Z domova

Babiš se v rádiu odvázal 
  20. 2. 2017 – 18:15 - Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). A samozřejmě tak nemohly chybět narážky na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a jeho předchůdce Miroslava Kalouska (TOP 09). Jejich jména si bral Babiš do úst velmi často. 
  Ještě než přešel Babiš ke kontroverznějšímu tématu, zmínil se o sjezdu, který hnutí ANO čeká o víkendu. „Vyhodnotíme, jak naši funkcionáři pracovali, bude volen předseda,“ zmínil ke sjezdu. Krátce také řekl svůj názor ke kauze olomouckého hejtmana Ivo Košty (ANO), jenž byl vyzván k odstoupení, mimo jiné i kvůli údajným sklonům k alkoholu. „Pan hejtman se začal chovat velice nestandardně, uzavřel smlouvu s bývalým hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD), nekomunikoval s náměstky,“ viděl chyby na Koštovi Babiš. 
  Když přišlo na kauzu dluhopisů, Babiš si přestal brát servítky. „Pan premiér je skutečně pokrytec. On totiž mohl zařídit, aby ty dluhopisy byly zdaněny. A on v březnu 2012 hlasoval, aby tyto dluhopisy nebyly zdaněny. On se zdržel. Mohl to udělat,“ řekl rázně Babiš. Hájil se tím, že on v té době byl podnikatelem, nikoliv politikem. Premiér Sobotka podle něj zneužívá situaci proti němu. „Ty dluhopisy, které emitovala moje bývalá firma, byly za šest procent. Bylo to adekvátní trhu. Nedošlo k žádné optimalizaci,“ řekl s tím, že vše pokazil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Bohuslav Sobotka to mohl napravit, ale neudělal to. Je to jen další aféra s cílem mě poškodit. A já jako politik mám čistý stůl. Na rozdíl od pana Sobotky,“ zmínil kauzy kolem premiéra – ať již s bytem z poslaneckých náhrad, tak ohledně OKD. 
  Ohledně financí se však Babiš v pořadu velmi rozčílil. Chce, aby stejně tak jako on své příjmy z minulých let ukázali i premiér, předseda TOP 09 Kalousek či ministr vnitra Milan Chovanec. „Já jsem se svlékl donaha, jen jsem řekl, že pindíka neukážu,“ rozlítil se nad tím, že on sám, tedy jeho bývalá firma Agrofert, je jeden z nejlepších plátců daní v Česku. 
To, že s premiérem ani s Kalouskem nemá dobré vztahy, pak ukázalo i to, že je nazval politickými dinosaury. Zároveň také zmínil situaci, která by podle jeho slov nastala tehdy, když by se on sám zastřelil. „Sobotka s Kalouskem by na pohřbu řekli, že je to podraz,“ uvedl. 
  Závěrem pak kromě pochval na elektronickou evidenci tržeb zaznělo ještě jedno rýpnutí do premiéra. „Sobotka se převtělil do Kalouska, vždyť nedávno řekl, že by si uměl představit i spolupráci s KSČM, pro vládu udělá vše,“ uzavřel. 

Zdroj: Parlamentní listy

Vyrazí Sobotka Mládka z vlády?
  20. 2. 2017 - 15:35 - Premiér Sobotka prý vyhodí z vlády ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Pouhých osm měsíců před volbami.

Sobotka hodlá vyhnat z kabinetu současného ministra průmyslu Mládka. Šéf kabinetu byl podle vlastních slov velmi nespokojen s tím, jak Mládek reagoval na řešení prioritních úkolů vlády. Ministr např. nevhodně komunikoval situaci okolo mobilních tarifů. „Rozhodl jsem se udělat změnu na pozici ministra průmyslu a obchodu,“ zahájil tiskovou konferenci Sobotka. Mládek prý odvedl kus práce, pokud jde o podporu českého resortu. 
  „Nicméně v poslední době nejsem spokojen s tím, jak MPO pracuje. Zejména nejsem spokojen s tím, jak ministerstvo postupuje při řešení problematiky mobilních operátorů. Některé věci, které zaznívaly z MPO, přímo urážely veřejnost. A za chod ministerstva odpovídá ministr,“ řekl předseda vlády. 
  „Chci, aby sociální demokracie v tomto šla jednoznačně příkladem,“ shrnul premiér. „Některé věci ještě lze během osmi měsíců ovlivnit, ale samozřejmě už nelze očekávat nějaké převratné změny. Aby ministerstvo fungovalo transparentně, na to ještě čas je. Jak už jsem řekl, tak jsem nebyl spokojen s tím, jak ministerstvo reagovalo na priority vlády,“ doplnil Sobotka. 
  Očekává, že prezident Zeman bude postupovat v souladu s ústavními zvyklostmi a nebude bránit Mládkovu odvolání. Hlava státu se také jako první dozví, kdo by mohl Mládka nahradit. 
  K situaci už se vyjádřil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan premiér požádal pana prezidenta o setkání, to je naplánováno na čtvrteční odpoledne. Další komentář v tuto chvíli nemám.“ 
  Na sociálních sítích přidali pár slov i komentátor Jindřich Šídlo a analytik Evropských hodnot Jakub Janda. „Ministr Mládek skončil ve vládě a pravděpodobně odjíždí do Polska hledat levná data. Uvidíme, zdali aspoň za snahu dostal doživotní neomezené volání,“ konstatoval Janda. „Mládek konec ve vládě. Měl prý příliš vysoký účty za telefon,“ vyjádřil se Jindřich Šídlo na sociální síti Twitter.


Zdroj: Parlamentní listy

Marksová dala nahlédnout do kuchyně ČSSD
   19. 2. 2017 - 16:08 - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se domnívá, že předsedou strany bude v březnu na sjezdu zvolen Bohuslav Sobotka. I nadále by mu měl podle jejích slov krýt záda současný první místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec. Velmi kriticky se pak vyjádřila k Jeronýmu Tejcovi, jenž se bude snažit Chovance na postu nahradit.
  „Jestli chtějí jít touhle cestou, tak je to sebevražda,“ vzkázala Marksová těm straníkům, kteří by nechtěli postupovat jednotně. „Radila bych všem, aby si vzpomněli na dobu před minulými volbami, kdy ČSSD ztratila několik procent jenom kvůli tomu, jak se pořád psalo o našich hádkách,“ zmínila s tím, že věří, že post předsedy obhájí Sobotka.
  Tejc, jenž aspiruje na post prvního místopředsedy, je podle Marksové machr na vynášení vnitrostranických sporů. I z toho důvodu tak tedy do funkce podpoří Chovance. „Kdyby vedení strany chtělo být fakt tvrdé, tak ve stanovách je taková formulace, že lidi by se mohli začít vylučovat,“ pohrozila s tím, že se to však nepoužívá. „Současný předseda se tak nechce chovat,“ řekla.
  Své řekla také k návrhu na zálohované výživné. „My se snažíme rok a půl ministerstvu spravedlnosti říkat, že to je na nich, dělat lepší opatření. Odezva nejdříve nebyla žádná. Když se tlak zvětšoval, tak si udělali nějaká opatření a pan ministr Pelikán (ANO) tvrdí, že už další nejdou. Já si myslím, že ještě jdou. Ale všechno to je na dlouhé lokte, lidem to nepomůže,“ zmínila následně Marksová. Ta se nedomnívá, že by situace následně byla pro neplatiče demotivující. „Mnohem horší přece je, když máte dluh u státu než u nějaké chudinky matky, která má co dělat sama se sebou a s dítětem,“ myslí si.
  A co otcovská dovolená, kterou ministr financí Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou sociální dávku? „Čím dál tím víc otců u nás vyjadřuje přání vzít kus péče o dítě na sebe, ale brání v tom peníze,“ podotkla. A vyslala také jasný vzkaz do hnutí ANO. „Ať to ANO zkusí s tím nesouhlasit. To bych považovala za totální koaliční podraz. Totálně. Je to vládní návrh,“ řekla.

Zdroj: Parlamentní listy

Nepatříme do zadku Asie, ale srdce Evropy
  18. 2. 2017 - 18:32 - V dnešním Press klubu na Frekvenci 1 předseda TOP 09 Miroslav Kalousek mimo jiné posluchačům oznámil, že není žádným vítačem uprchlíků. Kromě toho prozradil, kde asi bude v roce 2030 a kam podle jeho názoru patří Česká republika. Rozhodně nepatří do asijského zadku. 
V úvodu Kalousek oznámil, že není nervózní z blížících se sněmovních voleb. „Nejsem nervózní. Poslední dva průzkumy ukázaly osm procent a 6,5 procenta, s čímž nemůžeme být spokojeni, ale hodláme voličům vysvětlovat naši vizi. Já jsem přesvědčen, že nakonec dosáhneme dvouciferného volebního výsledku. V žádném případě o tom nepochybuji,“ prohlásil sebevědomě. 
  „My jsme strana proevropská, my nejsme strana xenofobní a nejsme strana populistická. My nejsme žádní vítači, ale také nejsme žádní obchodníci se strachem. My chceme ty problémy řešit racionálně,“ pokračoval předseda TOP 09. S populismem podle jeho názoru pracuje šéf hnutí ANO Andrej Babiš a Kalousek nehodlá dělat stejnou chybu. Populismus vás totiž zavede nad propast. „Sílící populistické hlasy mohou svést společnost na scestí. To z historie známe velmi dobře,“ podotkl předseda TOP 09. Nepopulisté zkrátka musejí nabízet racionální řešení dnešních problémů. 
  Proto TOP 09 nikdy nebude spolupracovat s Babišem, kterého otevřeně označuje za oligarchu východního typu. Současně respektuje ty strany, které se chystají na „konkurz Andreje Babiše na junior partnera“ v příští vládě. TOP 09 se tohoto konkurzu zkrátka nezúčastní. 
  „My jsme první strana, která se pokusila o střednědobý programový dokument. Lidé si přece dělají plány na víc než čtyři roky. Asi se shodneme na tom, že všichni máme určité obavy z budoucnosti, a ty nezmizí tím, že vám někdo bude říkat: o nic se nestarejte, udělá to za vás všemocný stát. My s naší vizí říkáme: pojďme budovat odolnou společnost. A pokud chceme v roce 2030 dosáhnout určitých cílů, musíme začít už teď. Musíme naplnit první třetinu těchto plánů,“ přiblížil svou představu Kalousek. 
  „V roce 2030 mi bude sedmdesát a předpokládám, že nebudu v politice, ale i v roce 2030 bych rád žil v moderním státě. Moderní stát je stát, který je konkurenceschopný. My nemáme žádné surovinové poklady, ale máme asi 14 tisíc tun mozkové hmoty, o kterou se můžeme opřít. My se musíme opřít o širokou střední třídu. Ta široká střední třída je základem té společnosti. Pokud nám ujede vlak, tak se tady nebudou využívat moderní čipy, ale pouze chipsy,“ varoval Kalousek. 
  Ve druhé polovině rozhovoru vysvětloval, že trvá na tom, abychom jednoho dne v České republice platili eurem. Jsme exportní země a drtivá většina našeho exportu míří do ostatních zemí EU, takže dává smysl přijmout euro. Kromě toho jde podle Kalouska o určitý symbol. „Česká republika patří do srdce Evropy, ta nepatří do zadku Asie,“ konstatoval politik. 
  Došlo i na prezidenta Miloše Zemana. Kalousek oznámil, že sám nemá ambici kandidovat na prezidenta a za hlavu státu by měl raději někoho jiného než Miloše Zemana. 
„Já nemám ambici kandidovat na prezidenta republiky. Chtěl bych mít prezidenta, který zemi sjednocuje. Miloš Zeman společnost nesjednocuje, ale štěpí, někdy se mi zdá, že i záměrně. On když tu společnost rozdělí na dva tábory, tak se pak může opřít o své fanatické příznivce, kteří mu všechno odpustí. Mohu se samozřejmě mýlit. Možná kdyby tady seděl hradní mluvčí, tak by vám řekl, že pana prezidenta všichni milují, ale moje představa je, že Miloš Zeman rozdělí společnost a bude doufat, že ta
jeho polovina bude o kousek větší,“ předestřel svou úvahu Kalousek. 

Zdroj: Parlamentní listy

Bude horko, čím dál víc
  18. 2. 2017 - 15:11 - Andrej Babiš si v obsáhlém rozhovoru postěžoval, že do něj premiér Bohuslav Sobotka „stále kope“ a mluví o něm sprostě. Sám Babiš prý také mluví sprostě, ale jen mezi lidmi, kteří jsou na to zvyklí. Šéf hnutí ANO toho ovšem řekl ještě mnohem víc. 
  Šéf hnutí ANO už si umí jen těžko představit, že by znovu zasedl ve vládě s lídrem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Předseda ČSSD prý jen vyvolává konflikty a nedokáže vládu doopravdy řídit.
  „Je pravda, že si to nyní jen těžko umím představit, když do mě od krajských voleb stále kope a sprostě o mně na veřejnosti mluví. Tím neříkám, že sám nemluvím jadrně, ale je to v kolektivu lidí, kteří jsou na to zvyklí. Takže mám problém s tím, jak se mnou pan Sobotka komunikuje a posílá vzkazy přes média. Je to nepříjemné a nejsem na takové jednání zvyklý a samozřejmě ta důvěra je narušena,“ postěžoval si Babiš.
  „Hlavně bych chtěl být ve vládě, kterou bude její předseda skutečně řídit a ne jen formálně, nebude politikařit, bude měřit všem stejným metrem a bude premiérem všech ministrů, ne jen těch z ČSSD. Sám jsem nejpřísnější na vlastní ministry a snažím se jít příkladem. Vláda nesmí nechávat problémy vyhnít, ale musí je řešit, mít tah na branku a ministři se musí mezi sebou bavit,“ doplnil ministr financí.
  Sobotka se k další spolupráci s hnutím ANO vyjadřuje velmi podobně. Další koalici s Babišem by si prý uměl představit jen za situace, že by ČSSD vyhrála volby a zůstávala i nadále nejsilnější stranou. Druhé housle Sobotka hrát nehodlá. Babiš toto tvrzení bere na vědomí a pokud volby vyhraje, zohlední je, jestliže bude sestavovat vládu. Neodpustil si však malé rýpnutí do Sobotky. „Kdyby k tomu došlo, tak by to možná byla škoda, mohl by se aspoň něčemu naučit.“
Sobotka už je jak Kalousek, říká Babiš
  O sestavování vlády chce však Babiš mluvit až po volbách, až voliči znovu rozdají karty. Pokud má přece jen říct, s kým by chtěl na podzim spolupracovat, tak prý preferuje spolupráci se slušnými lidmi, s nimiž by mohl zajít na pivo a řešit problémy. Umí si prý představit spolupráci s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), se senátorem Jaroslavem Kuberou (ODS) a se zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). 
  „Chápu, že pan Sobotka má teď poradce z USA a ti ho učí mluvit sprostě a útočit na mě, kde může. Dnes už vlastně převzal roli Miroslava Kalouska (TOP 09). Oba se společně rozhodli mě vymazat z politické mapy,“ je přesvědčen šéf hnutí ANO. Využijí k tomu prý kdejakou aféru, od StB, přes Čapí hnízdo až po dluhopisy. „Teď jsem slyšel, že se na mě připravuje další diskriminační kampaň ve stylu Rusko a určitě se objeví před volbami nějaká Kubiceho zpráva,“ pokračoval Babiš. 
  Nelze vyloučit, že se ostatní strany domluví a Babiš skončí v opozici. Za pár let v politice prý už šéf státní kasy pochopil, že pro křeslo ve vládě jsou tradiční politici schopní provést leccos. Mezi nové politiky patří Tomio Okamura se svou SPD a s tím by si prý Babiš mohl rozumět. Oba pánové spolu prý sdílejí názory na přímou volbu starostů a také v některých názorech na migraci. To však neznamená, že by Babiš Okamuru přijal bez výhrad. Nelíbilo se mu prý, co se dělo kolem financování hnutí Úsvit. 
  Není bez zajímavosti, že Babiš neprotestuje ani proti progresivnímu zdanění, po kterém dlouho volá ČSSD. Kdo víc vydělává, odvedl by na daních podstatně víc peněz než lidé s nižšími příjmy. „Principiálně ano, ale je otázka o kolik,“ konstatoval Babiš.
  Pokud jde o samotné hnutí ANO, Babiš prý hodlá víc kontrolovat, kdo bude na kandidátkách, aby si neuřízl ostudu, jako v případě některých hejtmanů po krajských volbách. Babiš hodlá kandidovat ve Středočeském kraji, Martina Stropnického vyšle bojovat do Prahy a Richard Brabec osloví voliče v Ústeckém kraji.
  ANO je středové hnutí, které by si mohlo rozumět se Starosty a nezávislými. U KDU-ČSL oceňuje prorodinnou politiku a na ODS se mu líbí důraz na efektivně fungující stát. Vzal by si zkrátka od každého něco. Jen od TOP 09 by si prý nevzal vůbec nic. U ČSSD prý oceňuje péči o seniory a o lidi, kteří se neobejdou bez pomoci. to je podle Babiše v pořádku. Na druhé straně, lidé, kteří odmítají pracovat a jen si užívají domácí pohodlí se sociálními dávkami, nemají podle Babiše dostat od státu vůbec nic. Chtěl by to po volbách začít řešit.
Stojíme proti České televizi
  „Nechci si fandit, ale myslím, že ČR čeká rozhodování o dalším směřování. Pokud v té vládě nebudu, tak to bude pokračovat v rytmu tradičních politických stran. Je to nerovný boj, protože kromě těchto partají proti nám stojí některá média, jako Česká televize, která je pod vlivem sociální demokracie a PR agentury Bison & Rose,“ nešetřil ostrými slovy Babiš. Nechápe, že veřejnoprávní televize nedokáže propagovat samu sebe, když má k dispozici miliardy korun rok co rok. Nechápe, proč k tomu potřebuje nějakou agenturu.
  Pár slov padlo také k Babišově dluhopisové aféře. 3. března chce ministr uveřejnit výsledky auditů, z nichž vyplývá, že měl dost peněz na nákup korunových dluhopisů za takřka miliardu a půl. A tím bude považovat celý problém za uzavřený. „A co bych měl ještě dělat? Chcete jít na exkurzi ke mně do ložnice?“ ptal se Babiš.


Zdroj: Parlamentní listy


Služby Broker Consulting se rychle rozrůstají
16. 2. 2017. - 11:25 - O úspěch projektu OK Point finanční společnosti Broker Consulting značí jeho rychlý růst na území České republiky. Od prvního spuštění v prosinci 2015 firma otevřela celkem 12 poboček ve 12 krajích.


  Svou třináctou pobočku plánuje společnost otevřít v polovině února v Třinci. „Dlouhodobě evidujeme vysoký zájem franšízantů o naše služby. Také bychom našim klientům vyšli vstříc nejen co do kvality služeb, ale i v rámci dostupnosti našich poboček.“ uvádí Jan Lener, ředitel komunikace Broker Consulting a dodává: „Příprava otevření jednoho OK POINTu trvá cca 6–8 měsíců. V podstatě neustále hledáme vhodné prostory, což je v podstatě jedinou záležitostí, kterou je potřeba se dlouhodobě zabývat. 

  Do konce roku plánuje Broker Consulting otevřít celkem 35 poboček. Výhledově pak plánuje celkem 70 poboček ve všech krajích České republiky. Záměrem OK POINTů je vytvořit místo, kde klient může využít veškeré potřebné finanční služby, které jim konzultanti Broker Consulting sjednají na míru. Mezi ně patří kompletní finanční poradenství, realitní služby i transakční bankovnictví, včetně vkladových bankomatů mBank. Ty začnou fungovat v průběhu tohoto roku.

  Obrat z hlavní činnosti finančně poradenské společnosti Broker Consulting vzrostl v prvním pololetí roku 2016, podle předběžných výsledků, na 502 milionů Kč. Oproti prvním šesti měsícům roku 2015 se tak zvýšil o 10 procent.

  „Za lepšími výsledky hledejme nejen rostoucí počet konzultantů, ale především růst naší efektivity. Dle našich analýz dosahujeme nejvyššího průměrného obratu na jednoho spolupracovníka. Ukazuje to, že v naší společnosti pracují profesionálové, kteří se své profesi věnují naplno,” uvádí ředitel PR a komunikace Broker Consulting Jan Lener.

