tom, co je vlastně v souladu s nimi a co nikoliv. A jak už bývá zvykem, v přímém přenosu ze sněmovny se pralo špinavé prádlo. 

  I když bylo kolem návrhu novely zákona o střetu zájmů, který se vrátil do sněmovny po vetu prezidenta, řečeno již mnohé, poslanci si neodpustili dlouhé projevy, při nichž donekonečna opakovali to samé. Debatu kvůli tomu dokonce přeložili na další den. Podle očekávání se většina poslanců, i těch, kteří tvoří vládní koalici, dohodli na společném postupu proti ANO. To novelu, přezdívanou Lex Babiš, tvrdošíjně odmítá a považuje ji za právní paskvil, účelově ušitý proti jedinému politikovi, šéfovi jejich hnutí Andrej Babišovi. 
Proč nežijeme v normální zemi?
  Většina diskutujících se prezentovala v rolích moralistů, kteří ovšem tradičně kázali vodu a pili víno. Tak například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se najednou nechal slyšet, že ministři se mají věnovat výkonu své politické funkce a nikoliv soukromým aktivitám. Premiér Sobotka se zase snažil dojmout kolegy i televizní diváky slovy, že bychom rádi žili v normální zemi, kde platí normální pravidla. Podle něj by člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, neměl podnikat a pobírat dotace. Nějak ale zapomenul, že ministr financí, o němž mluvil, je ve vládě především díky ČSSD, či dokonce díky jemu samotnému. Kvůli střetu zájmů i různým obviněním, jimž Babiš čelí, už jej premiér mohl dávno odvolat a mohli jsme již v normální zemi žít. 
To je pikantní....
  Kázání Kalouska i Sobotky se poté podivil šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ptal se, proč tyto strany neřešily střet zájmů dříve a jmenoval některé poslance, co se údajně ve střetu zájmu ocitli. Vlastnili firmy, které získávaly státní zakázky a po vstupu do politiky nápadně zbohatli. Mimo jiné zmínil i Karla Schwarzenberga, jehož podniky rovněž pobíraly dotace. Připomněl, že když mu bylo nařízeno jednu pětimilionovou dotací vrátit, ministerstvo financí, vedené Miroslavem Kalouskem, mu trest prominulo s tím, že Schwarzenberg dotaci nezneužil. Faltýnkovy kritiky nezůstal ušetřen ani poslanec ČSSD Václav Votava. Ten ale vzápětí Faltýnka naštvaně odpálkoval: „Je pikantní, že mě moralizuje člověk, který je členem představenstva Agrofertu.“ A ještě Faltýnkovi připomněl, že předtím, než vstoupil do ANO, byl dlouholetým členem ČSSD. 
Sobotka neposlouchal
  Zpestřením bylo vystoupení nezařazeného poslance Karla Fiedlera. Tento někdejší člen KSČ se do sněmovny dostal na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, ale v roce 2016 hnutí opustil. Ve svém příspěvku si pochvaloval, jak ohromně si užívá, že je nezařazený a svobodně si může říkat, co chce. A názorně to předvedl. Podle něj je to, co předvádí Babiš aspoň transparentní. Pusu na špacír si pustil i nový ministr pro lidská práva Jan Chvojka, které právě svými návrhy k novele o střetu zájmu Babišovi nejvíce zavařil. Ministr kritiku novely rázně odmítl a poslance z ANO obvinil, že jim především vadí, že šéf ANO nemůže sosat dotace ze státního rozpočtu.
Po vzájemných přestřelkách si někteří řečníci postěžovali, že jeden druhého neposlouchají. Kamera přitom zabírala premiéra Sobotku, který namísto toho, aby své kolegy pozorně sledoval, věnoval pozornost své blonďaté stranické kolegyní Wernerové a dlouze se s ní vybavoval.

Zdroj: Krajské listy (upraveno)
Vůdčí postavení v Senátu si udržela ČSSD
  25. 12. 2016 15:11 - Senát, který si letos připomínal dvě desetiletí své existence, proměnily volby. Nejúspěšnější v nich byli kandidáti s podporou KDU-ČSL, kteří zvítězili v devíti z 27 obvodů a stali se tak druhou nejsilnější frakcí. Vůdčí postavení si ale přesto udržela ČSSD díky početnímu náskoku z předchozích voleb. Předsedou horní komory tak nadále zůstal sociální demokrat Milan Štěch, nejdéle sloužící senátor.