Objem sjednaných hypotečních úvěrů v České republice činil od ledna do června letošního roku 3,463 miliardy Kč. Poradci společnosti Broker Consulting v prvních šesti měsících roku 2016 sjednali celkem 43 018 smluv, tedy o 3 306 více než ve stejném období loňského roku. Rostl zejména segment realitních a bankovních služeb. Bankovní služby společnost Broker Consulting podpořila navíc budováním nových franšízových obchodních míst s názvem OK POINT ve strategické spolupráci s mBank.

  “Naším hlavním odlišením od konkurence je náš finanční plán a následné poskytování finančních, realitních služeb a zprostředkování bankovních služeb. Praxe ukazuje, že klienti chtějí mít vše na jendom místě. Právě toto propojení, které jsme naplno nastartovali v roce 2015, stojí za naším letošním růstem. Kromě finančních výsledků nás těší i další věci. Například naše dopojištění OK Double připravené ve spolupráci se zahraničními partnery ušetří jen v následujících 5 letech našim klientům více než 350 milionů korun, které nebudou muset zaplatit za dražší produkty tuzemských pojišťoven,” říká Petr Hrubý, generální ředitel Broker Consulting.Zdroj: InvestujemeNeser, Libore! Okřikl Roučka „velitel“ Vyvadil
  14. 2. 2017 - 17:07 - Někdejší europoslanec Libor Rouček a bývalý senátor Jiří Vyvadil bývali kolegy v jedné straně. Jiří Vyvadil už v ČSSD není. Proslavil se např. jako „velitel“ odporu proti průjezdu amerického konvoje Českem v roce 2015. „Velitel“ byla Vyvadilova posměšná přezdívka. Teď se do sebe oba pánové tvrdě pustili kvůli 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi.


  Jiří Vyvadil upoutal pozornost médií, když jako zakladatel Přátel Ruska v České republice v roce 2015 organizoval demonstrace proti průjezdu amerického vojenského konvoje Českem. Organizace akce se mu však příliš nevydařila, protože protesty byly přes masivní diskuse na sociální síti Facebook poměrně chabé. Vyvadilovi se dostalo také ironické přezdívky Velitel.

  Teď o sobě dává bývalý člen ČSSD Jiří Vyvadil vědět znovu. Na sociální síti Facebook se tvrdě opřel do někdejšího europoslance ČSSD Libora Roučka. Přeli se o roli nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Rouček připomněl, že rezignoval dosavadní Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn kvůli kontaktům s Ruskem, ale Trumpovu situaci to prý zdaleka nevyřešilo. 

  „25 dní v úřadu a prezident Trump má první vážný problém – svého poradce pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna. I když Flynn byl nucen pod tlakem rezignovat, Trumpův problém to nevyřeší. Bude muset zodpovědět mimo jiné dotazy, kdo o Flynnových kontaktech s velvyslancem Ruské federace ve Washingtonu věděl, kolik jich měl, kdo ho k tomu pověřil? Lze očekávat, že CIA, NSA a FBI o tom vědí více, než je dosud veřejně známo; a také že důkladné vyšetření bude požadovat americký Kongres. Problém má ale i ruská strana. Kreml nemluvil pravdu, nedůvěra vůči němu v USA dále vzrostla a sen, že by Rusko mohlo nadále ovlivňovat americkou politiku ve svůj prospěch, se rozplývá. Od teď bude bezesporu platit: America First..!“ napsal Rouček na sociální síti Facebook.

  Těmito slovy rozpálil Jiřího Vyvadila totálně doběla. „Libore, neser. Ty ve mně vyvoláváš vlny zlosti. Tak Trump je uveden jako volený prezident, jako takový je přijímán Obamou. Prostým logickým rozumem je srozumitelné, že jeho lidi začnou být aktivní. I Obama Trumpa k tomu vypídl. Fakt už mě sereš. Byl jsem zde poradce opozičního Paroubka. Copak Paroubek nemohl říci americkým představitelům, že například jako opoziční představitel zde nechce radar v Brdech? No, řekl to,“ udeřil někdejší Roučkův stranický kolega.

  Bývalý europoslanec ovšem Vyvadilovi nezůstal dlužen odpověď. „Paroubek jako opoziční politik mohl říci cokoliv. Flynn ale 29. 12. 2016 nebyl opoziční politik a Trump ještě nebyl prezident. To se v Americe řídí zákonem, který se jmenuje Logan Act,“ odepsal „veliteli“ Vyvadilovi. Zdroj: Parlamentní listy


Araby nemám rád, jsme ve válce
  7. 2. 2017 - 12:54 - Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich zavítal se svou show Ano, šéfe! do motorestu Ušák u Kadaně. Majitelem podniku je Erich Szymaniec, jenž jej dal do kupy vlastníma rukama a je na něj patřičně pyšný. Má však také vyhraněné politické názory.
„Nemáme rádi Araby,“ hlásí Szymaniec se svými přáteli, s nimiž vyzývá k akcím proti islamizaci. „Pozval jsem si vás tu, protože vás mám rád,“ říká motorkářům, kteří za ním do restaurace přijeli. „Noční jízda proti Islámskému státu,“ hlásá Szymaniec a ukazuje plakátek. „Tito všichni lidé pojedou protestovat proti tomu,“ dodává. 
  „A nebojíme se, že ne?“ ptá se následně majitel. „Ne,“ zaznívá jednohlasně. „Buď to začneme řešit sami, nebo jsme v prdeli. My je tu nechceme, jsme ve třetí světové válce,“ říká Szymaniec. V jeho motorestu pak nejsou ani vítáni hosté, jimž není vidět do očí.
  Chce, aby jeho děti vyrůstaly normálně. Aby nemusely mít strach vlézt do metra, zaletět si na dovolenou. „Zbraní máme dost,“ říká. „Náš čas teprve přijde,“ dodává společně s ostatními hosty. Pohlreich s nimi na jízdu proti muslimům jet nechtěl. „Jéžiš, ne. Jsem mírumilovný člověk,“ řekl. 
  „Navzdory hysterické politické korektnosti je třeba si připustit, že tu žijí i takovýhle lidi, kterých není zrovna málo, s úplně stejným právem na vlastní názory, ať se nám to líbí, nebo ne,“ řekl k tomu Pohlreich. Když jej pak vyšlou v oděvu muslimské ženy s obličejem maskovaným nikábem do motorestu na řízek, je skutečně samotným Szymaniecem vyveden. 
  „Pojď, jdeme ven,“ táhne jej. „Ty ..... jedna,“ řekne mu pak venku Pohlreich, když se odmaskuje. „Já Araby ale nemám rád,“ oponuje Szymaniec. „Na tom přeci nezáleží, host jako host,“ uzavírá Pohlreich. 

Zdroj: Parlamentní listy

Německá policie zatkla exsenátora Nováka
  6. 2. 2017 - 15:39 - Senátor Alexandr Novák byl posledním z obviněných v kauze ROP Severozápad, kterému policie nedoručila obvinění. V době, kdy policejní razie probíhala, pobýval Novák v zahraničí. Podle tehdejších informací byl pracovně v USA.
  Bývalý šéf úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz tituloval Nováka „Kapitáne“, dalšího z obviněných podnikatele Daniela Ježka rovnou „Pane Velkomožný“. Symbolicky poukazoval na to, že úřadu, který rozděloval evropské miliardy pro Karlovarský a Ústecký kraj, ve skutečnosti veleli oni, ač v úřadu žádné funkce nezastávali, míní kriminalisté.
Policie k těmto závěrům dospěla díky odposlechům. Oba muže - Nováka i Ježka - stíhá jako hlavní členy organizované skupiny 24 lidí, mezi kterými jsou i politici.
Úplatky v kauze miliardových dotačních machinací
  V roce 2009 odešel první ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Vráblík a vystřídal ho Petr Kušnierz (oba jsou obviněni v současné kauze). V obvinění se píše, že Vráblík se chtěl „vymanit“ z vlivu Nováka a Ježka, proto byl vybrán nový ředitel a Vráblík se stal jeho zástupcem.
  Vráblík si pak podle policejních dokumentů řekl o částku jeden milion korun za loajalitu a mlčení a také jako kompenzaci. Nakonec mu prý na příkaz Nováka a Ježka bylo z rozpočtu úřadu vyplaceno 962 tisíc korun. Policie později toto „odchodné“ posoudila jako úplatek a Vráblíka obvinila z jeho přijetí. MF DNES se snažila Vráblíka kontaktovat, ale neuspěla.
  Jiný z obviněných, Aleš Dostál, zase o pár let později podle detektivů zaplatil za Petra Kušnierze, který už byl jednou soudem potrestán, peněžitý trest 750 tisíc korun. Údajně proto, aby Kušnierz mlčel a byl loajální, předal prý peníze Kušnierzově tchýni a tchánovi. Peníze měly být podle MF DNES od Ježka.
Duo Ježek a Novák umělo svou moc demonstrovat i jinak. V mnoha případech podle vyšetřovatelů skupina manipulovala s bodovacími tabulkami k jednotlivým projektům, na které měly jít peníze z evropských fondů. Minimálně jeden speciální projekt, na kterém jim záleželo, tak nechali Ježek s Novákem „poskočit“ z 27. na 13. místo, aby bezpečně dostal dotaci.
  Bývalý senátor Novák byl v minulosti odsouzený za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. V roce 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou, město prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.
  Krajský soud mu za to uložil čtyřleté vězení a půlmilionovou pokutu, kterou Novák zaplatil. Za mřížemi ale pobyl jen dva roky, poté ho soud podmínečně propustil. Zaručil se za něj motorkářský klub Gryphons.

Zdroj: Parlamentní listy

Babiš se vypořádal s odpůrci po svém
  5. 2. 2017 - 7:35 - V Praze dnes odpoledne proběhne demonstrace proti Andreji Babišovi (ANO) pod heslem „Sorry jako“. Organizátoři demonstrace se hodlají omluvit za to, jak se Babiš chová. Místo aby vysvětlil své nesrovnalosti v příjmech, které vypluly na povrch, nazývá Českou televizi zkorumpovanou pakáží a to se podle názoru demonstrantů nedělá. Babiš nelenil a předem poslal demonstrantům vzkaz.


  Ve čtyři hodiny odpoledne v Praze dojde na demonstraci. Demonstraci proti chování ministra financí Andreje Babiše (ANO). Server Echo24.cz přinesl informace o tom, že Andrej Babiš nakoupil korunové dluhopisy svého Agrofertu a to za 1,5 miliardy. Podle toho, co sám tvrdil o svých zdaněných příjmech, mu však na koupi scházelo necelých 150 milionů. Pokud tedy neměl ještě jiné příjmy než ty, které přiznává. Babiš tyto informace odmítl a zaútočil na novináře. Když se příběhu věnovali Reportéři ČT, Babiš je označil za „zkorumpovanou pakáž“.
  Právě to se mnoha lidem nelíbí. Mají za to, že ministr financí, který vyžaduje férové jednaní od ostatních, musí v prvé řadě jednat férově sám a buď doložit svá obvinění proti novinářům, nebo odstoupit. Demonstranti se sejdou ve čtyři hodiny odpoledne na Klárově a v průvodu se vydají na Ministerstvo financí ČR.
  Andrej Babiš neváhal a „na pohodu“ před kamerou začal vysvětlovat, že se rád zapíše do historie hláškami jako „Bude líp, makáme“ a teď už i „Sorry jako“. Neumí prý moc dobře mluvit k lidem, ale je rád, když se občané baví.
  „Čau lidi. ... Já jsem rád, že se asi naše hnutí zapíše do historie různými hláškami. ‚ANO, bude líp‘ a ‚makáme‘ a ‚kobliha‘ a ‚sorry jako‘. Já samozřejmě neumím dobře mulvit, ale jsem rád, když se lidi na tom baví. Těší mě, že jsem zase nějakým středobodem pozornosti, i když negativním. Ale já si často dělám srandu sám ze sebe. Takže, sorry jako, ale pohoda,“ poslal videovzkaz Babiš všem svým odpůrcům, ale i fanouškům na sociální síti Facebook.

Zdroj: Parlamentní listy

U lidovců to vře
  3. 2. 2017 - 14:06 - Informovaly jsme již o tom, že spojení KDU-ČSL v nový volební subjekt List, vzbuzuje ve straně velké pnutí. Spojení podporuje výrazně předseda strany Pavel Bělobrádek, který ho zaštítil i v dopise širšímu vedení strany, o kterém jsme exkluzivně informovali. 


Podle informací redakce to nyní zhruba vypadá tak, že na setkání Celostátní konference, která se má sejít v sobotu a má definitivně rozhodnout, budou síly vyrovnané. Členská základna obecně je spíše proti. 
Bělobrádek a Roithová vs. Jurečka a Čunek 
  Výrazným zastáncem spojení je dle informací redakce předseda strany Pavel Bělobrádek a místopředsedkyně Zuzana Roithová (o ní se mluví jako o volebním lídrovi Listu). Proti se prý staví první místopředseda Marian Jurečka či generální sekretář strany Pavel Hořava (který stál doposud vždy za Bělobrádkem) či Jiří Čunek. 
  Tvrdě se proti spojení staví stranicky nejsilnější Čunkův Zlínský kraj. Proti spojení dle informací přijala usnesení pražská městská organizace a proti je prý i Brno. 
Jako za Kalouska a Paroubka… 
  Hovoří se o tom, že naposledy takový rozruch vzbudilo, když Kalousek dojednal vládu s Paroubkem s podporou komunistů. Je možné, že by to mohlo ohrozit i pozici Bělobrádka ve funkci předsedy na nadcházejícím sjezdu strany. Uvidíme v sobotu. V konferenci to prý vypadá padesát na padesát. Bude to hodně ostré a emotivní, řekl redakci dobře informovaný zdroj. 
  Největší riziko kandidování na jiné kandidátce je, že bychom to nevysvětlili dovnitř strany, ovšem bonus za spolupráci je tak velký, že to za pokus stojí – jde o to vše dobře vysvětlit a taky členům ukázat výhody – zejména lepší možnost prosazení programu a našich hodnot a celkově lepší pozici naší strany. Pro STAN je vyloučený model kandidovat za KDU-ČSL, jak to fungovalo s TOP 09. I kvůli tomuto modelu se rozešli. Důvodů bylo samozřejmě více – ale tento byl zásadní, napsal Bělobrádek v dopise, o kterém jsme informovali. 
  Odpůrci vytvoření nového subjektu dle informací, jež redakce získala, varují, že by jeho vznikem došlo k faktické likvidaci KDU-ČSL, neboť státní dotace za hlasy by dostával nový společný projekt List.

Zdroj: Parlamentní listy

Dvě trestní oznámení a dvě usnesení
  30. 1. 2017 - 20:12 - Sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie podá dvě trestní oznámení. Navrhne také dvě usnesení, která se budou týkat změn právních předpisů, a jedno činnosti olomouckých vrchních žalobců. Po dnešním posledním jednání komise to oznámil její předseda Pavel Blažek (ODS).
  Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. Komise před dvěma týdny jednomyslně schválila text závěrečné zprávy. Dnes ještě poslanci jednali o doprovodných usneseních. Kromě dvou trestních oznámení navrhnou Sněmovně dvě novely právních předpisů z oblasti trestního práva.
  Podle Blažka by se jedna z novel mohla týkat například vyšetřování trestné činnosti státních zástupců. "Za další jsme přijali jedno usnesení, které žádá vládu, aby se zabývala určitými aspekty fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," řekl Blažek. Bližší podrobnosti k trestním oznámením neuvedl.
Trestní oznámení musí být podepsáno do úterý 31. ledna, kdy mandát komise skončí. Tento den by také měly být uzavřené a připravené materiály, které poputují k vedení Sněmovny. To je pak zařadí na program schůze. Na plénu poprvé veřejně zazní závěrečná zpráva i usnesení, o kterých následně budou poslanci hlasovat. Blažek dnes novinářům řekl, že nechce nikoho napínat, doufá, že se výsledky vyšetřování dostanou na plénum co nejdříve. "Za sebe říkám, čím dříve, tím lépe," uvedl.
  Vyšetřovací komise začala pracovat 11. července. První výslechy svědků následovaly v srpnu a některé se protáhly dlouho do noci. Místopředseda komise Martin Lank (Úsvit) dnes novinářům řekl, že poslanci měli 16 schůzí a vyslechli 21 svědků. Výslechy trvaly 64 hodin. "Sešlo se nám 4128 stran nejrůznějších dokumentů," dodal Lank.
  Před poslanci promluvili kritici policejní reformy i její zastánci. Poslanci měli mít původně zprávu hotovou do konce října. Komise požádala o prodloužení termínu, protože potřebovala víc času na výslechy svědků. Delší lhůtu chtěla také kvůli vyhodnocení několika stovek stran písemných materiálů.

Zdroj: Parlamentní listy

Havel chtěl být prezident. Hodně to chtěl, to ostatní byla fasádička
  28. 1. 2017 - 8:36 - Server Echo24 přináší ukázku z rozhovoru s Michalem Horáčkem, který vyšel v knize „Náš Václav Havel“. Horáček se v něm svěřuje se svými zážitky, které měl s Václavem Havlem i s tím, že jejich vztah nebyl vždy ideální.
  Svěřil se například i s tím, že Havel hodně toužil po tom, být prezidentem: „Jestli chceme mluvit pro historii, pravda je taková – vlastně nevím, proč bych to neřekl –, že on hrozně chtěl být prezident. Pořád se říká reluktantní prezident, to je jen taková hezká fasádička. Jestli mám vydat poctivé osobní svědectví, tak on to chtěl. Hodně chtěl. A my s Michalem jsme to chtěli taky. Dneska to vypadá, že to bylo úplně jasné. To vůbec není pravda. Tenkrát byl mezi lidmi velký favorit Dubček. V Občanském fóru byla spousta lidí z té Obrody. To byli takoví ti reformní komunisti, Jičínský a další. Já žádný komunisty nechtěl.“
  Horáček vzpomínal také na to, jaké to bylo, když se šla Havlova kandidatura oznámit jeho ženě Olze: „Ano, šli jsme jí oznámit, že ho přece jenom bude Občanské fórum nominovat, a já jsem ten nominační projev napsal. A ona byla ale fakt naštvaná. To nebylo tak, že by to s ní bylo připravené. Olga říkala: ‚Ne, vůbec, to neexistuje. Copak by Vašek mohl chodit do Rybárny, když by byl na Hradě? Kluci, ten Šabata z Brna, ten by byl dobrej.‘ A vážně se nám snažila představit pana Šabatu z Brna, že by byl jako prezident super.“
  Dále vzpomínal Horáček i na to, co mu na Havlovi hodně vadilo: „Třeba, že prodal půlku Lucerny Chemapolu. To mi strašně vadilo. A několik podobných věcí. A protože já jsem s ním na Hradě nebyl a žádné funkce jsem nechtěl, říkal jsem mu to. A řekl jsem to i do novin, že to neměl dělat. V jednu chvíli mu to docela vadilo. To mohlo být tak v roce ‘93–‘94. Nechal mě předvolat na Hrad a tam seděla Olga s Kocábem a říkali mi: ‚Takhle do toho Vaška nemůžeš jít, to nejde.‘ To byl takzvanej kobereček. Ale já jsem byl úplně jinde, normální občan. A oni říkali: ‚Tohle přeháníš.‘ V jednu chvíli se mnou kvůli tomu skoro ani nemluvil, nechtěl se mnou mluvit. To mu vadilo.“
  Horáček ještě jednou zmínil to, jak psal pro Havla nominační projev: „A Havel ke mně přišel a říkal: ‚Hele, tys prý dělal ten nominační projev, ukaž mi ho.‘ Tak jsem mu ho ukázal, on si ho četl a povídá: ‚Tak tohle musíš opravit, tohle musíš opravit. Mně jde o to, abych kandidoval pouze na dobu do svobodných voleb.‘ A já jsem říkal: ‚Proč? Co ty víš, co bude za půl roku? Proč o tom vůbec mluvíš?‘ A on: ‚No já k tomu mám svý důvody. Já to tak chci, tak to tam prostě napiš. Já na tom trvám, napiš to tam.‘ Dobře, tak se to tam napsalo. A až později jsem pochopil, že to bylo asi kvůli Dubčekovi. Že mu asi slíbil: teď já prezident a pak tedy ty. Myslím, že to tak muselo být, že s ním takovou dohodu uzavřel. Ale u toho jsem nebyl, takže to nemůžu tvrdit. Ale mám takový pocit. A já mu to měl docela za zlé. Proč to dělá? Když jednou slíbím, že jen do svobodných voleb, ale pak budu kandidovat znovu, lidi mi to přece budou mít za zlé. Že jsem lhal. Možná to ani není lež, ale nepoctivost. A já jsem od něj chtěl, aby byl důsledně poctivej, protože to byla ta mytická postava. Možná jsem na něj měl nároky, které jsou na obyčejného člověka přehnané, ale měl jsem je.“

Zdroj: Parlamentní listy

Bouře v TOP 09. Kalousku zmiz
  27. 1. 2017 – 19:34 - Od doby, kdy z čela strany odešel Karel Schwarzenberg, se TOP 09 potácí od desíti k pěti. Část členů strany je velmi nespokojena s Miroslavem Kalouskem jako předsedou a svou nespokojenost dávají hlasitě najevo. Kalousek si prý žije v pražské bublině a nevidí, jak na tom TOP 09 je. Nástupce Karla Schwarzenberga kritikům poslal vzkaz.

„Nechci čekat ani na to, jakou blamáží pro nás skončí celostátní podzimní volby. Jakmile se někde zmíním, že jsem z TOP 09, už mi nikdo nechce naslouchat. To se mi stane v podstatě okamžitě, jakmile opustím bezpečnou bublinu našich spolustraníků,“ říká předseda TOP 09 v Libereckém kraji Petr Pošmourný. Jeho vyjádření přinesl server Seznam.cz. 

  Pošmourný sepsal dopis, v němž volá po mimořádném sjezdu strany, kde by bylo možné zvolit nové vedení. Tzv. jabloneckou výzvu rozesílá spolustraníkům. 

  Ke svolání mimořádného sjezdu by však potřeboval souhlas třetiny svých spolustraníků. V absolutních číslech jde o necelou tisícovku lidí. Není však pravděpodobné, že by Pošmourný získal souhlas tolika členů.

  Kalousek podle vlastních slov kritické hlasy vnímá. TOP 09 je prý demokratickou stranou, kde lidé mohou vyjadřovat své názory. „To znamená, že u nás regionální organizace mají možnost iniciovat svolání celostátního sněmu nebo přijímat různá usnesení, což také využívají,“ říká Kalousek.

  První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek se svého stranického šéfa zastal. „Já tu kritiku vedení z několika regionů samozřejmě také slyším, vnímám a beru jako legitimní postoj. Ale snažit se vyměnit lídra devět měsíců před volbami považuji za hloupost. Rád bych, abychom se teď soustředili na volební souboj s našimi konkurenty a nikoliv na šarvátky uvnitř strany,“ řekl první místopředseda strany. 

  TOP 09 o víkendu představí vizi budoucího vývoje Česka. Lidé se dozvědí, jak by měla naše republika vypadat podle představ Kalouskových spolustraníků v roce 2030. Pánové a dámy věří, že získají pozornost voličů před podzimními sněmovními volbami. Sám Kalousek nepochybuje o tom, že TOP 09 dosáhne dvouciferného volebního výsledku.         Průzkumy z poslední doby však naznačují něco jiného. Agentura STEM zveřejnila průzkum, v němž měla strana jen 4,6 procenta hlasů. CVVM straně přisoudila 9 procent.


Zdroj: Parlamentní listy
Nečas ohledně Vojenského zpravodajství lhal, upozornil soud
  26. 1. 2017 - 14:41 - Odvolací senát pražského městského soudu poukázal na to, že bývalý premiér Petr Nečas (ODS) lhal v kauze Vojenského zpravodajství, a to buď ve své výpovědi v hlavním líčení, nebo v předchozím tiskovém prohlášení. Z počátku totiž tvrdil, že o sledování své tehdejší manželky a dalších lidí nevěděl, zatímco u soudu uvedl, že impulz k akci tajné služby ohledně jeho manželky Radky vzešel od něj. Obžalobě ze zneužití zpravodajství čelí Nečasova současná žena Jana (dříve Nagyová).
„Obvodní soud nemístně bagatelizuje z logiky věci vyplývající skutečnost, že svědek RNDr. Nečas buď lhal v prohlášení ze dne 15. 6. 2013, nebo ve své výpovědi v této trestní věci,“ konstatoval senát pražského městského soudu v usnesení, kterým zrušil další osvobozující verdikt nad Nečasovou a trojicí zpravodajců.
  Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová přešla tento rozpor s odůvodněním, že politické prohlášení mělo jen ujistit zahraniční partnery o neselhání zpravodajských složek v Česku. Text nicméně nebyl zaslán diplomatickou cestou do zahraničí, byl zveřejněn pouze v českých médiích, konstatoval odvolací senát.
  Žalobci už dříve upozorňovali na to, že Nečas se snaží změnou ve výpovědi pomoci své stávající manželce. „Odvolací soud souhlasí s názorem státního zástupce, že obvodní soud při hodnocení věrohodnosti výpovědi svědka RNDr. Nečase zcela pominul odpovídajícím způsobem posoudit jeho vztah k obžalované Mgr. Nečasové a specifika jeho vztahu k obžalované, jak vyplývají z provedených důkazů odposlechy jejich telefonické komunikace,“ dal žalobcům zapravdu pražský městský soud.
  Odposlechy hovorů mezi Nečasem a tehdejší šéfkou jeho kabinetu Nagyovou, stejně jako Nečasovo prohlášení pro média jsou podle odvolacího senátu „v diametrálním rozporu“ s jeho tvrzením u hlavního líčení. V tiskovém vyjádření z června 2013 Nečas sdělil, že o sledování osob „nikdy nerozhodl ani nebyl informován“ a že pokud se to opravdu stalo, považuje to za zásadní pochybení. U soudu pak oproti tomu v neveřejné výpovědi potvrdil obhajobu obžalovaného exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, podle nějž přišel prvotní podnět ke sledování právě od Nečase, a to kvůli prověřování nebezpečí týkajícího se premiérovy rodiny.
  Odvolací senát se s žalobci ztotožnil i v názoru, že z telefonických hovorů a textových zpráv mezi Nečasem a Nagyovou lze dovozovat údajný motiv Nagyové, tedy urychlení premiérova rozvodu.

Zdroj: Parlamentní listy

Obrana letos chce obrněnce i děla
  24. 1. 2017 - 16:23 - Ministr obrany Martin Stropnický na bilanční tiskové konferenci prohlásil, že jen málo evropských zemí zvýšilo poslední dobou výdaje na obranu tak jako Česká republika. Letos resort obrany hodlá uzavřít smlouvy v objemu 26 miliard korun, pořizovat bude například pásové obrněnce či děla.
  Z čísel a plánů ministerstva obrany na rok 2017 plynepoměrně jasný vzkaz. Armáda bude zbrojit. A bude zbrojit nebývale hodně. Ministr obrany Martin Stropnický na tiskové konferenci ke zhodnocení roku 2016 a představení priorit na rok 2017 uvedl, že rozpočet ministerstva meziročně stoupl o téměř 10 %. „Zemí, které mají podobnou dynamiku růstu, je v Evropě velmi málo,“ řekl.
  Ne, že by Česko nemělo co dohánět. Když loni v červnu do Česka přijel šéf Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel - bývalý náčelník generálního štábu české armády - prohlásil, že alianční státy zbrojí pomalu a Česko se nachází „v poslední čtvrtině“ (více zde).
  O tom, v jakém kontextu se čísla ohledně zbrojení pohybují, svědčí mimo jiné Stropnického ujišťování, že ČR ještě „nevzdala“ cíl dosáhnout v roce 2020 1,4% podílu vojenských výdajů na HDP, přičemž alianční závazek (neplněný ale většinou členů) činí 2 %. Odborníci k tomu často upozorňují i na nutnost investovat penízepředevším smysluplně a přou se, zda byl obranný rozpočet ČR vůbec mohl stoupat rychleji.
„Iráčané chtěli další L-159"
  Ale když odhlédneme od této poněkud odtažité debaty, co konkrétního má armáda letos za sebou a co ji čeká?
  Vojsko podle zástupců ministerstva dokázalo poněkud zvýšit stavy, zaznamenalo čistý přírůstek 1 300 vojáků a aktuálně jich má 23 200. „Štáby a jednotky jsou naplněné z 80 %“, uvedl na briefingu náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Počet příslušníků aktivní zálohy dosáhl téměř 1 500.
  Ministerstvo obrany už se nemusí starat o dlouhodobě uskladněné L-159. „Ty, které jsme prodali Iráku, jsou velmi aktivní a účinně se podílejí na bojích o Mosul,“ zmínil ministr obrany Stropnický největší město v držení tzv. Islámského státu, jehož východní polovinu už dokázala osvobodit irácká armáda. „Iráčané žádali o další,“ podotkl ministr s tím, že Česko ale už žádné L-159 na prodej nemá.
  Dosud uzavřené „klíčové zakázky“ ministerstva dosáhly objemu 42 miliard korun. Zhruba polovina této částky vychází na pronájem gripenů, uzavřený v roce 2014, pět miliard na munici všech typů, 11 miliard na servis a modernizaci letecké techniky. Dál sem spadá nákup útočných pušek BREN, pistolí, výstroje pro vojáky či dopravní techniky.
Nové pásové obrněnce: jasněji bude v létě
  Jen v roce 2017 pak chce resort podle Stropnického uzavřít smlouvyv celkové hodnotě 26 miliard korun. Ministerstvo má v roce 2018 hospodařit s celkem 58 miliardami korun, velké zakázky bývají často rozložené do více let. Část prostředků odčerpá nasazení vojáků do mezinárodníchoperací - loni v misích bylo celkem 860 vojáků, další dva tisíce pak bylo vyčleněno pro unijní či alianční hotovostní systémy, například síly okamžité reakce. Češi také budou do března pokračovat ve výcviku litevských vojáků. 
  Stropnického náměstek pro vyzbrojování Daniel Koštoval pak upřesnil, že prioritu v nových zakázkách budou mít pozemní síly. Mezi nejdůležitější projekty, které mají být letos dokončené, zařadil dvacítku pandurů, výhledově se počítá i s nákupem dalších), 62 kolových obrněnců Titus, nejméně 40 lehkých obrněných vozidel odolných chemickým, biologickým či radioaktivním látkám, nové protiletadlové komplety RBS-70NG, jejichž starší verzi vojáci využívají a modernizace 33 samohybných kanonových houfnic.
  V chodu už je zakázka na pořízení mobilních izraelských radarů, nákup dvanácti víceúčelových vrtulníků - ministerstvo obdrželo nabídky z Francie, USA, Německa, Británie a Jižní Koreje - a servisní smlouva na stávající dopravní vrtulníky ruského původu.
  Připravovat se také budou projekty nové - pásová bojová vozidla pěchoty, které mají zájemci z řad možných dodavatelů předvést v červnu na testech ve Vyškově, protiletadlové komplety či pořízení děla ráže 155 milimetrů. Ekonomický náměstek Pavel Beran pak uvedl, že prioritou je obhájit u ministra financía ve vládě investiční programy rozvoje pozemních i vzdušných sil a logistikyv celkové objemu 180 miliard korun na 10 let.
Naše vztahy s Německem mají dnes výjimečnou úroveň

  21. 1. 2017 - 9:18 - Deklarace umožnila uzavřít některé otázky minulosti a otevřela prostor pro rozvíjení spolupráce a budování vzájemné důvěry. Dala také vzniknout Česko-německému fondu budoucnosti, jehož posláním je podpora projektů, které sbližují obyvatele obou zemí, a přispívají tak k prohlubování kontaktů na mezilidské úrovni.
Stejně tak položila Deklarace základ Česko-německému diskusnímu fóru, které podporuje dialog mezi Čechy a Němci a zapojuje do něj všechny společenské skupiny, které usilují o posilování vztahů obou zemí. U příležitosti 20. výročí podpisu Deklarace se česká i německá vláda shodly na pokračování činnosti Česko-německého fondu budoucnosti, přičemž Česká republika za tímto účelem uvolní finanční příspěvek ve výši 270 milionů Kč a Spolková republika Německo pak 25 milionů euro.
  Naše vláda od začátku svého fungování intenzivně pracuje na rozvoji dobrých vztahů s našimi sousedy a dobré přeshraniční spolupráci. Naše vztahy se Spolkovou republikou Německo mají dnes výjimečnou úroveň, je to náš strategický partner, spolupracujeme v rámci EU i NATO, a na základě česko-německého strategického dialogu prohlubujeme oboustrannou spolupráci v nejrůznějších oblastech. Nejde zdaleka jen o vztahy mezi státy, nemám na mysli komunikaci mezi úředníky a diplomaty. V posledním období se například velmi slibně vyvíjejí společné aktivity na poli vědy a výzkumu, velice efektivně kooperují také české a německé policejní složky. Intenzivně pečujeme o vztahy s Bavorskem a Saskem, tedy našimi sousedními spolkovými zeměmi.
  Na obou stranách hranice pracujeme na zkvalitnění dopravního propojení, které je prioritou pro občany i firmy z obou zemí. To i proto, že dlouhodobě je Německo naším nejvýznamnějším obchodním partnerem a největším zahraničním investorem, a efektivní dopravní spojení je tak pro obě ekonomiky klíčové.
  Do budoucna bude pro konkurenceschopnost naší ekonomiky Německo důležité i kvůli svému posunu v oblasti digitalizace průmyslu. Sousední Německo je bez pochyby jedním z klíčových zahraničních partnerů České republiky. Jsem přesvědčen, že dnešní vztahy mezi Českou republikou a Německem mohou být jak symbolem evropské soudržnosti, tak také inspirací pro další země Evropy.

Zdroj: Parlamentní listy

Kdo chce zničit Kláru Samkovou. Je to vážné
19. 1. 2017 - 9:42 - Doktorce Kláře Samkové byla doručena kárná žaloba v souvislosti s jejím projevem o islámu v Poslanecké sněmovně. Advokátní komora si netroufla Samkovou popotahovat za její projev, ale vytáhla na ní její vystoupení před velvyslanectvím Turecka, při kterém proklela velvyslance, který jí předtím ostře verbálně napadl. Tím mu ublížila na cti, což je podle žalobce závažným snížením důstojnosti celého advokátního stavu.
  V kárné žalobě je zdůrazněno, že doktorka Samková je „osoba známá svým negativním stanoviskem k islámu“. Nakonec však nebyla obviněna kvůli svému projevu o islámu na půdě Poslanecké sněmovny, ale jen kvůli následnému vystoupení při veřejném čtení projevu před budovou turecké ambasády.
  Ohledně prvního skutku je v žalobě uvedeno, že „kárně obviněná“ Samková přednesla projev, ač jí bylo zřejmé, že někteří diváci, třebaže projev nebyl určen převážně jim, vyjadřují ostrý nesouhlas. Tím byl míněn turecký velvyslanec a skupinka dalších hostů, kteří měli hned po několika větách projev rušit výkřiky, hrozit pěstmi a nakonec sál, kde akce probíhala, demonstrativně opustit.
  Následně, jak i žaloba připouští, turecký velvyslanec dostal velký prostor asi dvaceti minut v České televizi, který ovšem místo seriózní polemiky věnoval výhrůžkám Samkové a výzvám k jejímu trestnímu stíhání.
  V reakci na jeho vystoupení se konala demonstrace před tureckou ambasádou, i žaloba připouští, že byla organizována zcela nezávisle na Samkové. Ta se však měla prohřešit tím, že na akci, jejíž hlavní součástí bylo hlasité předčítání jejího projevu ze Sněmovny, sama promluvila.
  Kárný žalobce České advokátní komory se zaměřil především na její slova: „A protože, pane velvyslanče, nerozumíte diplomatickému protokolu, udělám teď něco, čemu budete rozumět. Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete, umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete bez cti“.
  Jak je v žalobě zdůrazněno, efekt jejích slov byl umocněn tím, že jim dala prostor média. Chování Samkové bylo podle žalobce natolik skandální, že bylo dokonce prošetřováno policií pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Jak zdůrazňuje, spáchání přestupku je současně porušením zákona o advokacii.
  Chování Samkové bylo podle žaloby způsobilé poškodit pověst a snížit důstojnost celého advokátního stavu, neboť „kárně obviněná je všeobecně známa jako advokátka“. Navíc výroky pronášela na veřejně přístupném místě, kde je mohli slyšet i kolemjdoucí, kteří nebyli obeznámeni s kontextem jejího vystoupení. „Bez znalosti těchto souvislostí pak jednání kárně obviněné mohla nezúčastněná veřejnost hodnotit jako jednání, kterým je narušováno občanské soužití, když velvyslanci Turecka tím bylo ubližováno na cti a kterým byl urážen a vydáván v posměch,“ stojí v žalobě.
  Svým jednáním podle žalobce Samková nepostupovala tak, aby nesnížila důstojnost advokátního stavu a nedodržovala pravidla profesionální etiky, čímž porušila § 17 Zákona o advokacii. Jedná se prý o porušení závažné.
  Pod žalobou je podepsán JUDr. Jan Mikš, předseda kontrolní rady České advokátní komory.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)Stropnický prosazuje, aby ANO mělo kandidáta na Hrad