Druhé čtení novely autorského zákona
  Místopředsedy Senátu zůstali i Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a Ivo Bárek z klubu ČSSD. Novými tvářemi ve vedení horní komory se stali Jiří Šesták (za STAN) a teplický primátor Jaroslav Kubera z ODS. Vystřídali Přemysla Sobotku (ODS), který se stal radním Libereckého kraje, a Zdeňka Škromacha (ČSSD), který nedokázal mandát obhájit na Hodonínsku.
  K finále letošních senátních voleb přišlo 15,4 procenta voličů, což bylo nejméně v historii pravidelné obměny horní komory. Prezident Miloš Zeman kvůli tomu zapochyboval o smysluplnosti Senátu. Podobně i předseda ANO Andrej Babiš - kandidáti jeho hnutí vyhráli první volební kolo, ve finále ale dokázali uspět jen tři z nich.
  Se Zemanem se senátoři poškorpili v březnu, a to kvůli jeho výrokům proti sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi Krymu, nejmenování některých kandidátů na profesory, nebo účasti na demonstraci po boku představitele extremistického Bloku proti islámu. Podle horní komory by neměl svými slovy a činy společnost rozdělovat a zpochybňovat závazky ČR.
ČSSD si v horní komoře udržela vůdčí postavení díky 25 senátorům, o osm mandátů přišla. Z vládních stran pak má KDU-ČSL ve své frakci 16 členů a ANO sedm. 
  Pozici třetí nejsilnější frakce s 11 senátory získala frakce Starostové a nezávislí, která s lidoveckým klubem tvoří v mnoha záležitostech tandem. Ze druhé na čtvrtou příčku klesla ODS s deseti senátory. Pětičlenný Klub nezávislých senátorů se povedlo obnovit Straně práv občanů s komunisty, zeleným se na vlastní frakci dosáhnout nepovedlo. Jejich zástupci tak patří k šesti senátorům bez klubové příslušnosti.
  Senát má zatím jen 80 členů vzhledem k tomu, že Nejvyšší správní soud zrušil v důsledku sporů uvnitř hnutí Severočeši.cz volby na Mostecku. Alena Dernerová, která v říjnu mandát obhájila, se tak pokusí vítězství zopakovat potřetí koncem ledna.
  Horní komora se letos sešla na 15 zasedáních. Projednala přes 110 zákonů, z nichž osm desítek přijala a 25 doporučila upravit. Sedm zákonů odmítla, zejména pak normy o posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu ve snaze omezit vícečetné kontroly využívání dotací. Vláda se tuto úpravu snaží prosadit znovu.
  Ve volebním roce byli senátoři aktivní i v předkládání vlastních norem, navrhli jich dvě desítky. Tucet z nich horní komora podpořila, odmítla naopak návrh na zrušení elektronické evidence tržeb.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Byl jsem šokovaný!
17. 12. 2016 - Senátor Horník se zhrozil nad slovy Sobotky ke kauze ROP Severozápad. Podle policie vznikla v ROP Severozápad činností skupiny 24 obviněných škoda 14 miliard korun. 
  Jak se to mohlo stát, vysvětluje předseda senátorského klubu STAN Jan Horník. Kritizoval také postoj premiéra Bohuslava Sobotky k této kauze.
  „Kupříkladu v integrované škole v Ostrově probíhal podle aktérů výběr projektů tak, že hodnocení uchazečů se psalo na tabuli. Nedělal se záznam. Nikdo vlastně neví, jak to proběhlo. A to byl projekt za 450 milionů korun. Jedno z hodnotících kritérií s vysokou vahou bylo, že rekonstrukce proběhne za provozu, což je ale naprosto standardní věc. Díky tomu udělení dotace zmanipulovali,“ vysvětlil Horník, jak k manipulacím také docházelo.
  Co si myslí o prohlášení premiéra, že v aktuální kauze jde o selhání jednotlivců a věc minulosti? Byl šokovaný. Takto to zlehčovat mi přijde šílené. Sobotka byl Pánikovi vděčný, že měl z Karlovarska obrovskou podporu. Premiér měl podle mého co vracet. Pro něj je to minulost. Jakápak minulost?! To byla rozkrádačka v miliardách. To ho nezajímá? Místo toho se měl postavit a říci, že to byl „prů…“ a je třeba to řešit. Vždyť ROP Severozápad byla velká vlaková loupež za bílého dne. 
  Ve středu měl být premiér v Senátu. Chtěl jsem se ho na to zeptat, ale poslal za sebe zástupce. Až se v Senátu objeví, tak se ho samozřejmě zeptám. Vůbec si neuvědomuje, v jakých jsou potížích,“ uvedl Horník.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

O kámoších, co prožrali miliardy
  Kvůli státnímu rozpočtu bylo dnes v Poslanecké sněmovně rušno. Hovořilo se dokonce o prožírání peněz. Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna si vůbec nebral servítky. 

Poslanec Jaroslav Foldyna

  „Současná úspěšná vláda je obviňována, že prožíráme státní rozpočet,“ rozlítil se Foldyna a zastal se současné vládní koalice sestavené z ČSSD, KDU-ČSL a ANO. „Chtěl bych jenom říct, že od roku 2006 do roku 2013 se ten rozpočet neprožíral. Neprožíralo ho těch 10 milionů lidí, kteří to HDP tvořili. Ale rostl počet dolarových milionářů o 17 tisíc,“ zmínil Foldyna.
  „My tady s deseti miliony lidí rozdáváme peníze, kdežto vy jste je dávali těm, co tu rostli,“ vyčetl předchozím vládám. „Vy jste ty miliardy prožrali se svýma kámošema,“ řekl Foldyna. 
  Poslanec ODS Zbyněk Stanjura ve svých slovech pro změnu zmínil, že každá politická strana by měla mít program. I my ostatní političtí soupeři, oponenti, konkurenti bychom měli vědět, jaký program má. A pokud taková strana vládne nebo spoluvládne, tak je logické, že její program, její programové priority se promítnou do hospodaření státu. To je také smysl politiky, nabízet program, a když vládnu, abych ten program mohl realizovat. Řekl také mimo jiné, co mu vadí na rozpočtu. Že vláda žádný program nemá. Buď prý je to tím, že programy těch stran se nějak vynulují a pak z toho nevznikne nic a jediné, na čem se shodnou je minus 60 mld., nebo prostě opravdu ten program nemají nebo nejsou schopni ho prosadit.
  Jeho stranického předsedu Petra Fialu pak rozohnila slova prezidenta Miloše Zemana, která na půdě Poslanecké sněmovny pronesl. Projev prezidenta podle něj ukázal na jeho sbližování s ministrem financí a šéfem ANO, Andrejem Babišem.
  „Já jsem s některými tezemi dokonce i souhlasil, například že se má více a rozumně investovat, nebo že rozpočet v době růstu má být přebytkový, to je samozřejmě pravda. Ale pak nechápu, proč pan prezident pochválil právě tento rozpočet, který je v době růstu připravován jako výrazně deficitní a který právě investice neobsahuje,“ řekl Fiala.
  Pochválit rozpočet, který tohle všechno popírá, tomu opravdu nerozumím. Jenom to ukazuje pravděpodobně na velké sbližování prezidenta Zemana s ministrem financí Babišem, sbližování, které za šťastné pro Českou republiku Fiala nepokládá.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Střet zájmů nebo lex Babiš?
  Z projevu poslance Jaroslava Faltýnka na 53. schůzi Poslanecké sněmovny (29. listopadu 2016) k návrhu zákona o střetu zájmů.
  Zákon o střetu zájmů byl jednou z priorit naší vlády a měl přinést ztransparentnění majetkových přiznání politiků. Na tom se shodla celá vláda a takto zákon doputoval do Poslanecké sněmovny. Místo toho se z něho, jak řekl pan předseda ODS Petr Fiala, a já si ho za to vážím, že měl tu odvahu to zveřejnit na svém twitterovém účtu, se z něho stal vlastně lex Babiš, zákon o jednom člověkovi. Víte, je škoda, a už jsem to tu říkal několikrát, že bývalá vládní koalice, nebo tehdy opoziční sociální demokracie třeba v minulém volebním období nenavrhovala podobný zákon na své politiky-podnikatele sedící ve vládě.
  Měli bychom aspoň platný lex Bárta, nebo lex Schwarzenberg, nebo Řebíček, nebo to je jedno, těch ministrů tam sedělo spousta v té vládě, kteří byli podnikatelé. A mohli jsme mít problém vyřešen. A bylo by to před volbami a všem, kdo kandidovali, i voličům, by bylo jasné, jaká jsou pravidla, pravidla hry pro to další volební období. Bylo by všem jasné, že když chceš jít do politiky a máš firmu, kterou jsi celý život budoval, nebo nedej pánbůh vlastníš nějaké médium, tak se tohoto majetku musíš zbavit, jinak nemůžeš být ministrem. Pokud tak neučiníš, nemáš právo jít do politiky, nemáš právo stát se ministrem.