  16. ledna 2017-12:42 - Vlastního kandidáta na Hrad by podle ministra obrany Martina Stropnického mělo mít vládní hnutí ANO. To neznamená nutně moji osobu, řekl Stropnický. Jeho návrhu přitakal šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš. 
  Stropnický se zachová podle toho, jakou bude mít v ANO, kde je předsedou pražské organizace, podporu. „Nejde do toho jít s marginální podporou,“ řekl. U hnutí, jehož podpora osciluje mezi 25 a 30 procenty, není podle ministra obrany dost dobře možné, aby svého kandidáta nemělo.
  ANO se podle něj nemá řídit tím, jaké rozhodnutí ohledně své možné druhé kandidatury na Hrad sdělí současný prezident Miloš Zeman. „Já si totiž nemyslím, že my jako hnutí bychom se měli příliš řídit tím, jestli současný pan prezident do toho půjde, nebo nepůjde,“ uvedl doslova Stropnický. Babiš řekl, že to je i jeho názor.
  Zeman své rozhodnutí, zda bude kandidovat, či nikoli, sdělí 10. března, v den zahájení volebního sjezdu ČSSD, což není ani podle ministra obrany náhoda. 
  Stropnický míní, že hnutí ANO nemá důvod k velkému spěchu při oznámení svého kandidáta na Hrad. Vhodný čas vidí na konci pololetí roku 2017. Novou hlavu státu budou občané v přímé volbě volit začátkem roku 2018, tomu budou ještě předcházet volby do Poslanecké sněmovny.
  Každá krajská organizace ANO by podle Stropnického měla vytipovat jednu či více osobností a tak vznikne „balík“ kandidátů, z nichž si pak hnutí vybere. Andrej Babiš v minulosti několikrát zmínil Stropnického jako možného kandidáta na Hrad, jmenoval také eurokomisařku Věru Jourovou, ale připustil i možnost podpory Miloše Zemana.
  „Když se zamyslím, tak ze všech lidí, které znám v hnutí, kteří by mohli mít teoretickou šanci jít do takové soutěže nebo volby, tak jsou to Stropnický a Jourová. Hnutí si musí říci, co chce,“ řekl už dříve Babiš. Jasno chce mít do parlamentních voleb.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Sobotka si rýpl do prezidenta
  14.1.2017 - 9:13 - Obsáhlý rozhovor poskytl dnešnímu Právu premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Mluvilo se v něm hlavně o novele zákona o střetu zájmů.
  Zákon o střetu zájmů se podle Sobotky nepřijímal kvůli Andreji Babišovi, ale proto, „že stále více bohatých lidí vstupuje do politiky, chtějí získat veřejné funkce a tím i vliv na to, jak jsou stanovena pravidla“. Sobotka poukázal na to, že tito lidé s veřejnými funkcemi získávají obrovské množství informací. „Pokud nechtějí opustit své podnikání a chtějí mít jak politickou moc, tak své firmy a vše, co je s tím spojeno, tak tím vytvářejí riskantní situaci pro demokracii a spravedlivé fungování státu. Proto bylo potřeba přijmout pravidla, která budou platit pro všechny,“ vysvětlil premiér.
  Uvedl také, že sociální demokraté nevytvořili koalici s ANO proto, aby kryli střet zájmů Andreje Babiše. Koalici dali dohromady kvůli tomu, aby mohli prosadit vlastní program, se kterým kandidovali do voleb.
  Zkušenost sociálních demokratů za poslední tři roky je podle Sobotky taková, že střet zájmů v případě Agrofertu je skutečně obrovský. „Myslím si, že ani my, ani lidovci jsme si na začátku funkčního období nedokázali představit, jak často bude střet zájmů diskutován. To nejsou jen pověstná biopaliva, nad kterými Sněmovna strávila hodiny a hodiny debat, to je i otázka zakázek firem Andreje Babiše pro Lesy ČR. Nebo zakázky, které se týkají Státní správy hmotných rezerv, dotací, které jsou poskytovány z EU,“ uvedl Sobotka.
  Ohledně toho, že prezident chce dát novelu zákona o střetu zájmů k posouzení Ústavnímu soudu, Sobotka poukázal na to, co říkal prezident před volbami, když kandidoval. Tehdy říkal, že chce být prezidentem dolních deseti miliónů. Andrej Babiš ale podle Sobotky zrovna není typický představitel dolních deseti miliónů obyvatel ČR. Miloš Zeman by se podle něj měl více zajímat o věci, které se týkají bezprostředně jeho voličů. Poukázal na to, že Miloše Zemana nevolili miliardáři, ale lidé s nízkými a středními příjmy. Pro ně se snaží sociální demokracie ve vládě řadu věcí prosadit. „Tady necítím takovou podporu Miloše Zemana pro ty věci, které tlačí soc. dem., ať už je to zvyšování minimální mzdy nebo reforma dětských přídavků, aby je dostalo víc pracujících rodin s dětmi,“ posteskl si Sobotka.
Miloš Zeman by si měl podle něj vzpomenout, s jakým programem kandidoval a jací lidé mu dali svůj hlas.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Bohouši, to už stačilo
  13.1.2017 – 7:45 - Sociální demokracie už hledá nového lídra, který ji povede poté, co Bohuslav Sobotka v čele strany skončí. Píší o tom Lidové noviny s tím, že k výměně na postu předsedy strany by nemělo dojít dříve než po podzimních sněmovních volbách.
  Role mediátora se prý ujal první místopředseda strany a ministr vnitra Milan Chovanec, který sonduje terén. Zkoušel ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten podle informací LN odmítl.
  Skloňuje se i jméno poslance a starosty Náchoda Jana Birkeho, který patří k podobně výrazným a rázným politikům, jako bývali Jiří Paroubek či Mirek Topolánek. Birke vystupuje sympaticky, umí věci pojmenovat tvrdě, v Náchodě má výsledky a je zběhlý v zákulisní politické diplomacii, píše list.
  Proto do něj někteří straníci vkládají naděje, že by svedl svým přímým projevem přivést zpátky přívržence, kteří přenesli hlasy k Andreji Babišovi a hnutí ANO. Kvůli zdravotním problémům to pravděpodobně ale nebude Birke, kdo se postaví do čela ČSSD.
  Před podzimními volbami se do výměny nikdo nehrne. Sociální demokraté mají strach, aby nevypadali nejednotně a neodrazovali si tím sympatizanty, upozorňuje list. Navíc panuje skepse vůči možnosti, že by ČSSD mohla volby vyhrát, ubývá oranžových, kteří by věřili, že strana bude mít opět premiéra, a nikdo nechce vstupovat do vůdcovské úlohy s tím, že začne prohrou.
  Po volbách ale bude situace jiná, pak se počítá s nutností najít novou tvář, která zkusí vrátit ČSSD blíž k někdejším procentům, píše dále list. Březnový sjezd Sobotka podle něj ustojí a pozici předsedy obhájí, i když to dost možná bude slabší mandát.
  Hlavního soupeře nynějšího vedení pro březnový sjezd představuje podle deníku jihomoravský poslanec Jeroným Tejc, který se s ministrem vnitra Milanem Chovancem utká o post dvojky v ČSSD. Pokud by uspěl, získá záruku, že bude blízko, až na přeobsazení partajního lídra dojde.
  Nejasné podle deníku zatím je, jakým způsobem se letos ve straně projeví Jiří Zimola. Jihočeský hejtman byl jediným straníkem ČSSD, který vyhrál podzimní krajské volby a potřetí se stal hejtmanem. Vedení strany kritizoval za nevýrazné postoje a odklon od tradičního levicového programu. Do vedení však kandidovat na sjezdu nehodlá. Pravděpodobně se mu nechce nést zodpovědnost za případnou volební prohru a čeká na příhodnější moment, kdy naskočit do vlaku směr vedení ČSSD – třeba právě po sněmovních volbách.


Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Gazdík odkryl karty Starostů
10.1.2017 - 9:44 - Rozhovor Martina Veselovského se šéfem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petrem Gazdíkem přinesla internetová televize DVTV. Hovořilo se zejména o snaze STAN vytvořit třetí hlavní politickou sílu, o rozchodu s TOP 09 i o tom, jakého kandidáta by STAN chtěla postavit do prezidentské volby.

Místopředseda sněmovny Petr Gazdík

Veselovský připomněl, že STAN se snaží dát dohromady třetí politickou sílu, která by měla být složena ze 17 regionálních a tří celostátních uskupení. 
„Vyjednáváme s mnoha regionálními osobnostmi, které by z našeho pohledu měly posílit parlamentní řady, proto ta jednání nejsou jednoduchá a výsledek bude chvíli trvat," uvedl Gazdík. Připustil také možnost, že „to nedopadne“. „Ale je důležité se o to alespoň pokusit," podotkl.
Uvedl také, že cílem třetí politické síly je porazit ČSSD i hnutí ANO. „My to děláme jako souhrn osobností, a to se v krajských volbách osvědčilo, které něco dokázaly ve svých regionech, které něco umí, které jsou úspěšné ve svých oborech, které jsou zkušenými starosty, podnikateli, lékaři, vysokoškolskými učiteli, zkrátka lidé, kteří něco umí,“ poznamenal Gazdík s tím, že STAN se domlouvá s jednotlivými hnutími, jichž jsou tyto osobnosti členy. Hlasy středových a středopravicových voličů leží na zemi
Připustil, že pokud jednání nedopadnou dobře, mohou jít STAN do voleb sami nebo s některými spolupracujícími hnutími. 
  „Nicméně z našeho pohledu má cenu hledat průnik i s dalšími celostátními stranami jako je KDU-ČSL, SNK-ED nebo Soukromníci, protože hlasy středových a středopravicových voličů dnes z mého pohledu leží na zemi. Je tu část, která nechce volit Andreje Babiše a nechce volit kamenné politické strany a kteří se ohlíží po něčem, co naplní jejich ideál jinak. To jim chceme přinést."
Čím chce STAN porazit hnutí ANO? 
„Programem a osobnostmi. ANO nemá propracovaný program a nemá tolik osobností, jaké nabídneme my," pochlubil Gazdík.
To, o čem se teď jedná, je to, jaký bude výsledný subjekt.
  „Může to být koalice, může to být na kandidátce jedné z těch stran, může to být nová volební strana. To jsou v zásadě tři možnosti, o kterých právě jednáme," konstatoval Gazdík s tím, že tato jednání jsou asi ve své čtvrtině.
  O tom, v jakém uskupení půjdou STAN do sněmovních voleb, se musí podle Gazdíka rozhodnout do sněmu Starostů, který proběhne 24. a 25. března.   
  „Sněm je totiž nejvyšším orgánem STAN, který může odsouhlasit, v jaké formě budou Starostové kandidovat v parlamentních volbách."
TOP 09 chtěla jen bilaterální spolupráci
Proč STAN vlastně nepokračují ve spolupráci s TOP 09? 
  „Ta smlouva s TOP 09 se volebně vyčerpala, ona skončila a my jsme se rozhodli, že v ní nebudeme pokračovat. Jsme poněkud sebevědomější, takže nechceme být na kandidátce jiné strany. Spolupráce s TOP 09 byla dobrá, této zemi přinesla několik velmi dobrých zákonů, které nás posunuly. Poslanecký i senátní klub funguje. My jako celostátní výbor jsme se rozhodli, že tu smlouvu v dosavadní formě nechceme prodloužit. Řekli jsme TOP 09, že bychom chtěli širší spolupráci, oni řekli, že se o širší spolupráci nechtějí bavit. Že chtějí pouze bilaterální spolupráci. My jsme řekli, že se omlouváme, ale že tu smlouvu nechceme prodlužovat. S TOP 09 jsme 22. prosince uzavřeli dohodu o vzájemném vyrovnání, kde jsme výrazným způsobem zjednodušili finanční závazky. Součástí té dohody je, že náš poslanecký a senátní klub bude fungovat dál a veškeré závazky, které jsou i v krajích, i politické, budou fungovat dál. Což považuji za obrovský úspěch, protože si nepamatuji, že by se dvě strany rozešly v takovém míru a pohodě," pochválil se Gazdík.
  Ohledně volby prezidenta uvedl, že hledají osobnosti, které by byly schopné se postavit Miloši Zemanovi. 
  „Momentálně jednáme s pěti dobrými kandidáty," uvedl Gazdík s tím, že jedním z těch lidí, kteří by mohli kandidovat na prezidenta, je Dana Drábová. „Já bych si to velmi přál, ale její odpověď je zatím ryze negativní," přiznal a dodal: „Ale není důvod s ní o tom nejednat."

Celé video je ZDE

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Církev a důchodci
  9.1.2017 - 9:45 - Začátkem příštího týdne se bude v poslanecké sněmovně hlasovat o tzv. "narovnání s církvemi". Pokud sněmovna návrh schválí, bude to stát každého z nás 160 000 Kč, nemluvňata a důchodce nevyjímaje.
  Katolická církev si nárokuje majetek ve výši 160 000 000 000 Kč (čti: stošedesát miliard!!!), jehož vlastnictví odmítá doložit dokumenty o jeho nabytí (zejména proto, že je nemá). To, že majetek, který měla, získala pomoci desátku, křížových výprav a jiných "sexy" praktik asi nemá cenu zmiňovat.
Od roku 1420 dodnes tzv. církevní majetek nepatřil církvi, ale panovníkovi, resp. státu. Vláda Petra Nečase se rozhodla darovat v tichosti a v mediálním stínu aféry Davida Ratha právnické osobě, jejímž vlastníkem je jiný stát - Vatikán - cca 1% území ČR a finanční kompenzaci ve výši podstatné části státního rozpočtu. Takový čin lze povazovat za VLASTIZRADU.
  V případě, že návrh bude schválen 101 hlasy, bude jedno zvednutí ruky mít hodnotu cca 1,6 miliardy Kč!!! Budete takového poslance volit i po té? Pokud to tedy nechcete platit ze své kapsy. Veřejné mínění má velkou hodnotu - když, ne teď, určitě u voleb...

Vážení důchodci! 
  V televizi a médiích ukazují, jak roste ekonomika v CZ v procentech. Všichni si zvedají platy- hasičům, vojákům, policistům, řidičům autobusů, učitelům, státním úředníkům, soudcům a v neposlední řadě poslancům. A všem nejméně o 10%, což u politiků a doktorů dělá víc, než je celý měsíční důchod většiny penzistů v Čechách. Nezávidím jim to!
  Důchodcům řeknou, že inflace je minimální. Důchody by měly růst nejen když roste ekonomika, ale podle inflace léčiv v ČR. Komunisti nechali na důchodovém účtu 330 miliard tehdejších korun českých !!! Bohužel, minulé vlády za Klause, Paroubka, Topolánka porcovali medvěda - důchodový účet. Naposled si z něho půjčil Topolánek 70 mld. Kč. Slíbil, že to vrátí, zůstalo jen u slibu! Důchodci utřeli nos.
  Současná vláda si zase nacpala své nenasytné panděro a pořád mají málo. V. Klaus má v bance v zahraničí uloženo 11 miliard dolarů (pokud je to pravda), na co mu to je, za co to získal? 
  Důchodce je také svým způsobem státní zaměstnanec. Svou prací jsme něco budovali a odváděli daně státu, tak chceme také důstojně žít a ne živořit! Pokud bychom nepracovali, neměli by „politici“ co privatizovat!!! Takže důchodci nenechme se opít rohlíkem! Podle Sobotky stačí důchodcům přidat 200Kč, což jsou mimo jiné necelá 2% průměrného důchodu a on si přidá 16000 Kč. Musíme dát vládě najevo své požadavky na důstojný důchod! 
  Nj, volby to vyřeší. To nám tam napochodují konečně ti správní svatí, kteří budou opět předstíran, že jim záleží na lidech...

ARBX7


Poslanci budou hlasovat o Lex Babiš a možných změnách v EET
 8.1.2017 - 12:31 - Sněmovna bude opět rozhodovat o takzvaném Lex Babiš, který vetoval prezident Miloš Zeman. Na první letošní schůzi bude schvalovat vládní daňový balíček, jehož prostřednictvím chtějí někteří poslanci měnit i elektronickou evidenci tržeb (EET). Dolní komora bude hlasovat také o zavedení týdenní otcovské dovolené, o změnách v kontrole zpravodajských služeb a o reformě financování škol. Schůze začíná v úterý odpoledne.
  V případě novely o střetu zájmů, která obsahuje omezení pro podnikání členů vlády i dalších funkcionářů, se očekává, že sněmovna Zemanovo veto přehlasuje. Zeman pokládá části předlohy nazývané Lex Babiš za protiústavní, protože podle něho zasahují do svobody a základních práv jednotlivce. Zjevně totiž míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který už ale ohlásil, že se plánuje zbavit do konce ledna akcií skupiny Agrofert, kterou nyní stoprocentně vlastní. Pokud sněmovna prezidentovo veto zvrátí, Zeman se chce kvůli novele i tak obrátit na Ústavní soud.
  O osudu novely o střetu zájmů by sněmovna mohla rozhodovat hned v úvodu schůze společně s předlohami, které do dolní komory vrátil s úpravami nebo se záporným stanoviskem senát. Jde třeba o pravidla proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů, o změny ve vzdělávání lékařů a o omezení zpětného vývozu léků.
  Daňový balíček, jenž například zvyšuje daňové slevy na druhé a další děti, by poslanci mohli schvalovat v prvním jednacím týdnu. Hlasování o normě bude kromě novely o střetu zájmů jedním z nejsledovanějších bodů schůze. Rozpočtový výbor už dříve žádné pozměňovací návrhy týkající se výjimek z elektronické evidence tržeb nepodpořil. Podali je poslanci vládní KDU-ČSL i Babiš. Pravice chce celý systém úplně zrušit. Požaduje také snížení sazeb daně z přidané hodnoty.
  Sněmovna by se hned v prvním týdnu mohla dostat i ke schvalování změn ve vyplácení doplatků na bydlení do ubytoven, která vyvolala debaty hlavně kvůli pravomocím obcí, a v přerozdělování peněz mezi zdravotními pojišťovnami. Před hlasováním je i předloha, která upraví výčet osobních údajů na nominačních peticích nezávislých kandidátů na prezidenta, a novela autorského zákona.
  V úvodním kole by se měli poslanci věnovat například návrhu nového zákona o zahraniční službě a změnám v pohřebnictví. Posuzovat budou i poslaneckou ústavní novelu, která by v některých případech usnadnila vysílání českých vojáků do zahraničních operací. Po odkladech by sněmovna mohla zahájit ratifikaci Pařížské dohody o ochraně klimatu, která ovšem vstoupila celosvětově v účinnost už začátkem listopadu.
  Členy dolní komory čeká rovněž debata o situaci na problematickém úseku dálnice D8, který se motoristům otevřel už v prosinci, byť kvůli potížím s podložím s omezeními. Hned v úterý by poslanci mohli dokončit diskusi o údajně nevýhodné privatizaci černouhelné těžební společnosti OKD, jež je nyní v insolvenci.
  Schůze sněmovny by s týdenní přestávkou pro jednání výborů měla končit v pátek 3. února. Poslanci budou volit i nového místopředsedu dolní komory za Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), která odchází v souvislosti s tím, že se stala středočeskou hejtmankou. Hnutí už do funkce nominovalo místopředsedu své frakce Radka Vondráčka.
  Návrh programu schůze aktuálně čítá na 280 bodů. Podobně jako v minulosti se nepředpokládá, že by se poslanci stihli vypořádat se všemi.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)
Finanční podpora je vázána na konkrétní školy
  7.1.2017 - 18:42 - Krajské úřady mají od 1. ledna 2017 z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) finance na podpůrná opatření dle skutečně vykázaných potřeb každé jednotlivé školy. Čerpání peněz se tak zrychlí a získat podporu je jednodušší.
  Na podporu společného vzdělávání přidalo MŠMT v loňském roce více než půl miliardy korun. „Dále jsme vyhlásili rozvojové programy, z nichž mohou školy žádat o peníze na asistenty pedagogů nebo nákup speciálních učebních pomůcek pro konkrétního žáka. Na nadstandardní opatření v rámci celé školy, například zřízení funkce školního psychologa nebo sociálního pedagoga, pak mohou školy získat peníze z průběžně vyhlašovaných výzev z EU fondů,“ vysvětlil náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Stanislav Štech hlavní kroky k zajištění dostupnějšího vzdělávání žáků se znevýhodněním.
  Peníze rozdělují krajské úřady. Ty obdržely v mimořádném termínu údaje o tom, jakou podporu školy poskytují. Peníze z MŠMT budou kraje nově dostávat právě s ohledem na vykázané potřeby škol. Pro školy je navíc připravena zjednodušená žádost o dotace, a získání příspěvku je tak snazší.       Kraje už také mají k dispozici prostředky na asistenty pedagoga, kteří nastoupili do prosince 2016.
„Peníze na podporu společného vzdělávání určené na rok 2017 budou moci školy využít už v tomto školním roce. Letos také očekáváme zvýšený zájem o služby školských poradenských zařízení, proto jsme na navýšení jejich kapacit vypsali nový program,“ dodal náměstek Štech. Ministerstvo také plánuje z titulu společného vzdělávání pravidelně provádět úpravy rozpočtu, které zohlední konkrétní potřeby jednotlivých krajů.
  Pedagogicko-psychologickým poradnám, které se kvůli zvýšené diagnostice potýkaly s větší administrativou, byl už v loňském roce navýšen rozpočet o 80 milionů korun. Na asistenty pedagogů v soukromých a církevních školách pro zdravotně postižené pak bylo v rámci rozvojového programu rozděleno dalších 150 milionů korun a na asistenty pro sociálně znevýhodněné žáky 119 milionů korun navíc. Kromě navýšení rozpočtu na podpůrná opatření a změny v systému financování se také na podporu znevýhodněných žáků upravila legislativa a Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání, přičemž byla zrušena příloha pro děti s lehkým mentálním postižením.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)


Německý server píše o Česku
6. 1. 2017 - 11:30 - Už i v Německu si všimli rozruchu, který vyvolal černoch vyfocený v českém letáku prodejen Lidlu. Mnozí lidé dali především na sociálních sítích najevo, že se jim černošský model ani trochu nelíbí. Zuří mimo jiné kvůli tomu, že nám Lidl údajně podsouvá migranty už i v letácích. Síť prodejen však na nenávistné projevy zareagovala s klidem.
Kritizovaný leták společnosti Lidl

  Server Manager-magazin.de přináší svým čtenářům informace o tom, co se děje v Česku, přesněji řečeno o tom, kolik vzruchu v České republice dokáže vyvolat jeden černošský model vyfocený v letáku prodejen Lidl. Rozpoutal u nás prý přímo „shitstorm“, což lze přeložit také jako „bouři hoven“. Lidl však na tuto bouři zareagoval se stoickým klidem. Čechům, Moravanům a Slezanům, kterým se nelíbí černoch v letáku, vzkázal, že žijeme ve 21. století, v moderní Evropě a v pestré kultuře, jejíž součástí jsou i vážení čeští zákazníci, ale nejen oni.
  Všichni občané České republiky však nejsou ze stejného těsta, píše dál server. Zatímco jedni žádají, ať černoši v ČR postaví supermarkety a pak zase táhnou, další lidé si ze svých rasisticky smýšlejících občanů tropí žerty, čímž Lidlu vyjadřují podporu. Prodejnu podpořil i nejeden politik.
  „Na konci dne bych vám rád dal (v zájmu vaší bezpečnosti) jednu radu: Jestli se bojíte tmavších lidí nebo pokud vám vadí, tak se vyhněte v Lidlu oddělení zrcadel. Dneska jsem tam jednoho potkal a říkám vám, mám z toho do teď trauma,“ napsal na sociální síti Facebook snědý politik TOP 09 Dominik Feri s humorem.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Lidl je černý?    4.1.2017 - 8:20 - Muž černé pleti na letáku obchodního řetězce Lidl vzbudil vášně. Všiml si jich Filip Horký a okomentoval to na svém twitteru. „Mnoho nenávistných připomínek proti Lidlu. Použili černocha pro svůj adventní leták. Někteří zmiňují i chemtrails,“ zkonstatoval. 