  Ale proč měníme pravidla během hry a kvůli jednomu člověkovi? Argumentace, že nastavujeme pravidla pro příští členy vlády, neobstojí. Snad s výjimkou návrhu pana kolegy Chvojky, který zakazuje vlastnit média až novým členům vlády, budoucím členům vlády a dalším politikům. Ale návrhy pana kolegy Plíška cílí na stávajícího člena vlády, který šel do politiky za stávajících pravidel. A tento návrh říká: změníme ti pravidla v průběhu tvého mandátu a ty se rozhodni, zda chceš být ministrem, nebo nechceš. Rozhodni se, ty, který jsi kandidoval ve volbách, dostal jsi, mám pocit, 18 tisíc preferenčních hlasů. Celý národ věděl, jaký majetek vlastníš, jaké daně platíš, zaměstnáváš zhruba 30 tisíc lidí.
Nepřipadá vám absurdní a v rozporu s pravidly Evropské unie přijmout zákon, který vyloučí firmy, které zaměstnávají tisíce lidí, platí daně v České republice, z možnosti požádat a získat dotace?
  V průběhu této diskuse bylo několikrát zmiňováno, že se tento zákaz netýká takzvaných nárokových dotací. Ale náš právní řád nezná pojem nárokové a nenárokové dotace. A navíc většina právních výkladů včetně toho z Parlamentního institutu, který samozřejmě není žádné dogma a je to jejich názor, tak říká, že výklad může dát jedině soud. Jedině soud! A žádný judikát a precedens na to v současné době není.
Ještě mi dovolte pár konkrétních čísel k dotacím a placení daní koncernem Agrofert. Za deset let od roku 2006 do roku 2015 zaplatil Agrofert, nebo jeho firmy na dani z příjmu právnických osob do státního rozpočtu částku 5 mld. 730 mil. 880 tis. a na dotacích z rozpočtu České republiky dostaly společnosti částku 2 mld. 270 mil. Z rozpočtu Evropské unie dostaly tyto společnosti částku 4,6 mld. a v České republice celkem odvedly společnosti Agrofertu do státního rozpočtu na daních z příjmu a zdravotním a sociálním pojištění za deset let částku ve výši 22,8 mld. korun. Toto jsou pouze suchá čísla, ale prosím, až budeme zase příště diskutovat v médiích, jak je to s dotacemi a kdo na úkor koho žije, abychom používali opravdu relevantní a ověřená čísla.
  Závěrem mi dovolte poslední větu, vyjádřit názor, že tento zákon, a je to většinový názor našeho poslaneckého klubu, ať už je to verze senátní nebo sněmovní, je z našeho pohledu protiústavní, v rozporu s Listinou základních práv a svobod a v neposlední řadě také, jak už jsem uvedl například u dotací, i v rozporu s pravidly společné zemědělské politiky Evropské unie. Tolik z mé strany pár poznámek k tomuto návrhu zákona.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno, kráceno)Zrušení či odložení EET by mělo pomoci...?
Projev Tomiho Okamury (SPD) na 53. schůzi Poslanecké sněmovny 29. listopadu 2016 k návrhu diskuse o zrušení či odložení EET
  Vážené dámy a pánové.
Prosím o to, abychom ještě jednou diskutovali o elektronické evidenci tržeb, EET. Prosím vás o schválení návrhu našeho Hnutí svoboda a přímá demokracie SPD na zařazení bodu programu s názvem diskuse o zrušení či odložení EET. Tento bod programu, který navrhuje naše Hnutí SPD, by mohl pomoci odvrátit krach mnoha živností. Máme ještě poslední šanci odvrátit mnoho osobních neštěstí. A k tomu stačí málo: Zrušit nebo alespoň odložit platnost zákona o elektronické evidenci tržeb, EET.
Právě proto, že jsme v našem Hnutí SPD od počátku věděli o nepřipravenosti Ministerstva financí a o nekoncepčnosti návrhu, tak jsme pro zákon o EET nehlasovali, respektive hlasovali jsme proti tomuto zákonu. A čas nám dává plně za pravdu. V posledních dnech jsme svědky vyjádření ministra financí Andreje Babiše a premiéra Bohuslava Sobotky, která ukazují neustálé rozpory, a potvrzuje se, že zákon, který právě přichází v platnost, vlastně nevyhovuje a uvažuje se o zásadních změnách, které navrhují úpravy týkající se osvobození určité části drobných podnikatelů.
Naše Hnutí svoboda a přímá demokracie SPD dlouhodobě prosazuje jednoduchý paušální daňový systém pro drobné podnikatele a živnostníky, a říkáme to tady od začátku. Nyní tento náš návrh oprášil i ministr Babiš. Ale tyto jeho záměry přichází pozdě a v situaci, kdy drobní podnikatelé již vynaložili tisíce a desetitisíce v rámci přípravy na zavedení EET. Ministerstvo financí by mělo nést odpovědnost za škody, které drobným podnikatelům způsobuje. Pokud náš program začíná vykrádat i Ministerstvo financí, jde o pozdní prozření a důkaz, že tato vláda nemá jasnou koncepci vlastní daňové a rozpočtové politiky. .
Dnes už je bez debaty, že zákon o EET zničí tisíce těch nejdrobnějších živnostníků. Nejen proto, že pro ně bude prostě ztrátové platit EET, a připomínám, že nějaké daňové odpočty na kasu si může dělat jen ten, kdo ty peníze vydělá, ne ten, kdo prostě žije z ruky do úst. Například v obci Sklené v Pardubickém kraji má hospodu od obce pronajatou matka v domácnosti. Měsíčně si tu přivydělá zhruba tři tisíce korun. Zavedení EET ji bude v prvním roce stát necelých deset tisíc korun za kasu a paušál na připojení. To znamená, že přibližně dva tři měsíce bude pracovat zdarma.
Vím o jedné paní z občerstvení, které je přes padesát a má nemocné nohy. Tu už nikdo nezaměstná. A když jí pan ministr Babiš zavřel krám, tak holt půjde na pracák, protože ji nikdo nezaměstná, bude na podporách až do důchodu. Já chápu pana ministra Babiše z hnutí ANO, že hájí nějaký svůj segment. Na druhou stranu tu máme také jiné partaje, které slibovaly, že budou hájit ty malé a bezbranné. A tyto sliby jsme slyšeli ve vládě od ČSSD a KDU-ČSL. A já se poslanců ČSSD a KDU-ČSL ptám, co se stalo, že jste ty malé a bezbranné hodili přes palubu?
Možná bychom našli řešení. Chápu, že bohaté restaurace třeba v Praze nemají problémy jako majitelka bufetu někde v malé obci. Co třeba ustanovit, ať je EET do určitého obratu dobrovolná, s tím, že kdo se připojí, bude mít nějaké bonusy? Cílem přece není někoho ničit a zvýšit státu sociální výdaje, ale naopak pojďme situaci, kterou zpackala Sobotkova a Babišova vláda společně napravit.
Prosím vás tedy ještě jednou o schválení návrhu našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie SPD na zařazení bodu programu s názvem Diskuse o zrušení či odložení EET.
Zdroj: Parlamentní listy (praveno, kráceno)


Kubera v rádiu řádil
  Hostem dnešního vydání pořadu Pressklub Frekvence 1 byl Jaroslav Kubera (ODS), místopředseda senátu a primátor Teplic.
  Když se diskutovalo o krajích, prohlásil, že vznik krajů byla jedna z největších chyb. Kraje podle něj „porodily“ kmotry. Dotace, které do krajů prostřednictvím jednotlivých ROP přicházejí, jsou podle Kubery „obrovské svinstvo“.
  Mimořádně jej potěšilo, že prezident odvolá ministra Jiřího Dienstbiera. „Doufám, že nový ministr odstraní ty pijavice,“ podotkl s tím, že v resortu ministrem Dienstbierem spravovaném se „lejou peníze do kanálu“. Za tragédii označil to, že Ústeckému kraji bude vládnout rada, v níž bude pět uvolněných náměstků. „Náklady na platy uvolněných funkcionářů budou asi 60 milionů,“ poznamenal s tím, že ODS se tomu snažila zabránit.
  Řeč přišla i na to, že prezident letošního 17. listopadu nepromluvil. Kubera si myslí, že to nebylo dobře. Nevěří tomu, že prezident nechtěl provokovat. „Asi si chtěl odpočinout a mít klid. Asi se obával toho, že by vyvolával protiakce,“ přemítal Kubera.