Kritizovaný leták společnosti Lidl


  Horký následně vybral nenávistné komentáře, které na adresu Lidlu lidé zaslali. „Proč máte na reklamním letáku černocha? Víte, že tím štvete hodně lidí, kteří ty darmožrouty nemohou ani cítit a bojí se jich? Jestliže propagujete zboží v Česku a pro Čechy, odstraňte ty multikulti p..... Zatím ještě platí, že jsme tady doma,“ uvedla například Miroslava Kapalová s tím, že touto reklamou si podle ní Lidl odradí řadu zákazníků. 

  „Odkud ví Miroslava Kapalová, že černoši jsou ‚darmožrouti a paraziti‘? Miroslava Kapalová – a mnoho dalších českých občanů – naplnila skutkovou podstatu trestného činu vyvolávání nenávisti proti etnické skupině, za což je v ČR trest tří let nepodmíněně. Kdy bude proti ní zahájeno trestní stíhání?“ ptá se v této souvislosti na serveru Britské listy Jan Čulík.

  Kapalová však nebyla sama, komu černoch na letáku vadil. „Jsem docela zhnusena. Nejenže se nám média snaží podsouvat multikulti, která nefunguje a je to řízená genocida bílé rasy, ještě vy dáte do letáku černocha,“ konstatuje nesouhlasně Martina Toce. „Evropa je bílá, Afrika je černá, Asie je žlutá, tak je to odjakživa,“ poznamenala Toce.Zdroj: Parlamentní listy


 „Smrdí to čertem!“
3.1.2017 - 18:08 - Novinář a matador české žurnalistiky Jan Petránek s počátkem nového roku analyzuje vyhlídky současného světa a zamýšlí se nad tím, co rok 2017 může přinést. Nevynechal však ani kontroverzní „cenzorní úřad“, jak se přezdívá novému útvaru Chovancova ministerstva, který má bojovat s dezinformacemi.

Jan Petránek

  Rok 2017 bude o mnoho lepší než ten předchozí. Je o tom alespoň přesvědčen Jan Petránek, legenda české žurnalistiky. A přestože koncem minulého roku oslavil pětaosmdesáté narozeniny, je stále aktivní, dennodenně sleduje desítky zpravodajských serverů a televizních kanálů celého světa a sám poskytuje rozhovory. Pro ParlamentníListy.cz hodnotí některé důležité okolnosti roku 2016 a zamýšlí se nad možným vývojem roku nového.
  "Nebude to vůbec špatný rok, bude mnohem lepší než rok 2016, který byl plný světové nevraživosti a nedůvěry. Tato nedůvěra byla především na úrovni vysoké politiky. Třeba rozhádanost Evropské unie. Šéf komise Juncker dokonce mluvil o multikrizi. Je důležité, že my jako EU jsme zklamali z hlediska bezpečnosti. Byla tu velice zašmodrchaná a neurčitá vazba mezi EU a NATO. Severoatlantický pakt je nesmírně významná militární složka, nejmocnější na zeměkouli. Když se v Evropě objevila imigrační krize, což je v podstatě muslimská invaze na Evropu a bezpečnostně jde o největší hrozbu, tak blázni v Evropské unii začali křičet, že je potřeba dávat pozor na Rusko, místo toho, aby se soustředili na intervencionalistickou a teroristickými centry muslimského jádra dobře promyšlenou invazi na Evropu. Tady atlantický pakt měl možnost se předvést jako brilantní obranný spolek. Neměl dovolit, aby se sem z Afriky a Blízkého východu řítily stovky, tisíce a desetitisíce lidí, aby to nakonec vyvrcholilo milionovým přílivem," konstatuje Jan Petránek.
Mekrelová musí jít, jinak stejně jako za Bismarcka či Hitlera...
  Naprosto prý selhala Angela Merkelová, která je podle matadora české žurnalistiky nešťastným vůdcem Evropské unie. "Merkelová už je a musí být na odchodu, jinak bude Německo stejně jako za Bismarcka a stejně jako za Hitlera vnucovat Evropě svoji představu, jak má Evropa vypadat. To je nepřípustné. Tím, že NATO při obraně evropských zemí selhalo, samo se vlastně těžce znemožnilo. Bylo pak vidět, jak jasně Donald Trump řekl, že NATO je organizace, která neodpovídá tomu, čemu by odpovídat měla, a Evropa by se sama měla postarat o svoji bezpečnost," připomíná Petránek. 
Mrazivé svědectví z Německa
  Lidé jsou naštvaní. Vyhýbají se veřejným shromážděním, po setmění nechodí do parku, kde mohou narazit na nevybouřené muslimské mladíky... Nejzajímavější podle něho bude, co se teď nejen v Evropě bude dít. "Jeden francouzský novinář listu Challenges.fr zrovna píše, že Evropa by se mohla vymanit z krize, a dokonce by byla možnost celosvětového úsvitu lepších vztahů, kdyby se Donald Trump s Putinem dohodli na přátelských vztazích. Podle tohoto novináře by to znamenalo, že by Trump přestal naléhat, aby se Ukrajina a Gruzie staly členy NATO, přestalo by obkličování Ruska Severoatlantickou aliancí, a tím pádem by Ukrajina byla donucena dojít k dohodě s Ruskem a celá Evropa by si mohla velice oddechnout. Mimochodem, Ukrajina je zkorumpovaná neslýchaným způsobem, vedle Severní Koreje je to z hlediska státní organizace nejhorší země," zmínil Petránek a zaměřil se na hodnocení Obamovy éry, která skončí 20. ledna inaugurací Donalda Trumpa.
  "Obama má druhé jméno Hussein, takže je to Barack Hussein. Ukazuje se, že měl mnohem bližší záměry ke spojení s arabským světem a muslimským světem. Dokonce profesor Ota Ulč, který přednáší na univerzitě v Binghamptonu, což je newyorská státní univerzita, tvrdí, že není daleko doba, kdy se může přijít na to, že byl zfalšovaný certifikát narození Obamy. To by způsobilo obrovský skandál, kdyby se přišlo na to, že v Americe byl osm let prezident, který se na území USA nenarodil (americká ústava předepisuje, že prezidentem se může stát pouze ten, kdo se na území USA narodil, pozn. red.). Já to nechávám bez komentáře, ale v Americe je to nesmírně živé," obrací pozornost na kauzu, která se čas od času objevovala během celého Obamova mandátu.
Trump a Tillerson budou vůči Rusku tvrdí, ale respektovaní partneři

  Vyhlídka na zlepšení vztahů USA s Ruskem je kromě samotného Trumpa spojována také s budoucím ministrem zahraničí Rexem Tillersonem, který má na Putinovo okolí i šéfa Kremlu samotného blízké vazby. „Tillerson je nesmírně obratný obchodník. Představuje nejdůležitější kapitálovou složku amerického obchodního a finančního světa. Když se podíváte na to, jak se na něj dívá třeba Alexej Miller, šéf Gazpromu, nebo i další, tak ti ho označují za velice neúprosného, ale korektního obchodního partnera, se kterým je nesmírně těžké jednat. Jak Trump, tak Tillerson Rusko šetřit nebudou. Budou proti sobě stát jako tvrdí hráči, ale budou se respektovat a nebudou proti sobě používat podpásovky, jak se to děje dnes. Dané je to i tím, že dr. Pompeo, který nahradí po nástupu Trumpa dosavadního šéfa CIA, coby nástupce žádá současného šéfa CIA, aby přestal házet klacky pod nohy a znemožňovat nástup nových rusko-amerických korektních vztahů. Korektní ještě neznamená přátelské, ale vztahy bez podpásovek,“ sděluje Petránek.
  Něco jiného možná Trump zahájí vůči Číně. „Ano, panují spekulace, že Donald Trump, který bude tvrdě hájit americké domácí zájmy, bude chtít vrazit klín mezi Rusko a Čínu. To se zatím vůbec nedá vyloučit. Každý státník, který chce být dobrým státníkem a dělat pro svoji zemi tu nejlepší politiku, bude hledat slabiny jiných soupeřů nebo rivalů, či dokonce partnerů, aby z toho vytěžil. Myslím si, že bude třeba se na to dívat jinak po 20. lednu,“ řekl pro Parlamentní listy.

Zdroj: Parlamentní listy

Cenzorní úřad ministerstva vnitra už je na Twitteru
  2.1.2017 - 17:25 - Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček si na Twitteru založil nový účet. Jeho název je ČÚTI, čímž mluvčí naráží na Český úřad pro tisk a informace, tedy cenzorní instituci z minulého režimu. Ovčáček totiž nové centrum proti dezinformacím, které začalo s novým rokem na ministerstvu vnitra fungovat, srovnává právě s ČÚTI.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezident Miloš Zeman
  Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jak se útvar oficiálně jmenuje, se podle slov jeho koordinátorky Evy Romancovové bude zabývat „dezinformacemi, extremismem i radikalizací“. Kritici centru říkají „cenzorní úřad“ nebo „ministerstvo pravdy“ a varují před omezováním svobody tisku a šíření názorů.
  Nejvýznamnějším kritikem tohoto útvaru je prezident Miloš Zeman, který se k záležitosti obsáhleji vyjádřil ve svém Vánočním poselství. „Vím, že v souvislosti s mezinárodním napětím se občas objevují pokusy cenzurovat internet. Jsem zásadně proti cenzuře s výjimkou pornografie a zejména dětské pornografie. Ale jinak ten, kdo zabraňuje druhým, aby vyslovovali svoje argumenty, jenom dokazuje, že sám dostatek argumentů nemá. A proto bych si nepřál, aby naše ministerstvo vnitra bylo jakýmsi novodobým Koniášem, a nepřál bych si, aby jakýsi pornoherec už dnes sestavoval seznamy nepohodlných, nebo dokonce zakázáníhodných internetových serverů. Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti,“ řekl Miloš Zeman.
  Hned počátkem nového roku na to zareagoval i jeho mluvčí Jiří Ovčáček. O co Ovčáčkovi jde? „Politicky nekorektní reakce na činnost novodobého ČÚTI,“ píše sám mluvčí na tomto speciálním twitterovém účtu.
Jen během prvních minut po aktivaci účtu přidal několik prvních příspěvků. „ČÚTI je pohrobek Obamovy administrativy, který byl vytvořen i kvůli blížícím se sněmovním a prezidentským volbám. Bude do nich zasahovat,“ napsal Ovčáček.

  Podrobněji se vyjádřil pro ParlamentníListy.cz. Podle svých slov tímto počinem jen reagoval na prezidentovo Vánoční poselství. Centrum proti dezinformacím nás prý posouvá před rok 1989 a žádný svobodomyslný člověk to nemůže nechat bez odezvy.
  „Speciální účet na Twitteru, kterým fakticky navazuji na Vánoční poselství pana prezidenta, je logickou a nutnou reakcí na bezprecedentní aktivitu ministerstva vnitra a politických neziskovek, která nás posouvá do doby před rokem 1989,“ sděluje hradní mluvčí.
  Podle jeho slov je už nyní zcela zřejmé, že novodobý ČÚTI bude zasahovat do volebních kampaní a právě prostřednictvím politických neziskovek bude vytvářen nátlak na nepohodlná média. „Ministerstvo vnitra vedené ČSSD pod jednou střechou shromáždilo celou řadu antizemanovských aktivistů, kteří až příliš často připomínají fanatické normalizátory. Svobodně myslící člověk nemůže nechat vznik ideové policie bez odezvy,“ dodal Jiří Ovčáček pro Parlamentní Listy.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Strany budou mít poprvé omezeny výdaje
  1. 1. 2017 - 8:49 - Maximálně 90 milionů korun budou moct od letoška investovat politické strany do přípravy sněmovních voleb. Vyplývá to z novely zákona o politických stranách a hnutích, která dnes nabývá účinnosti.
 
  Omezení, na nichž se politici shodli v uplynulém roce, se budou týkat většiny voleb. Poprvé se nový model uplatní před hlasování o novém složení Sněmovny v říjnu. Ukáže se, zda se devadesátimilionový limit odrazí v síle předvolební kampaně. Například investice stran do billboardů by mohly být skromnější.   
V roce 2010 tehdejší dvě největší strany do kampaně vložily celkem 350 milionů korun, ČSSD 200 milionů a ODS 150 milionů. Ostatní investovaly míň, souhrnem nicméně celkové náklady dosáhly zřejmě až půl miliardy korun.
  Kritici novely upozorňují, že nová pravidla bude možné obcházet. Nepamatují prý třeba na dodatečné uhrazení dluhů za kampaň nekandidujícími osobami, nebo na případy, kdy kandidující politici budou vystupovat v reklamních spotech. Tak tomu bylo u předchozích sněmovních voleb například u předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a reklamy na Vodňanské kuře.
  V případě krajských voleb je nový limit stanoven na sedm milionů korun na kraj. Kandidáti na senátora by nesměli dát za kampaň více než 2,5 milionu korun. Padesátimilionový strop pro evropské volby by nadále měli dodržovat i kandidáti na prezidenta. Zavedení limitů se nebude týkat komunálních voleb ani voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy, byť plní roli krajského zastupitelstva.
  Limity budou mít také nekandidující občané, sdružení nebo firmy, pokud by se volební stranu či kandidáta rozhodli podpořit. Pro ně bude u voleb do Sněmovny platit limit 1,8 milionu korun a nejvýše 50.000 korun na senátní obvod u voleb do horní komory. Nekandidující osoby se budou muset zaregistrovat u nově vznikajícího Úřadu pro dohled nad hospodařením stran.
  Stranám se letos také zvýší kauce pro sněmovní a evropské volby, a to z 15.000 na 19.000 korun. Ministerstvo vnitra to zdůvodnilo inflací.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Piráti konzultovali volební program s exministry za ODS
  30. 12. 2016 - 17:25 - Česká pirátská strana konzultovala svůj volební program s bývalými ministry za ODS Vlastimilem Tlustým a Martinem Kubou. 
  Piráti chtějí oslovit i zástupce dalších stran a experty, například kvůli postavení vojenské rozvědky. Neznamená to však, že by tito lidé program strany tvořili, oznámil dnes předseda pirátů Ivan Bartoš. 
  Exministra financí Tlustého podle Bartoše oslovila strana kvůli modelu státem garantovaného základního nepodmíněného příjmu, který by chtěli prosazovat. Podobnou myšlenkou se zabýval i Tlustý, neznamená to ale, že by měl vytvořit finanční program pirátské strany, zdůraznil Bartoš.
  S někdejším ministrem průmyslu Kubou se Piráti radili v otázkách mezinárodních obchodních smluv. Kvůli kontroverzní Obchodní dohodě proti padělatelství (ACTA) oslovili i předsedu vlády a ČSSD Bohuslava Sobotku. Chystanou změnu zákona o vojenském zpravodajství pak kvůli zásahu do soukromí chce Bartoš konzultovat s bývalým šéfem BIS Jiřím Růžkem nebo někdejším ministrem obrany Vlastimilem Pickem.
  Konzultace mají podle Bartoše význam pro případné získání nových pohledů, vyjasnění si sporných částí, nebo naopak upevnění postojů pirátů. „Věřím, že tenhle postup svůj význam má. Jen hlupák je uzavřený do sebe a neschopen reflexe střílí bonmoty v oblastech, kde mu chybí expertiza nebo tvrdá, nejen makroekonomická data,“ dodal Bartoš.
Piráti chtějí svůj program teprve představit. Do sněmovních voleb, které budou na podzim příštího roku, se rozhodli jít samostatně bez koaličního partnerství s dalšími stranami.

Zdroj: Parlasmentní listy (upraveno)

Jde o dezinformace
29. 12. 2016 - 15:32 - Dezinformace se nemají cenzurovat, ale podrobně pozorovat, uvedl na svém facebookovém profilu Karel Schwarzenberg (TOP 09) k vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana.
Karel Schwarzenberg

  Pan prezident ve svém projevu odmítl cenzuru. V tom s ním můžu naprosto souhlasit, neboť jsem také jejím zásadním odpůrcem. Ovšem musíme si uvědomit, že toho času zažíváme něco zcela jiného, poukázal Schwarzenberg na činnost tajných služeb cizích států.
  „Prostřednictvím různých trollů, údajných organizací a osob vytvářejí a pomocí internetu šíří nejrůznější dezinformace. Což je zbraň, kterou svého času hojně využíval již Sovětský svaz. Bohužel dnes zaznamenáváme těchto aktivit víc než dost, ovšem mají díky současným technologiím daleko širší záběr než za starých časů,“ podotkl Schwarzenberg. Podle něj jde o přímý útok na demokratickou společnost. „Je proto důležité, že se tomu nejen u nás, ale i v jiných zemích začínáme bránit,“ dodal.
  Závěrem zmínil, že tyto dezinformace se ovšem nemají cenzurovat, ale je třeba tuto scénu podrobně pozorovat. „Takže doufám, že ten nový útvar, který pan ministr Chovanec zřídil, bude aktivní a bude působit ne jako cenzura, ale jako prostředek, jak veřejnost upozorňovat na existenci a vliv těchto podivných zdrojů,“ uzavřel exministr zahraničních věcí.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Zrovna oni dva? Wollner se jim vysmál
28. 12. 2016 - 9:22 - Novinář a moderátor Marek Wollner se pozastavil nad tím, že prezident Miloš Zeman a senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba se obávají o svobodu informací v Česku. Rozepsal se o tom na svém facebookovém profilu. 
Novinář a spisovatel Marek Wollner

  Nad těmito obavami se Wollner pozastavuje proto, že dle jeho názoru chtějí Zeman s Velebou zestátnit televizi, aby ji měli pod kontrolou. „Označují za cenzuru to, že zlomek dezinformací, které dnes a denně chrlí různé weby, bude někdo z vnitra komentovat? Reagovat na ně? Podávat a osvětlovat fakta? To má být ten novodobý Koniáš? Buď to bude vnitro dělat špatně a pak to beztak nebude mít smysl, nebo dobře: a když dobře, tak malá část dezinformací a jen na jistou část publika – možná – ztratí sílu,“ podotkl Wollner s tím, že stále tu bude jistě dost těch, kteří vnitru nebudou věřit z principu. 
  „Jako novinář odjakživa počítám s tím, že na každou reportáž se ozve protistrana, ačkoliv v reportáži už dostala prostor. Často to bývá záplava nelichotivých – a dovoluji si tvrdit – i nespravedlivých slov. Málokdy věcná polemika. Týká se to i výše zmíněných pánů. A přesto si naše reportáže stále lidé pouští a domnívám se, že jim i věří. Někteří třeba věří protistraně, i když nemá po ruce žádná fakta, ale jen emotivní výkřiky. No a co má být? Tak to v demokracii holt chodí,“ zkonstatoval.
  Závěrem se pak zeptal, proč se tito dva politici tak bijou za zachování bezprecedentně luxusní pozice pro dezinformační weby, které se už dávno staly součástí veřejného diskurzu, aniž by s nimi někdo vážně a oficiálně polemizoval. „Dezinformátoři, kteří si hrají na novináře, si přece musí zvykat na to, že na jejich působení se bude pohlížet jako na každé jiné žurnalistické dílo – mělo by obstát ve světle faktů. Ve světle veřejné diskuse. Nikoli jen v opojném šerosvitu internetové bubliny. No a je tu otázka za milion: Pročpak se asi jménem dezinformátorů ozývají právě tihle dva pánové?“ zeptal se závěrem.
Celý příspěvek Marka Wollnera: 
  Pan prezident a pan Veleba se obávají o svobodu informací v ČR? To je teda bomba, vždyť pan prezident s panem Velebou chtějí zestátnit televizi, aby ji měli pod kontrolou. Označují za cenzuru to, že zlomek dezinformací, které dnes a denně chrlí různé weby, bude někdo z vnitra komentovat? Reagovat na ně? Podávat a osvětlovat fakta? To má být ten novodobý Koniáš? Buď to bude vnitro dělat špatně a pak to beztak nebude mít smysl, nebo dobře: a když dobře, tak malá část dezinformací a jen na jistou část publika – možná – ztratí sílu. Stále tu bude dost těch, kteří vnitru nebudou věřit z principu, i kdyby stokrát říkalo pravdu, takže vnitro bude lidově řečeno "čurat proti větru". Jako novinář odjakživa počítám s tím, že na každou reportáž se ozve protistrana, ačkoliv v reportáži už dostala prostor. Často to bývá záplava nelichotivých – a dovoluji si tvrdit – i nespravedlivých slov. Málokdy věcná polemika. Týká se to i výše zmíněných pánů. A přesto si naše reportáže stále lidé pouští a domnívám se, že jim i věří. Někteří třeba věří protistraně, i když nemá po ruce žádná fakta, ale jen emotivní výkřiky. No a co má být? Tak to v demokracii holt chodí. Ale proč se ti dva politici tak bijou za zachování bezprecedentně luxusní pozice pro dezinformační weby, které se už dávno staly součástí veřejného diskurzu, aniž by s nimi někdo vážně a oficiálně polemizoval? Dezinformátoři, kteří si hrají na novináře, si přece musí zvykat na to, že na jejich působení se bude pohlížet jako na každé jiné žurnalistické dílo – mělo by obstát ve světle faktů. Ve světle veřejné diskuse. Nikoli jen v opojném šerosvitu internetové bubliny. No a je tu otázka za milion: pročpak se asi jménem dezinformátorů ozývají právě tihle dva pánové?