  Ohledně nadcházející volby prezidenta naznačil, že nynější prezidentský kandidát Michal Horáček neuspěje, konkrétně jej však jmenovat nechtěl: „Obecně říkám, předčasný start se obvykle nevyplatí. Já zatím nestartuji a spoléhám na to, že se stane zázrak a přijde správný člověk,“ uvedl. Kdo by měl konkrétně kandidovat na prezidenta, ale neuvedl.
  Potěšilo jej, že pravděpodobný budoucí americký prezident Donald Trump „odhalil podvod tisíciletí globální oteplování“. „To je neuvěřitelný podvod, stojí biliony eur, nesnížíme teplotu ani o čtvrt stupně,“ rozhořčoval se.
  Kritizoval podle něj nesmyslná opatření jako zavádění zákazu prodeje v obchodech o svátcích, když od toho ostatní státy ustupují. Nechápe také zakazování kouření v zoo. „To je už koniášství, jde to za hranu normálnosti,“ podotkl.
  Není spokojen s tím, jakých výsledků dosahuje ODS, chtěl by dvouciferný výsledek. „Jde to pomaleji, než bych si přál. Důvěra se lehko ztrácí, ale těžko nabývá,“ posteskl si. Domnívá se, že strategie ostatních politických stran v nadcházejících parlamentních volbách bude taková, že Babiš sice vyhraje volby, ale nesestaví vládu.

  Vyjádřil se také k útokům na prezidenta. „Prezident nemusí být mým oblíbencem, ale to neznamená, že jej budu dehonestovat,“ uvedl.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Gazdík „dogazdoval…“
  Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík s koncem tohoto roku skončí na postu místopředsedy Sněmovny.
  Takový je výsledek dohody mezi TOP 09 a STAN, které se domluvily na ukončení vzájemné spolupráce ke konci tohoto roku. Informoval o tom server iDnes.cz s tím, že TOP 09 chce do vedení dolní komory parlamentu svého člověka, nejspíš místopředsedu strany Marka Ženíška.
  „Starostové a nezávislí nám přišli říct, že pro ně není představitelná situace, že by pokračovali ve společném volebním bloku pouze s TOP 09, že si to umí představit v nějakém širším bloku. Pouze dvoustranná spolupráce, která fungovala podle mého názoru úspěšně šest let, už pro ně představitelná není.
  Nás to mrzí,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Dohodli jsme se, že do Vánoc uzavřeme memorandum o vyrovnání vzájemných závazků, mezi které patří společný volební fond a společné peníze,“ uvedl Kalousek.
„Součástí toho vyrovnání je, abych uvolnil funkci místopředsedy Sněmovny za klub TOP 09 a Starostové,“ citoval server lídra STAN Petra Gazdíka. Starostové budou usilovat o širší koalici. „Nelpím na žádné své funkci,“ uvedl Gazdík. Předpokládá, že z pozice místopředsedy Sněmovny by mohl odejít po Novém roce.

Zdroj: iDnes a Parlamentní listy (upraveno)Nikdo projevy nezakazuje
  V poslední době údajně dostává poslanec Zdeněk Soukup (ANO) velké množství žádostí, aby autorizoval projev, který měl připravený do rozpravy o migraci. „Z mého fb projev převzala i zahraniční média. Šíří se po sociálních sítích,“ vysvětluje poslanec.
 Jde to projev, který chtěl přednést. „Ovšem nepřesné je označit ho slůvkem zakázaný“. Jenom se na něj nedostalo, protože ve vymezeném čase vystoupili poslanci s přednostním právem /předsedové stran, předsedové klubů, funkcionáři PS a ministři/.
  Tuto praxi nadměrného množství přednostních práv klub ANO dlouhodobě kritizuje. Zatím ovšem nemá dostatek hlasů k prosazení změny v Jednacím řádu PS PČR. Na zachování přednostních práv v současném rozsahu trvají všechny ostatní strany. Absurdní na celém případu je to, že jsem to byl právě Soukup, kdo navrhl a prosadil zařazení problematiku migrace jako mimořádného bodu do programu Sněmovny, ve kterém měl projev zaznít.
   „Místopředseda Sněmovny sice vyzval mě jako předkladatele a premiéra Sobotku, abychom se domluvili, kdo projednávaný bod zahájí a vystoupí jako první, premiér ovšem obsadil řečnický pultík a na pokusy o dohodu nereagoval. To jsem sice vyhodnotil jako menší faul, nicméně musím se ohradit proti interpretaci médií, že můj projev někdo zakázal. To v žádném případě“ upřesnil poslanec.


Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

  Společný obdiv k Havlovi nestačí
  Michal Horáček s definitivní platností oznámil, že bude kandidovat na prezidenta v roce 2018. Zdá se ale, že cestu na Hrad nebude mít nejsnadnější. To, že ho kritizují příznivci prezidenta Miloše Zemana, asi málokoho překvapí, jenže teď dostal ránu také od Františka Laudáta z TOP 09.
  Poslanec Laudát je zklamán z Michala Horáčka. V tuto chvíli se může zdát, že to bude hlavní kandidát proti Miloši Zemanovi, pokud se současný prezident vůbec rozhodne znovu kandidovat. Kalouskův zákonodárce má však za to, že Horáček neuspěje a teď prý ho čeká sešup.
  „Přiznám se, že jsem byl jeden z prvních, který v topce zaslechl jeho jméno, ještě než se o Michalu Horáčkovi veřejně začalo mluvit. Měl mé sympatie. Ale to je nějaká startovní pozice, já ho uznávám jako kulturního a hudebního fenoména, jeho písničky miluju. Nicméně si velmi uškodil tím, jak se nepřipravil a jak vystupoval na Staroměstském náměstí. To byl takový zlom, od kterého si myslím, že bude spíše ztrácet,“ říká Laudát.
  Zdá se, že společný obdiv k Václavu Havlovi zřejmě nestačí poslanci Laudátovi na to, aby kandidaturu Horáčka dále podporoval. Dal mi ránu, kterou asi nečekal. Navíc přirovnal textaře k Janu Fischerovi, který prý kandidaturu přepálil a nakonec neuspěl.
  V zákulisí se teď údajně hledá kandidát, který bude mít šanci oslovit široké masy a skutečně porazit Miloše Zemana, bude-li vůbec bude kandidovat. Mluví se např. o europoslanci Jiřím Pospíšilovi, ale ten podle Laudáta, nedokáže oslovit tak široké spektrum voličů jako Zeman.
  „Považoval bych za velký problém této země, pokud by pan Zeman obhájil svůj post. Prezident nemá jít vstříc ‚dolním‘ deseti tisícům. On má naopak udávat laťku pro deset milionů směrem nahoru. Měl by se zkrátka najít český Kiska,“ myslí si Laudát. Zeman si podle něj uškodil tím, jak moc protežuje partnerství s Čínou, protože tento vztah nám prý zatím mnoho nepřináší.
  Jako vždy, přidává poslanec poněkud, mírně řečeno, svérázné vysvětlení.
  „Ohrožuje to naše vztahy s Německem, USA a dalšími. 35 % našich výrobků jde přitom do Bavorska, to je šestý nejbohatší region světa. Představte si, že by najednou třetina firmy nemohla pracovat, nemohla ta firma třetinu vyvážet. A my ohýbáme záda kvůli jednomu procentu. Ti lidé se snad zbláznili. Moc se o tom nemluví, ale díky Václavu Havlovi a paní Albrightové jsme jedna z 11 zemí, která má největší přístup k americkému výzkumu. Já se divím, že nám tuhle výhodu ještě nesebrali.“  
  Podle Laudátova názoru prý potřebujeme kandidáta s jasnou vizí, kam má Česko směřovat v příštích letech, tak abychom neztratili krok s vyspělým světem. Nejlepší by prý bylo, kdyby šlo o nějakého akademika s vizí typu Jiřího Grygara.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Výjimka pro jednoho, diskriminace pro ostatní
  Z dnešního (19.10.2016) vystoupení poslance Kalouska na 50. schůzi sněmovny k Návrhu poslanců Stanislava Humla, Jiřího Koskuby, Františka Adámka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon o daních z příjmů.
  „Když jsem šel kolem zpravodajského stolku, tak jsem slyšel pana poslance Humla, jak říká: Ruší se danění, nic víc. Zavádí se výjimka. Zavádí se výjimka. Výsluha je příjem a byla na ni kdysi aplikována výjimka ze zákona o dani z příjmů, že je nedaněna. V rámci odstraňování celé řady výjimek byla odstraněna i tato výjimka a vy teď chcete zavést novou výjimku. Nic proti tomu, prostě máte-li na to dost hlasů, tak ano. Jenom chci, abyste věděli, že zavádíte výjimku a že výjimka pro jednoho je samozřejmě diskriminace pro ty všechny ostatní.