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)
  Nejúchylnější vánoční pohádka
27.12.2016 - 15:35 - Šmíra narazila na své limity, scenáristé museli být na tripu. Diváci vzkazují České televizi, že to je už drzost. Je tedy sledovanost zmanipulovaná? Ideální je nemyslet.
Slíbená princezna neunikla zdrcující kritice.

  To, co letos o Vánocích předvedly všechny televizní stanice, již skutečně nemá obdoby. Nejenže opět nasadily velký vánoční výprodej, ale když dramaturgové zjistili, že opakování populárních pohádek a filmů funguje, neváhali je druhý den reprízovat znovu. Bohužel to však často byla lepší volba než premiéra nových pohádek, kterou nechtěně zaplatili koncesionáři veřejnoprávní České televize. Ta v hlavním vysílacím čase odvysílala jednu slátaninu za druhou a dočkala se zdrcující kritiky.
  To, že se na ně díval rekordní počet diváků diváků, ji v ničem neomlouvá. Namísto toho, aby kultivovala vkus národa, vědomě jej v zájmu rekordní sledovanosti przní. Samozřejmě připouštím, že můj názor je vyhraněný, ale co naplat, ona si to myslí většina těch, co nové pohádky na ČT 1 viděla. Jasným důkazem je postoj více než dvaceti tisíc diváků, což je velmi reprezentativní vzorek. Ti například v anketě na idnes.cz jasně odmítli pochválit pohádku Slíbená pricezna a společně ji tepali v diskusním fóru. Podle Radima v ní již šmíra narazila na své limity. A dodává: „Připadá mi, že cílem nebylo natočit pohádku, ale jen utratit veřejnoprávní peníze. Scenáristé museli být na tripu.“ Také Martin dospěl k názoru, že jde pouze o vyhazování „našich peněz“. Rozčilená Marta se nechala slyšet, že úchylnější pohádku ještě neviděla, a Milena jí přizvukuje, že to je naprosté zoufalství. René stručně vzkazuje České televizi, že to už je drzost, co natáčí.
Zvrácený žánr 
  Jen o něco málo lépe podle publika dopadla letošní vánoční premiéra pohádky Pravý rytíř. V množství kritických názorů vynikl jeden, který zazní málokdy. Jiří se totiž nechal slyšet, že jako žánr jsou pohádky velmi zvrácené. Podle něj navíc Pravý rytíř trpí genderovým dělením. Ovšem i ti, co se na Rytíře vydrželi dívat alespoň chvíli, si stěžovali na strašnou nudu a velké zklamání. Pokud jej úplně nestrhali, pak se většinou shodli, že víckrát to tedy vidět nemusí. Pak ale zůstává rozum stát nad tím, proč se na tuto vánoční pohádku opět díval rekordní počet lidí. Dosáhla totiž sledovanosti 2,7 milionu a televizní trháky roku, jakými jsou nové detektivní seriály nebo talentová show Tvoje tvář má známý hlas, měly o polovinu méně.
Odumírající žánr, strašný s kýč
  Odpověď na toto dilema dává přísný filmový kritik Kamil Fila. Ten se v drtivé recenzi dalšího českého pohádkového hitu, Anděl páně 2, nechal slyšet, že pohádkové publikum představují lidé, kterým stačí hrozně málo, například vánoční idyla, trochu sněhu, populární tváře a když zazpívá Karel Gott. Vyslovil také názor, že česká pohádka je odumírající žánr, jenž udržuje tak akorát Česká televize. Stejně tak se zamyslel nad absurdním faktem, že se v Česku jako jedné z nejvíce ateistických zemí na světě o Vánocích najednou stáváme křesťany. Anděl páně je podle něj jakási katolická travestie, která nepřinese ani vánoční atmosféru ani ponaučení. Navíc je podle něj násilně vtipná. A na závěr své recenze na Aktuálne.cz dodává: „Já už tohleto nedávám, fakt ne.“
Ukradené pohádky
  Jeho kolega Martin Svoboda je přesvědčen, že pohádka je žánr, který má smysl kritizovat, a pozastavuje se nad tím, že to vůbec někdo odmítá. Při kritice současných českých pohádek dospěl k názoru, že dospělí je zkrátka ukradli dětem, aby se mohli odpojit od reality. Zatímco dřív pohádky dokázaly připravovat děti na dospělost, vysvětlit jim, jak funguje reálný svět a jaké jsou základní morální hodnoty, dnes tento cíl již nenaplňují. Naopak, nutí je prý k pocitu, že ideální stav je nemyslet.

Zdroj: Krajské listy (upraveno)

Halík se zastal kancléřky Merkelové
    25. 12. 2016 - Tomáš Halík nemá strach, že by v souvislosti s uprchlickou krizí byly ohroženy křesťanské základy Evropy. „Je to naopak šance se zamyslet nad tím, co jsou to základy Evropy. Je to šance zamyslet se nad křesťanstvím a jeho úkoly tváří v tvář měnící se situaci. A je to také šance lépe poznat islám,“ uvedl Halík v rozhovoru pro slovenský internetový projekt Tyzden.sk/podlampou.
  Halík přiznal, že je zděšený z reakcí, které zaznívají také v křesťanských kruzích a z kterých podle něj profitují „fašistoidní kruhy, xenofobní, extremistické, populističtí politici“. „A je to něco, co bohužel infikuje také vzdělané a rozumné lidi,“ myslí si Halík.
Jeho postoj k islámu se opírá o učení katolické církve.     To znamená o dokumenty druhého vatikánského koncilu, o postoje papežů poslední doby, zejména papeže Františka. Ale čerpám také z osobních zkušeností s islámem, zejména z rozhovorů s islámskými učenci. Kromě jiného jsem v minulosti navštívil Univerzitu al-Azhar, která je takovým Vatikánem sunnitského islámu. Hovořil jsem s velkým muftím té univerzity, takže něco o islámu vím. Právě proto jasně odsuzuji to nerozlišování mezi islámem jako takovým a džihádismem, prohlásil Halík.
Toto nerozlišování je prý podobné, jako klást rovnítko mezi Ku-klux-klan nebo upalování čarodějnic a křesťanství. „Džihádismus je zvrácená forma islámu podobně jako Ku-klux-klan, upalování čarodějnic byl také projev křesťanství,“ vysvětlil.
  Přiznal, že jak islámští, tak katoličtí radikálové se vždy legitimizovali svatými výroky své víry. „Ano, oni se legitimizují některými vytrženými výroky z Koránu. A ti lidé, kteří páchali strašlivé zločiny ve jménu křesťanství, se také zaštiťovali výroky z Písma,“ přiznal Halík.
  Jak v Bibli, tak i v Koránu jsou prý strašlivá místa, která se mohou zneužít k ospravedlniní násilí. Protože odrážejí mentalitu té doby, ve které vznikaly. Strašně záleží na interpretaci svatých písem, protože to jsou složité světy, a to je ten největší problém. V křesťanství od samého počátku křesťanské teologie byl ten alegorický výklad, kde už mnozí církevní otcové prvních staletí říkali, že tyto biblické výroky nemůžeme brát doslova, upozornil Halík.
Islám podle Halíka není ze své podstaty násilnický, jako křesťanství není ze své podstaty násilnické, i když tam byly a jsou proudy, které jsou násilné.
  Halík poskytl rozhovor také Českému rozhlasu. V něm uvedl, že Německo by ani po pondělních událostech v Berlíně nemělo nic měnit na své migrační politice. I po atentátu na berlínském vánočním trhu Tomáš Halík nadále souhlasí s migrační politikou německé kancléřky Angely Merkelové. Je tedy proti zastropování počtu uprchlíků. „To, co je potřeba udělat, je odstranění příčin migrační krize. A ta je v situaci v Sýrii,“ říká Tomáš Halík.
  „Syřané prchají nejen před Islámským státem, ale i před tím damašským řezníkem Bašárem Asadem, který dnes za pomoci Ruska dělá v Sýrii genocidu. To, čeho se tam dopouští režim Vladimira Putina spolu s režimem Asadovým, jsou válečné zločiny,“ myslí si teolog.
  Skutečně tam bombardují nemocnice. Masakrují desetitisíce civilního obyvatelstva. A to jenom proto, aby se diktátor Asad udržel u moci, protože se stává loutkou v rukou Moskvy. Tady neselhává Evropská unie, tady selhává OSN. Protože v OSN je možné, že nedemokratické státy jako Rusko a Čína mohou zablokovat projednávání těchto zločinů, myslí si Halík.
  Podle Halíka by se spousta uprchlíků do Sýrie vrátila, pokud by Asadova vláda padla.
Filozof varuje před zneužíváním právě takových událostí, jako byl berlínský atentát. „Tam byl hned pokus hodit to na uprchlíka. Dneska se ukazuje, že to s tím konkrétním uprchlíkem nemá nic společného, podotkl Halík. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Celý text včetně zvukové nahrávky je ZDE

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Konec party Bradáčová, Ištvan, Šlachta?
  23.12. 2016 - O dýmu z pistole a konci BIŠ se rozepsal na serveru Neviditelný Pes Václav Vlk st. Zkratka BIŠ je podle něj vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan a bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta. 

Lenka Bradáčová

 „Konec BIŠ není koncem BIS, tedy Bezpečnostní informační služby, ale spolku orgánů činných v trestním řízení ‚Bradáčová, Ištvan a Šlachta‘,“ vysvětlil Vlk st. Dým z pistole je pak, jak říká, onen dým, který stoupá z vražedné zbraně nad mrtvolou. Svým komentářem se vyjadřuje k rozsudku kolem exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. 
  „Jak správně řekl ministr Pelikán, tento rozsudek ohrožuje i pohled na zákonnost mnoha procesů již uzavřených, a já bych dodal, že ještě víc těch otevřených,“ zmínil Vlk.

  V případě Rath máme podle něj od počátku jen spektakulárně natočenou scénu Ratha „s kouřící pistolí v ruce“, tedy s miliony v krabici. Ovšem kde se ty miliony vzaly, komu chybějí, kdo je kam nesl či přinesl, jak to, že nechybějí v žádném účetnictví atd., na to nám slavná trojice BIŠ ani soudce Robert Pacovský jaksi neráčili dát odpověď, doplnil s tím, že fakta nahradily odposlechy, tedy kdo co komu říkal, což bylo vydáváno za důkaz.

  Ovšem to lze jen těžko přijmout, protože policie a státní zástupci nechali odposlouchávat celé skupiny osob, a to po dlouhé měsíce. Aby bylo skutečně jasné, co vše slyšeli, tak by to museli přehrávat soudu celé měsíce. Jinak má policií a státními zástupci vytvořený sestřih s téměř nulovou vypovídací hodnotou. Zvukově namíchat, pak nastříhat, sestavit a zpřeházet poslechy, tak aby to někomu vyhovovalo, dnes umí každý teenager, zmínil . Bezcenné jsou prý i výpovědi spolupracujících svědků. 

  „To, že jsme je převzali, tedy převzala je BIŠ, vyškolená dvěma posledními ambasadory USA z amerického systému, neznamená, že je to dobře. Máme v Evropě zásadně jiný právní systém, například nepopravujeme, a to z dobrých důvodů. S ohledem na naše dějiny,“ sdělil. A dodal, že policie a státní zástupci však v posledních letech téměř rezignovali na skutečnou policejní práci a místo vyšetřování skutečných zločinů si hrají na Američany z Vysočan.

  „Podezřelé přepadávají za dohledu televizních kamer, srážejí je bezdůvodně na zem, ‚zaklekávají‘ jim koleny zezadu krční páteř, vodí i pachatele úřednických trestných činů jako nejtěžší zločince v ‚medvědech‘ a poutech, neznají vůbec míru svých zásahů a jedou na vlně ‚velké protikorupční revoluce‘. Ta vlna policejních akcí, vedená ideologicky ‚obamisty‘, stála pravděpodobně za policejně prokurátorským převratem u nás, ale také ve Slovinsku,“ řekl.

  Závěrem pak podotkl, že ač byl Rath v politice evidentně arogantní a nafoukaný fracek, nic to nemění na tom, že je obětí machinací, mediálních štvanic a nezákonných činů. Kdo si pamatuje film Miloše Formana ‚Lid versus Larry Flynt‘, je to velice podobný problém. Demokracie funguje jen tehdy, když jsou všichni váženi stejnými vahami, jedno, zda pán anebo kmán, zda elegantní krasavec či od pohledu zločinec. V případě Ratha, a jak se ukazuje na stále více a více soudy osvobozovaných ‚sprostých podezřelých‘. Na něž zvláště pánové Ištvan a Šlachta házeli špínu a za pomoci ‚zainteresovaných‘ novinářů vláčeli tyto lidi, jejich rodiče, děti i známé hromadou pomluv médii a veřejným míněním. Zničili tak beztrestně stovky lidí a jejich rodin. A přiznejme si, že nebýt toho, že jsme členy Evropské unie, dopadlo by to s nimi ještě hůře. 
  Popravovat a odsuzovat na doživotí už tak lehce nejde, uzavřel se slovy, že rozsudek nejvyššího soudu, jenž označil správně odposlechy v kauze za nezákonné, má šanci vrátit naše orgány v trestním řízení do demokratických kolejí. A je prý i pravděpodobné, že to bude znamenat konec triumvirátu Bradáčová, Ištvan a Šlachta.


Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)


Táhněte už do prdele, fakt! zahrozila redaktorka
  20. 12. 2016 - Na sociálních sítích se objevily první reakce politiků a veřejně činných osobností na útok v Berlíně, při kterém zemřelo 12 lidí a 48 jich bylo zraněno. 
Táhněte už do prdele, fakt! zahrozila redaktorka ČT


Vlajka Spolkové republiky Německo
  Podle bývalého předsedy Senátu Přemysla Sobotky je útok děsivým výsledkem politické korektnosti. „Hrůzný útok kamionem v Berlíně a vražda ruského velvyslance v Turecku jasně signalizují, že nelegální migrace s radikálními teroristy přinesla do Evropy nový fenomén, a to strach. Vstřícnost Merkelové, falešný postoj Bruselu při loňské, ale i letošní vlně migrace má svůj výsledek. Bohužel již nikdy tu nebude klidný život. Nevinné oběti jsou výsledkem špatné politiky EU,“ napsal Sobotka a dodal: „Jen na okraj – naše vláda NEDALA žalobu na EU kvůli kvótám, ale DALA žalobu kvůli lihu, to je statečnost!“
  Bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář na sociální síti napsal: „Ich bin ein Berliner. Je to útok i na nás. Další v řadě. Jsme ve válce, která hned tak neskončí. Nesmí nás zlomit, nesmí nás zastrašit a nahnat pod křídla populistů a fašounů, nesmíme podlehnout. Kvůli sobě, ale hlavně kvůli našim dětem. Nejsme bezmocní,“ ujistil.
  Učitel a mluvčí strany Patrioti Daniel Rovný pak k posledním událostem napsal: „Útok kamiónem na Kurfürstendamm? Střelit velvyslance do zad? Evropa je ve válce. Jsem připraven! A vy? Do poslední mešity v Evropě.“

Anketa

Bojíte se jít na vánoční trhy?
81%
19%Hlasovalo:                   755 lidí
  K útoku v Berlíně se prostřednictvím videonahrávky na YouTube.com vyjádřil také bývalý lídr Bloku proti islámu Martin Konvička. Ironicky podotkl, že se určitě brzy dozvíme, že islám za to nemůže, že abychom dalším atentátům předešli, musíme ustupovat, musíme případné násilníky chápat a hlavně v žádném případě nesmíme provokovat. „Jenže, to všechno je lež. Právě to, co se stalo, je islám. On totiž své oběti učí útočit ze zálohy, proti nevinným, a ze všeho nejvíc nenávidí vše spokojené, vše poklidné, vše neislámské, třeba naše vánoční svátky,“ uvedl. Jenže ještě víc než islám za tyhle oběti mohou podle Konvičky ti, kdo nepoznají invazi od vlny uprchlíků. Na závěr pak vyzval: „Až budete dávat na své facebookové profily německé vlaječky, klást květiny před německou ambasádu a nosit placky ‚ne mým jménem‘ či něco podobného, pamatujte, že tohle útočníky nezastaví. Útočníky zastaví jen rázné odmítnutí jejich ideologie, jen naprosto asertivní přístup proti islámskému učení a jen naprosté šlapání na paty vládám, aby se konečně staraly o bezpečnost svých občanů, a ne o svou zvrhlou ideologii,“ dodal Konvička.
  Hokejová reportérka Darina Vymětalíková dala průchod emocím. „Teroristi všech zemí: Táhněte už do prdele, fakt!“ zveřejnila na svém twitterovém účtu. 
Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)
Stranu Petra Robejška údajně platí Rusové
19. 12. 2016 - Za novou politickou stranou Realisté stojí prokremelská banka. V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV to uvedl publicista a politik Petr Havlík.
  „Hlavním akcionářem Alfa banky je Michael Friedman, velmi vlivný prokremelský oligarcha. A Alfa banka teď zakládá novou politickou stranu v Čechách. To je uskupení pana Robejška. To nefinancuje jenom Marek Dospiva z Penty, ale zakládal to šéf správní rady Alfa banky Petr Šmída,“ uvedl Havlík. Poukázal také na to, že straně se nepodařilo zaregistrovat název pod avizovaným názvem Realisté, a tak jejich dosavadní název je Strana regionů. „To je zajímavá asociace s tou proruskou stranou na Ukrajině,“ podotkl.
  Upozornil také, že předchozí působiště Petra Robejška, který nyní zakládá stranu Realisté, Institut 2080, založil člověk, který je ve statutárním orgánu v Alfa bance.
  Havlík také uvedl, že Rusko nyní změnilo taktiku, kterou přizpůsobilo nové situaci. Prý používá novou strategii, hybridní válku. „Je víc než zřejmé, že Rusko restartuje svoji sféru vlivu. Netýká se to jen Ukrajiny nebo Pobaltí. Týká se to celého bývalého východního bloku, týká se to i nás,“ prohlásil Havlík.
  Rusové podle něj podporují nesystémové, populistické strany v evropských zemích, od paní Le Penové po Pegidu v Německu.   ČR prý Rusové chápou jako svou předsíň na Západ. „Vždycky to tak chápali,“ podotkl. Rusové prý měli vždy imperiální choutky, jednou je maskovali za panslovanismus, jindy jako internacionalismus.
  Rusové podle Havlíka cítí šanci, že se Evropa změní v uzavřené země. „Jestli to někdo odskáče, tak jsou to země velikosti ČR,“ varoval. Pokud bychom se rozhodli, že Evropu nepotřebujeme, projevilo by se to prý výrazným snížením naší životní úrovně.
  Podle Havlíka je zjevné, že k mocenskému boji u nás někdo používá nejen tradiční nástroje. „Ale i podporu v různých zpravodajských, policejních a justičních komunitách.“ Kdo to podle Havlíka dělá? „Když se podíváte, jak teď budeme zažívat různé seriály zatčených bývalých hejtmanů současných stran, tak to asi není náhoda. S velkým zájmem teď budu sledovat dění kolem pana Bakaly, jestli to náhodou není skrytý útok na pana Sobotku. A to se v ničem nechci pana Bakaly zastávat. Jsou věci, které mohly a měly být řešeny před třemi, pěti, deseti lety a najednou se hodí zrovna teď, pár měsíců před volbami,“ naznačil.
  Podle Havlíka může být i hůř. „Bojím se, že když bude sestaven příští parlament z formací ANO, Robejšek a KSČM, pokud někdo předpokládá, že to může znamenat posun doleva, tak může. Nakonec i BIS ve svých výročních zprávách píše, že se tady posiluje vliv Číny a Ruska,“ dodal.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Horáček potupil knížete a Kalouska to pořádně zvedlo ze židle
17. 12. 2016 - Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se ostře ohradil proti výrokům, které pronesl Michal Horáček v rozhovoru pro server Deník.cz na adresu Karla Schwarzenberga.
 Miroslav Kalousek