  Upřímně řečeno, v rámci úsporného balíčku byly objektivně sníženy příjmy v podstatě všem, kteří byli navázáni nějakým způsobem na státní rozpočet, dokonce prostřednictvím nepřímých a přímých daní i těm, kteří nebyli navázáni na státní rozpočet. A teď si řekněme ty tři instrumenty, které byly aplikovány. Byla zavedena solidární přirážka, chcete-li druhá sazba, po přechodnou dobu tří let. Byly zvýšeny obě dvě sazby DPH, vy jste z toho mezi tím už udělali tři sazby, ale tenkrát byly dvě, byly zvýšeny obě dvě sazby DPH o jedno procento, a to po přechodnou dobu tří let s prosbou vůči veřejnosti, ať během té těžké doby to prostě zvládneme a po třech letech, že dostanou ty peníze zpátky. A byla odstraněna výjimka a tím pádem byly zdaněny výsluhy příslušníkům ozbrojených sil.
  Co jste udělali? Když jste převzali většinu v Poslanecké sněmovně, tak jste zrušili to přechodné období na tu druhou sazbu a ponechali jste ji navždy. Zrušili jste to přechodné období na zvýšení DPH a těm lidem jste ty peníze nevrátili. A teď to chcete vrátit jenom těm ozbrojeným složkám. To je, prosím, nefér. To je diskriminace všech těch ostatních, kterým jste ty peníze měli vrátit, protože už to platilo v zákoně. Vy jste ten zákon zrušili, abyste těm lidem ty peníze vrátit nemuseli, a teď je vracíte jenom těm ozbrojeným složkám. My bychom to rádi podpořili v okamžiku, kdybyste ty peníze chtěli vrátit všem. V okamžiku, kdy to vracíte jenom jedné jediné úzké skupině, chápeme to jako diskriminační a podpořit to nemůžeme“.

Zdroj: Parlamentí listy

Provokace ze strany dalajlámy
Ke včerejšímu vystoupení dalajlámy na Hradě i k uplynulým volbám v České republice se vyjádřil v pořadu DVTV.cz senátor a předseda Strany Práv Občanů Jan Veleba.
   „Řekl bych, že ze strany dalajlámy a organizátorů to byla provokace,“ řekl Veleba k vystoupení dalajlámy, jemuž Správa Pražského hradu neumožnila postavit pódium. „Zcela určitě to nebylo domluvené dopředu. Nepamatuji si, kdy se naposledy stavělo pódium pro jakého prezidenta, myslím si, že to byl americký prezident Barack Obama,“ sdělil. Prezident Miloš Zeman se podle něj nechce s dalajlámou sejít. „A já si myslím, že je to v pořádku. My jsme uznali politiku jednotné Číny a tyto návštěvy tuto politiku rozvolňují,“ myslí si senátor.
  „Uspěli jsme,“ vyjádřil se následně Veleba ke krajským volbám, v nichž strana kandidovala společně se stranou Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury. „Já sám jsem kandidoval na Vysočině, kterou jsem projel na traktoru. A nebylo to jen o migraci, jsou i krajská témata. Chtěl jsem mluvit in natura s lidmi,“ řekl. Jeho strana podle Veleby bude vládnout v jednom kraji, dohoda ale ještě není podepsaná. „Média o tom nevědí,“ sdělil tajemně Veleba.
  Zda SPO půjde s SPD i do parlamentních voleb, se bude teprve rozhodovat. „Přemýšlíme o tom. Pokud by to byla koalice, je třeba deset procent, což si myslím, že by to byl risk. Budeme zkrátka a dobře debatovat o tom, jak do těch voleb půjdeme.“  O spojení v jednu stranu se prý zatím neuvažuje. V programu bude zcela jistě zastoupena i problematika migrace. Programy obou stran jsou výrazně podobné. „Ta koalice byla normální. Tomio Okamura v mých očích je moderní politik amerického střih.., názory máme velmi podobné,“ dodal senátor.
  Veleba se následně rozohnil nad tím, že po senátních a krajských volbách nedostal v České televizi ani vteřinu času. „Je v tom záměr,“ tvrdí. Podle něj jde o snahu o vygumování jeho jména moderátorem Václavem Moravcem.


  Závěrem se Veleba vyjádřil k migrační krizi. „Evropa havarovala. Evropě hrozí velký průšvih a islamizace. A je jen otázka času, kdy, pokud se nezavřou hranice.“

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)