  Horáček na otázku, v čem bude jiný než Schwarzenberg, pokud se dostane do druhého kola prezidentské volby spolu s Milošem Zemanem, odpověděl: „Jsem jiný naprosto ve všem. Naprosto. Umím jazyky, mám vzdělání a mám za sebou nějaké v Česku dobře známé dílo. Nic z toho Karel Schwarzenberg za sebou nemá,“ uvedl a později doplnil, že Schwarzenberg umí německy.
  „Důležitější ale je, že Karel Schwarzenberg a jeho lidé dodnes nepochopili, v čem udělali fatální chybu: že se snažili obstarat, jak se z jejich kruhu doslova ozývalo, ‚plebsappeal‘. Už jen použitím slova plebs naznačili svoji domýšlivost a naprosté nepochopení situace, totiž že lidé starší 18 let v celé naší zemi mají naprosto stejné volební právo. Havíř z Karviné, pokladní z Hodonína nebo univerzitní profesor z Prahy mají jeden hlas totožné hodnoty. Karel Schwarzenberg nevyjel na důraznou, energickou, dlouhodobou tour za voliči v naší vlasti. Dodnes ho nenapadlo, že to udělat měl.“
  Kalousek v reakci na tato Horáčkova slova na svém twitterovém účtu napsal: „Tohle by slušný člověk neřekl, ani kdyby to byla pravda. Navíc to prokazatelně pravda není. MH se zjevně rozhodl porazit Zemana v buranství.“

Celý rozhovor s Michalem Horáčkem je ZDE
Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)
Názory na současnost 
disidentky a chartistky, spisovatelky Lenky Procházkové
  Zrovna ode mě to asi zní divně, ale musím říct, že život v normalizaci nebyl tak šedivý, stísněný a uniformní, jak se dnes píše v učebnicích. Byl v něm prostor pro soudržnost a lidskou slušnost. (...)     
  Lidem, kteří v dětství či mládí prožili rozčarování z Mnichovské zrady západních spojenců a pak válku, Heidrichiádu. Nelze jim vyčítat, že po osvobození vstupovali do KSČ, protože cítili děčnost k vojákům Rudé armády, kterých u nás padlo víc než sto třicet tisíc. Proto v roce 1946 dostali v Čechách komunisté tolik hlasů. 
  Komunismus byl v té poválečné době opravdu vnímán jako nadějný směr, plný energie. (...) Občas jsem zvaná na přednášky, a tak vím, že ani mnozí vysokoškoláci dnes neznají základní fakta z novodobých dějin své země, natož z dějin světových.
 Komunistické školství sice taky přechylovalo dějiny k obrazu svému, ale kam se hrabalo na dnešní mystifikátory. Když jsem koncem šedesátých let dospívala, patřilo naše školství k nejlepším na světě a umění bylo taky na vrcholu. Dnes se filmy z této zlaté éry pouštějí v televizi v noci, aby se těch pár bdících pamětníků nažralo a stádo spících zůstalo nedotčeno srovnáváním. Říká se, že malý národ může být velký jen svou kulturou a vzdělaností. Pokud na tuto tradici zapomene, jakým tmelem bude držet pohromadě? Televizními seriály?
  Připadá mi, že už zase žijeme v kleci přikryté hadrem. Naštěstí i dnes mnozí, a je jich čím dál víc, hledají škvíry v té celtě. Těmi škvírami je internet. (...) Nedávno jsem v nějakém článku na internetu četla věštbu, že česká státnost po sto letech skončí? Opravdu se zdá, že vývoj k tomu směřuje...
 rozdělení republiky byl první krok.
 předávání majetků a půdy církvi a šlechtě, které je popřením smyslu Masarykovy pozemkové reformy, už proběhlo.
 samostatná zahraniční politika neexistuje, pouze prezident se snaží něco dělat Pro národní zájmy. A média ho za to cupují.
 devastace školství pokračuje.
 o průmyslu, zemědělství, zdravotnictví a sociální politice už ani nebudu mluvit. Co ještě zbývá k dovršení?
 zrušit Benešovy dekrety a uzavřít konkordát s Vatikánem...
  Na toto sepětí minulosti a přítomnosti s budoucností je dnes embargo. Chováme se, jako bychom žili v bezčasí. A zatím se čas nachyluje. Obranné mechanismy, mezi které patří například instinkt, pozvolna mizí, když jsou atakovány
nepřetržitým proudem informací. Většina těch informací má jepičí životnost a nulovou výpovědní hodnotu. Přesto si namlouváme, že jsme in. Náš mozek je ale stvořen pro jiné programy, než je vnější masáž. (...) 
  Většina lidí si v roce 1989 nepředstavovala, že změna režimu se zvrhne do kapitalismu, který notabene nedodržuje ani vlastní pravidla. Mnozí doufali, že navážeme na ideály obrodného procesu. Že bude svoboda tisku, že se otevřou možnosti drobného podnikání a soukromého zemědělství, ale že velké podniky zůstanou státu. Jistě si nepředstavovali, že prodáme i vodu zahraničním firmám a že část polí a lesů věnujeme církvi.
  Možná, kdyby se v prosinci 1989 stal prezidentem Dubček, mohla ta naděje a semknutí mít delší trvání. Tím by se zpomalil a snad ani neprosadil historický návrat ke kapitalismu. Republika by se asi nerozpadla. Jenže Dubček se kandidatury vzdal na naléhání Havla. Bylo mu totiž vysvětleno, že pouze osobnost V. Havla může být zárukou, že se stát udrží celistvý (...)
  Dubček se nesměl stát ani prezidentem Slovenska. Byl symbolem něčeho, co mělo být pohřbeno, protože mocní tohoto světa měli jiné plány. Jakou roli v těch plánech sehrál Havel, můžeme pouze odhadovat. Z jeho skutků je ale zřejmé, že se necítil být hercem, ale tvůrcem. Myslím, že tato iluze mu vydržela až do smrti. Jako spisovatelce mi Dubčekova postava připadá tragičtější.(...)
Máme, co jsme nechtěli. Žijeme ze dne na den a ve strachu, co bude zítra. A zítra může být i válka. Ekonomové se obávají, že je neodvratná. Zbrojařské koncerny v to doufají. 
 Tentokrát už Rusko ale nebude Evropu zachraňovat. Tak se probuďme, je za minutu dvanáct!

Zdroj: kub (upraveno)

Na internetu kvete nenávist
  16. 12. 2016 - Brněnský zastupitel z hnutí Žít Brno Martin Freund má strach. Strach z toho, jak rychle se na sociálních sítích šíří nenávist. Mnozí lidé už jsou tak otrlí, že se nebojí šířit zlobu ani pod svým pravým jménem a věří, že se jim nic nestane. S tím se musí něco dělat, napsal politik na sociální síti Facebook. A navrhl vytvoření týmu, který by monitoroval vyjadřování lidí na sociálních sítích a v křiklavých případech by zasahoval. 
  „Ve veřejném prostoru, zejména na sociálních sítích, se objevuje už relativně dlouho strašné množství projevů, které jsou prostě evidentně za hranicí zákona. A většinou není ani od anonymních profilů. Lidi už jsou si v tomhle tak jistí, že jim nedělá problém napsat ‚židi do plynu‘ úplně přiznaně z dohledatelného profilu pod svým jménem,“ zlobí se politik.
 Kdo o tom pochybuje, nechť se podívá, co vyvolala kauza Radka Bangy a vystoupení Tomáše Ortela na Slavících. Ačkoli by měla šíření nenávisti šetřit policie, podle Freunda tak nečiní. Prý možná nestíhá. Ať už je to, jak chce, politik je zděšen z toho, že stále více lidí toto chování bere jako normální.
Necháme si plivat do ksichtu, bojí se zastupitel
  „Děsím se toho, že se takové věci stávají normou, že to tolerujem, už se nad tím ani nepozastavujem a jen mávneme rezignovaně rukou. A to mě přivádí na jednu myšlenku. Já vím, že jsme u nás velmi citlivý na udavačství a chápu to. Ale důvodné podání trestního oznámení by přece nemělo být takto chápáno, protože nečinností necháváme plivat do ksichtu všem, na které tahle nenávist dopadá. Tak si říkám, neměla by tohle začít řešit občanská společnost? Nemělo by prostě smysl dát dohromady pár mladých právníků a ochotných lidí, odject třeba na víkend společně někam na chalupu, probrat se tam tím humusem a sepsat tam prostě x trestních oznámení na evidentně stíhatelné věci na sociálních sítích?“ pokládá si otázku zastupitel.
  Rád by prý od lidí slyšel, co si o tomto nápadu myslí a v diskusi pod příspěvkem se mu skutečně odpovědí dostalo. Dozvěděl se mimo jiné, že policie si nenávistných projevů všímá, profil Radka Bangy důkladně sleduje a pracuje. Jen to neznamená, by plnila věznice jedním sprostým buřičem za druhým.
Medializace nenávistných útoků může škodit
  „Takže myslíte, že fakt koná? Všechny ty sračky, co vidím na sociálních sítích, jsou posléze vyšetřovány, akorát o tom nevím?“ zeptal se Freund. Pan Tomáš Izak odvětil, že se to skutečně děje. Brněnský zastupitel obratem žádal, aby se o podobných případech více psalo, protože míra nenávisti, kterou na sociálních sítích vnímá, je podle jeho názoru hrozivě veliká. Pan Izak oponoval, že medializace podobných případů může být kontraproduktivní. V diskusi také zaznělo, že řadu trestných oznámení policie prostě odloží.
  Svůj názor k tématu napsal i někdejší senátor a soudce Jiří Vyvadil, jenž má za to, že Radek Banga vyvolal svým „nenávistným vyjádřením obrovský odpor“.

Martin Freund doslova napsal:
  "Celkem dlouhý čas už přemýšlím nad jednou věcí. Ve veřejném prostoru, zejména na sociálních sítích, se objevuje už relativně dlouho strašné množství projevů, které jsou prostě evidentně za hranicí zákona. A většinou není ani od anonymních profilů. Lidi už jsou si v tomhle tak jistí, že jim nedělá problém napsat "židi do plynu" úplně přiznaně z dohledatelného profilu pod svým jménem, viz. poslední smršť na profilu Radka Bangy.
Nerozumím tomu, že policie v tomto směru nekoná. To nemá protiextrémistický útvar nějaké lidi přímo na tohle? Možná nestíhají, nevím.
  Děsím se toho, že se takové věci stávají normou, že to tolerujem, už se nad tím ani nepozastavujem a jen mávneme rezignovaně rukou.
  A to mě přivádí na jednu myšlenku. Já vím, že jsme u nás velmi citlivý na udavačství a chápu to. Ale důvodné podání trestního oznámení by přece nemělo být takto chápáno, protože nečinností necháváme plivat do ksichtu všem, na které tahle nenávist dopadá. Tak si říkám, neměla by tohle začít řešit občanská společnost? Nemělo by prostě smysl dát dohromady pár mladých právníků a ochotných lidí, odject třeba na víkend společně někam na chalupu, probrat se tam tím humusem a sepsat tam prostě x trestních oznámení na evidentně stíhatelné věci na sociálních sítích?
  Řekněte mi, je to moc blbá /naivní /práskačská představa? Jaký nápad vám to přijde?"

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Dotazník mezi středoškoláky
15. 12. 2016 - Mezi mladými lidmi převládá negativní postoj k uprchlíkům, vyplývá z průzkumu, který uspořádalo Multikulturní centrum v Praze. Z asi 600 dotázaných by téměř 46 % poslalo uprchlíky tam, odkud přišli. Na druhou stranu více než polovina z nich by bez výhrad dokázala přijmout mezi své kamarády muslima.
Čekající na oběd
  Zhruba dvacet procent mladých lidí se vyslovilo pro postavení plotu, který by zamezil příchodu uprchlíků. Necelých deset procent by bylo ochotno uvěznit uprchlíky v nějakém zařízení. Osmatřicet procent respondentů očekává, že uprchlická krize vyústí ve válku. Když už by se ale uprchlíci dostali na naše území, zhruba 40 % respondentů by je v Česku nechalo přečkat krizi. Při integraci migrantů do společnosti očekává jen občasné problémy zhruba polovina mladých Čechů. 
  Na druhou stranu více než polovina respondentů by dokázalo bez výhrad přijmout mezi své kamarády muslimy. Pětapadesát procent jich vnímá přátelství s lidmi odlišného náboženství, sexuální orientace a barvy pleti jako obohacení.
  Řešení uprchlické krize by mladí nechali v drtivé většině na mezinárodních organizacích, především EU (73 %) a OSN (52 %). Přes 15 % respondentů uvedlo, že by se uprchlíkům snažili osobně pomoci, např. jako dobrovolníci v nějaké organizaci.
  Co se týče informací, mladí důvěřují zdrojům zejména v rodině, škole. Vysoké důvěře se u nich těší i internetové zpravodajství zavedených médií (iDNES.cz, Novinky.cz, ct24.cz, Aktualne.cz apod.). Drtivou nedůvěru vyjádřili respondenti politikům. Nejlépe si u nich vedl Tomio Okamura (7 %), prezident Miloš Zeman (4 %) a Dominik Feri (2 %). Mezi zdroje, které mladí lidé nesledují vůbec, patří nevládní organizace (54 %), aktivisté (62 %) a internetové zpravodajství portálů typu Parlamentní listy či Aeronet.cz (63 %).
  Výzkum uskutečnilo Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s vybranými studenty z Gymnázia Thomase Manna v Praze, ze Střední odborné školy služeb Kavčí hory, ze Soukromé podnikatelské střední školy Česká Lípa a ze Střední odborné školy energetické v Chomutově. Zúčastnilo se ho přibližně 600 respondentů ve věku 14 až 20 let z celé České republiky.
Průzkum ZDE 
Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)
Veterán Českého rozhlasu: Válka nebude. Hon na „protiruské weby“ ztratí smysl. 

  14. 12. 2016 - Středeční komentář známého glosátora Ivana Hoffmana pro Český rozhlas je na vlnách veřejnoprávního vysílání pozoruhodnou kritikou do vlastních řad. Věnuje se totiž neschopnosti médií hlavního proudu poskytnout publiku kvalitní informace, a jejich nahrazování ráznou a jednoduchou „válečnou propagandou“. Nástup Donalda Trumpa je podle něj signálem, že doba tohoto burcování skončila, a čím dříve to média hlavního proudu pochopí, tím dříve na ně lidé přestanou koukat skepticky a s nedůvěrou.
 Ilustrační foto
  V USA se podle Hoffmana sice debatuje o tom, zda Rusko prostřednictvím svých agentů ovlivnilo tamní prezidentské volby, ale současně jsou Američané dost hrdí na to, aby připustili, že se to Rusům podařilo. Vztahy k Rusku však prý volba Donalda Trumpa nepochybně ovlivní. „I když Donaldu Trumpovi do hlavy nikdo nevidí, vypadá to, že upřednostní Rusko jako partnera před Ruskem nepřítelem,“ říká Hoffman.
  Nelze si prý představit, že vztahy za Trumpa budou stejné jako za Obamy. A pokud změní vztahy USA, bude je prý následovat i Evropská unie a je těžké si představit, že by si je podržela i Česká republika.
  „Pomine-li konfrontace, ztratí smysl i americký, evropský či tuzemský hon na takzvané proruské weby a změní se i rétorika protiruských médií,“ dovozuje dále Hoffman. „Především přibude zpravodajských informací na úkor angažovaných komentářů. Protože když se nechystá válka, nemá smysl ani válečná propaganda,“ tuší komentátor.
  Atmosféra nedůvěry ale podle něj jen tak nepomine. Lidé, kteří si zvykli cítit nepřátelství ke všemu ruskému a čínskému, teď podle komentátora budou do třetice znechuceni ještě Američany. „A protože jim nikdo není dost dobrý, reálně hrozí, že si budou muset se svým silným názorem vystačit sami,“ obává se.
  Řeč prý samozřejmě není o celé společnosti. „Mnoho lidí bere politiky a média hlavního proudu s rezervou, konfrontuje je s jinými zdroji a místo přebírání doporučených správných názorů si tvoří vlastní,“ připomíná dlouholetý komentátor Českého rozhlasu. A protože dnes už nejde mít na informace monopol, je pro každé médium a každého tvůrce informací důležité, aby měl kvalitnější produkt než konkurence.
  „Pokušení konkurenci zlikvidovat, postavit mimo zákon není jen pokleskem vůči svobodě slova, ale především přiznáním vlastní neschopnosti. Poptávka po informacích z alternativních zdrojů je jednoduše přímo úměrná jejich absenci v médiích hlavního proudu. Pokud bude prezident Trump dobře vycházet se svým ruským protějškem, těžko se to prý u nás podaří ututlat. A pokud o tom nebudou informovat média hlavního proudu, dozvědí se to lidé z médií „nezávislých, ruských nebo amerických“.

Víc čtěte: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Veteran-Ceskeho-rozhlasu-Valka-nebude-Propaganda-umlkne-Hon-na-protiruske-weby-ztrati-smysl-A-ti-co-nenavidi-vse-ruske-467046

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Babiš je kmotr. Nechápu, proč tolik lidí volí Zemana
12. 12. 2016 - Investigativní novinář Jaroslav Kmenta poskytl rozhovor v internetovém pořadu Velká přestávka Vyšší odborné školy publicistiky. Prozradil, jak se mu píší články a knížky o zločincích a proč cítí frustraci, když tolik lidí volí Andreje Babiše (ANO) nebo Miloše Zemana. 
  Investigativní novinář Jaroslav Kmenta v rozhovoru, jenž je dostupný na serveru YouTube, konstatoval, že zločincům v podstatě nelze rozumět. Když se novinář snaží zločincům rozumět, proniká do stále většího bahna. „Já to doma připodobňuji tak, že když si nedáte to nějaký brčko, kterým můžete dejchat, utopíte se, tak je to hrozný,“ varuje novinář.
  Cítí se částečně frustrován z toho, jak končí některé kauzy, které rozporoval. „Nechápu, jak lidé můžou věřit Andreji Babišovi, že to tady s náma myslí jenom dobře, nechápu, proč tolik lidí volí Zemana, což je duch minulosti. To je pro mě ta velká frustrace, že ať děláte, co děláte, tak se částečná většina společnosti prostě nepoučí,“ kroutí hlavou Kmenta. Ale možná je to tím, že v Česku chybějí nějací klasičtí političtí vůdci, kteří by politiku skutečně brali jako službu veřejnosti.
  Současného ministra financí považuje za kmotra, byť to není kmotr onoho staršího střihu jako Krejčíř a další, kteří jsou spojováni i s vraždami. „Kmotr to je... On je kmotr takový tý druhý fáze, řekl bych bílých límečků,“ konstatoval Kmenta, jenž si posteskl nad tím, že se při přebírání podniků Babiš choval mnohdy nečestně.
  Kvůli své práci prý občas čelí výhrůžkám, což je lidsky velmi nepříjemné. Strach má prý především o rodinu. Už si prý četl e-maily ve stylu „tohle byl tvůj poslední článek, už toho nech, nebo... A následovala řada výhrůžek“.


Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Miliardy v kanále?
  11.12. 2016 - Nad některými zajímavými informacemi, které v poslední době zaznamenal, se na svém blogu zamýšlí bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath.


  Zaregistroval například informaci, že počet přímých státních zaměstnanců – v úřadech a bezpečnostních složkách – roste a má růst i nadále. „Úředníků potřebujeme méně, ne více. Nejenže nic neprodukují, ale těm, kdo pracují, otravují život. Bohužel jsou v dnešní EU vládnoucí třídou,“ podotýká k tomu Rath.
 Ratha zaujala také zpráva, že neziskové organizace dostaly od státu za rok 16 miliard korun. „Posíláme ohromné peníze a nikdo se nestará nač. Být ředitelem nějaké neziskovky je pak pozice srovnatelná s dědičným rentiérem. Nemusíte dělat nic, respektive jen co sám chcete, chodí vám ohromné peníze na účet a vy si s nimi můžete nakládat podle libosti. Vše je legální, čisté, nekontrolované a zdánlivě důvěryhodné... A my jsme za pitomce,“ komentuje Rath.
  Bývalý politik glosoval také zprávu, že ministr financí počítá, že díky EET vybere 18 miliard do rozpočtu. „Pokud stát vybere 18 miliard, pak je zase zaplatíme jen my všichni. Současná vlna zdražování v restauracích je toho jasným důkazem,“ poznamenává Rath.
Za pozoruhodnou považuje také informaci, že analýza zadaná vládou upozornila na to, že z ČR odtékají do zahraničí řádově stovky miliard ročně. K tomu Rath uvádí, že nadnárodní kolosy si z nás „udělaly dojnou kravičku“. „Děláme pro ně práci, kterou u nich nikdo dělat nechce, děláme ji za třetinu a ještě to prezentujeme jako úspěch. Většího troubu aby na planetě pohledal,“ píše Rath.
  Závěrem přichází s několika návrhy, jak současnou situaci změnit: „Snížit počet úředníků, policistů a vojáků asi o 30 % a tyto peníze dát vědcům, učitelů, sestrám, lékařům, důchodcům a mladým, kteří začínají s profesní kariérou.“
  Dále navrhuje zavést vyšší daň pro oligopoly a takto vybrané prostředky investovat do infrastruktury a využít je ke snížení daní všech lidí a menších podnikatelů. Zatřetí navrhuje zavést odpisové daňové pobídky, aby se zásadně vyplatilo zisky firem investovat tady a neodvážet je.

Celý text je ZDE

Zdroj: Parlamentní listy

Připravte se na šok
  Co jsme jedli za socialismu a co jíme dnes? Jaký mají současné potraviny účinek na lidský organismus? Co před námi zůstává skryto a proč? Na otázky odpovídá Martin Hyroš, autor knihy Současná kvalita potravin – skrytá genocida českého národa.
  V historii lidstva najdeme spoustu období, kdy lidé neměli co jíst, kdy díky tomu jedli cokoliv, co alespoň zdánlivě mohlo zasytit hlad. Existuje ovšem pouze jedno období, kdy lidé žijí v relativním blahobytu a přesto vědomě do jídla přimíchávají jedy, které prokazatelně poškozují jejich zdraví. Bohužel v tomto období žijeme posledních 20 let.
Kvalita potravin – jak ji srovnat
  Abychom mohli objektivně srovnat a hodnotit kvalitu potravin, musíme jít do minulosti a podívat se na normy, které tuto oblast regulovaly dříve a nyní.
Ovoce a zelenina
  U zeleniny a ovoce si musíme dávat pozor zejména na dvě věci. Na dusičnany a pesticidy.
Co jsou dusičnany?
  Dusičnany jsou chemicky soli kyseliny dusičné (např. draselné nebo sodné soli) tvořící přirozenou součást rostlinné i živočišné hmoty (produkty metabolismu).
Možná nebezpečí pro lidský organismus:
  Metabolickou přeměnou dusičnanů v lidském těle vznikají dusitany a ty se přeměňují dále na nitrosaminy s kancerogenními (rakovinu vyvolávajícími) účinky. Další nebezpečí představují dusičnany u kojenců.
  Vážou se na červené krevní barvivo hemoglobin, které má u malých dětí jinou chemickou strukturu, a blokují tak přenos kyslíku v těle.
  To může způsobit dýchací problémy dětí doprovázené modráním tkání – tzv. cyanóza kojenců – až udušením.
Limity na dusičnany za socialismu a dnes
  V současné době nás oficiální média informují o tom, že limity dusičnanů „nejsou překračovány.“ Zdálo by se, že vše je v pořádku. Pojďme se podívat, co se skrývá pod pojmem limity „nebyly překročeny“. Zrušení limitu na dusičnany u většiny ovoce a zeleniny
  To je přehledná tabulka limitů tak, jak se měnily v čase. Vidíte v ní původní, velmi přísné normy platné za socialismu (sloupec rok 1986), přes částečné uvolnění těchto norem po změně režimu (sloupec rok 2002) až po současnou dobu, kdy jsme v EU, a kdy byly limity většinou zrušeny a u zbytku byly masivně zvednuty (sloupec 2012).
  Z tabulky je patrné, že vše je podřízeno co nejvyšším výnosům, tedy masivnímu používání hnojiv. Jde o peníze, zdraví populace nikoho nezajímá.
Závěr
1. U většiny ovoce a zeleniny nejsou limity vůbec stanoveny.
2. Limity byly proti roku 1986 několikanásobně zvednuty.
3. Původní normy platné za socialismu jsou běžně překračovány o stovky procent.
4. Fakticky se přestaly dusičnany kontrolovat – za celý rok 2012 se kontrolovalo pouze 99 vzorků zeleniny.
5. Nekontrolují se základní druhy zeleniny, jako jsou papriky a rajčata.

Zdroj: KPa, Alternativnimagazin (upraveno)

Pitomí novináři, rozjel se prezident v rádiu
  Hostem včerejšího pořadu Kauzy dne Rádia Impuls, byl prezident Miloš Zeman. Zpovídal ho šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. V úvodu došlo na případ končícího hradního protokoláře Jindřicha Forejta. Prezident se okamžitě pustil do „pitomých novinářů z České televize“. Došlo i na telefonát s Donaldem Trumpem – pozvání do Bílého domu podle Miloše Zemana v tomto hovoru zaznělo hned třikrát.


Prezident Miloš Zeman pronesl ve sněmovně. Vyzval k úspoře státních výdajů v oblastech sociálních dávek a fotovoltaiky
  „Já jsem se díval včera na vysílání veřejnoprávní České televize, která věnovala případu Jindřicha Forejta patnáct minut, zatímco telefonátu s Donaldem Trumpem jen tři minuty. Říkal jsem si – pitomí čeští novináři neumí rozlišit, co je důležité,“ rozohnil se hned v úvodu Zeman.
  Odmítl myšlenku, že by proti Jindřichu Forejtovi intrikovali Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář. Proč by to dělali, ptal se prezident, když je jejich agenda natolik odlišná, že nemají důvod spolu zápasit. „Já udělám všechno pro to, aby se Jindřichu Forejtovi splnil sen a stal se velvyslancem ve Vatikánu,“ doplnil prezident. „A pokud jde o to, že si Jindra Forejt potřebuje odpočinout, tak já mám také pocit, že si potřebuje odpočinout. Navíc podal rezignační dopis opakovaně. Někdejší kancléř Václava Klause Jiří Weigl říká, že Forejt podal těch rezignací asi šedesát, doplnil Zeman.
  Velmi tvrdě se prezident vymezil proti videu, na němž má Jindřich Forejt údajně užívat drogy. „Považuji za špínu lidi, kteří to video natočili a za ještě větší špínu považuji lidi, kteří si to video koupili. Jestliže si ho koupil server Hlídací Pes, tak by slušný člověk neměl tento server vůbec číst,“ udeřil Zeman.
  Pak došlo na pozvání Miloše Zemana do Spojených států. Zeman se znovu podivoval nad tím, že i pan Plesl věnoval víc času kauze Jindřicha Forejta, než pozvání do Bílého domu. Prezident Pleslovi sdělil, že si až doteď myslel, že je inteligentním novinářem, ale šéfredaktor dělá vše pro to, aby ho přesvědčil o opaku. „To základní téma toho rozhovoru, tedy pozvání do Bílého domu, opakoval pan Donald Trump třikrát,“ sdělil prezident.
  Nedůvěru vyjádřil předvolebním průzkumům, které významně favorizují hnutí ANO před ČSSD. „Průzkumy dělají jednak podvodníci a jednak hlupáci. ANO se musí naučit koaliční vyjednávání. To zatím neumí. Neumí to ve velkých městech, neumí to na regionální úrovni a to se projevilo celou řadu ztrát. Ale doufejme, že se do roka a do dne toto vyjednávání naučí, protože jinak se všichni spojí proti němu,“ uvedl Zeman.
Zamindrákovaní idioti
  V obecné rovině poznamenal, že nejhorší bývá setkání se zamindrákovaným idiotem a on jich prý za svůj politický život zažil dost a dost. To nejhorší, co vás může potkat, je zamindrákovaný idiot. A já se v politickém životě celých 25 let setkávám se zamindrákovanými idioty. A jsem rád, že jich v naší společnosti není většina, oddechl si prezident.
  Nakonec prozradil, že svým blízkým dává jako dárek obálky s penězi, aby si obdarovaní mohli sami vybrat, co si za ně koupí. „Štědrý večer budu trávit jako obvykle v Lánech. Pořídíme si stromeček a budeme tam všichni, včetně babičky, tedy tchyně, ale my jí říkáme babička. A abych nezapomněl, bude tam i pes. Budeme pár dní odpočívat,“ zaznělo od prezidenta. Chystá také své tradiční vánoční poselství a v něm hodlá vychválit rozvíjející se česko-čínské vztahy.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Kam zmizelo české zlato
  Dostala se mi do rukou pozoruhodná kniha Stanislava Motla, která ve svém podtitulu má napsáno: O tom, jak jsme museli spojencům platit zlatem za to, že naši vojáci mohli po jejich boku umírat ve válce proti Hitlerovi. Tenhle podtitul mne zaujal, a proto jsem se dal do jejího čtení.
A aby bylo jasno, kniha nebyla
napsána za dob cenzury před rokem 1989, ale v roce 2003. 

  Z knihy jsem si odnesl vedle mnoha poznatků i ten, že jsme byli nejen pro Sovětský svaz nevyčerpatelnou studnicí, ale že i Ti, ke kterým se vždy shlíželo jako k našim spojencům a vzorům, nebyli až zase takovými přáteli, jak by se na první pohled zdálo.
  A závěr knihy mne doslova šokoval a jsem přesvědčen, že by šokoval i vás, když se dočtete, že část zlatého pokladu v historických mincích i zlatých cihlách byla již v době demokracie po roce 1989 zcela bezostyšně prodána, aniž by o tom veřejnost věděla. Mohu zaručit objektivním potenciálním čtenářům, že budou překvapováni v každé kapitole a na mnoho věcí si udělají možná jiný názor, než měli dosud.
  Československo muselo ještě mnoho let po válce platit zlatem západním spojencům za to, že naši vojáci mohli po jejich boku bojovat a umírat ve válce proti Hitlerovi. Kniha Standy Motla, jejíž součástí je bohatý obrazový materiál, včetně desítek autentických dokumentů, formou dynamické reportáže popisuje dramatické pátrání po osudech zlatého československého pokladu v nejrůznějších archivech u nás i v zahraničí. 
  Popisuje také mnohá zajímavá setkání s pamětníky a zveřejňuje utajované zápisy z vleklých a dramatických jednání o navrácení československého měnového zlata, jež bylo podmíněno tím, že Československo zaplatí USA a Velké Británii "daň za osvobození", do níž spadaly mimo jiné uniformy a výzbroj nejenom živých, ale i padlých vojáků, včetně bomb, které naši letci shodili na Německo. 
  Příběh začíná v roce 1982, kdy na starém ruzyňském letišti usedly tři letouny TU104. Na palubě měly přes 18 tun čs. měnového zlata, přivezeného z Velké Británie. Zhruba 10 tun z tohoto množství bylo ve vzácných historických mincích. Celá tato operace byla tajná, veřejnost nesměla znát pravou podstatu toho, co tomu všemu předcházelo. Tajemství provází tuto operaci dodnes. Zejména na českém ministerstvu zahraničí, kde autor neměl možnost studovat mnohé dokumenty, týkající se toho, co vrácení zlata předcházelo. 
  A vysvětlení? Česká veřejnost není prý údajně ještě zralá na to, aby celou transakci pochopila. Přesto se autorovi nakonec podařilo získat, zejména v zahraničí, často unikátní archivní materiály. Nejcennějším úlovkem jsou bezesporu podrobné zápisy z mezivládních jednání mezi Československem a Velkou Británií, které podle tvrzení archivářů na ministerstvu zahraničí podléhají dosud režimu utajení. 
  Před několika lety, opět tajně a ve vší tichosti, naše vláda a tehdejší vedení ČNB pod vedením guvernéra Tošovského, vyměnila drtivou většinu našeho zlatého pokladu, na který se skládaly celé generace, s Německem - za dluhopisy! Zlato, které bylo stejným symbolem jako třeba státní hymna či státní vlajka, zmizelo. 
  Bankéři prodali také část zlatých mincí, jakými byly třeba svatováclavské tolarym jejichž cenu nelze ani vyčíslit. Dnes už tohle zřejmě nikoho nezajímá. Ani to, že ve jménu tohoto zlata umírali naši vojáci na všech frontách - zapomenutí hrdinové, za jejichž hrdinství jsme museli po letech tvrdě zaplatit. V duchu rčení, že válka není nic jiného než obyčejný kšeft.
  Autor prošel mnoho různých archivů, hovořil s mnoha pamětníky, pročetl mnoho dobového tisku, neméně knih různých autorů k dané problematice, na které se i odvolává, takže jeho kniha faktů je věrohodná a je z ní cítit opravdový zájem o tajemství československého zlatého peněžního pokladu.

Zdroj: Česko aktuálně (upraveno, kráceno


Neuvěřitelné informace o bojích mezi ČSSD a ANO
  Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i poslanci sociální demokracie lhali, když tvrdili, že novela o střetu zájmů postihne až budoucí ministry, uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Sněmovna totiž podpořila senátní verzi zákona zřetelně směřujícího na předsedu hnutí ANO, podle níž se i Babišovy firmy nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Babiš řekl, že další postup projedná s právníky. Rozhodne se o něm až poté, kdy zákon začne platit.
  Jak se navíc Parlamentním listům podařilo zjistit od poslanců hned několika parlamentních stran, konkrétně ČSSD, KDU-ČSL a Úsvitu, v kuloárech sněmovny tento týden kolovala jedna velmi zajímavá myšlenka. A pokud by se ji Babišovi podařilo naplnit, zřejmě by se stal "kouzelníkem" roku. „Pan Babiš může všem ukrást nejen úspěch, ale i slávu," sdělil s mírným úsměvem koaliční partner ANO z ČSSD, který si nepřál být jmenován.
  Premisy této logiky jsou následující. Ačkoli se sociální demokracie tváří jako premiérská strana, podle našich zjištění už nikdo z vysokých činitelů nepočítá s vítězstvím v příštích parlamentních volbách. „Pakliže to funguje například v Praze, kde je silná koalice ČSSD a ANO, navíc bez hlubších rozmíšek, tak nějak to přeci může fungovat také na úrovni sněmovny ve chvíli, kdy by se stal Babiš premiérem," doplnil náš další, tentokrát ministerský zdroj.
  Úvaha je to jednoduchá, její počátek ale hledejme jinde. Podle některých názorů vyměnil premiér Sobotka ministry Dienstbiera a Němečka nejen proto, aby si zajistil podporu na sjezdu strany, ale také proto, že oba vzdorovali právě ministrovi financí. „Ano, i to je možné," připustil nominant ČSSD. „Předseda mohl dopustit tento ústupek proto, že se s Babišem dohodl. Ostatně kdybych měl vzpomínat na dění před sestavením vlády, tak právě Dienstbier se tam dostal jaksi nedopatřením, jeho tam Sobotka nominoval na poslední chvíli po velmi divných okolnostech," sdělil náš zdroj. Jak se nám exkluzivně podařilo zjistit, Dienstbier měl tehdy na Sobotku tlačit, že pokud jej do ministerského postu "neposadí", on začne negativně medializovat dění ve straně. Premiér, ani bývalý ministr pro lidská práva k tomu své vyjádření neposkytli.
  Pokud by tedy situace ukázala, že už nyní Sobotka Babišovi ustupuje, je to pro předsedu ANO, potenciálního premiéra České republiky, dobrá výchozí pozice. Vše ale může změnit krok, o němž se ParlamentníListy.cz dozvěděly, jak jsme uvedli výše, hned z několika stran. Největší obava mezi koaličními poslanci totiž panuje z rozhodnutí, které by vedlo k Babišově rezignaci. Dobrovolné, což je nutné zdůraznit. „Pokud by Babiš rezignoval na post ministra financí, jeho na tomto místě nahradil například Jaroslav Faltýnek, nebo v minulosti uvažovaný Michal Zděnek (dříve působící jako Babišův poradce), co by se stalo, to je jednoduchý, ne?!" uvedl poslanec ČSSD, s nímž jsme měli možnost krátce hovořit.
  Jednoduché to bude, ale než dojdeme k finální úvaze, připomeňme dvoje čísla. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je i přes mírné oslabení pozitivních názorů stále nejpopulárnější osobností české politické scény, cituje STEM výsledky svého listopadové měření. A ještě: Nejlepší výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta) a udržuje si více než osmiprocentní náskok před ČSSD. Sociální demokracie nyní získává 16,2 procenta (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013). To jsou prognózy listopadových preferencí agentury Phoenix research.
  „Poslanci zneužívají sněmovnu pro politický boj proti mně, místo aby přijímali zákony pro lidi, a to je nehorázné,“ uvedl Andrej Babiš kvůli zákonu, jenž by reálně mohl ohrozit jeho rozsáhlé podnikání.

Zavíráme kvůli Babišovi
  Elektronická evidence tržeb začíná ve čtvrtek 1. prosince. V tento den také leckde zavřou někteří hospodští své provozovny.
  Seznam u pivovarů zjistil, ze končí především malé hostince, vesnické restaurace s nepříliš velkými tržbami. Končí například menší rodinná hospoda v Horní Poustevně u hranic s Německem na severu Čech. Zaniká po třiceti letech. 
Majitelka sdělila, že zavedení EET byla poslední rána. Hospodu zavře ve středu, v poslední den, kdy nemusí tržbu evidovat elektronicky.
Vic čtěte ZDE.
  Již koncem srpna se rozhodl skončit Kamil Kocián v hospodě U Loterie v Dlouhém Mostě. „Je to jiné než ve městě. Sem nepřišli hosté na luxusní večeři a nenechali tu dva tisíce. Spíš jsme byli pro obyčejné lidi, kteří si dají kafe za patnáct dvacet korun,“ uvedl Kocián. Zavedení EET by podle svých slov pocítil především finančně. „Musel bych jednou tolik zdražit a sedět tam sám. Takhle jsem mohl zaměstnávat i lidi z obce,“ řekl.
  Úbytek restaurací podle serveru pocítily také pivovary, kterým klesá počet odběratelů. „Řada podnikatelů v gastronomii se už nyní pohybuje na hranici životaschopnosti. Pro ty je zvýšená administrativa i nárůst nákladů v souvislosti se zavedením EET zátěží, které nezvládnou. Druhý je etický. Najdou se podnikatelé, a není jich málo, kteří vnímají EET jako přílišný zásah do svého podnikatelského soukromí, a proto se sami rozhodnou s podnikáním skončit,“ uvedla mluvčí Pivovaru Svijany Petra Winklerová.
Víc čtěte ZDE.
 O změnách v elektronické evidenci tržeb, s nimiž přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO) minulý týden, se dnes jedná také na vládě. I když Babiš o tom diskutovat nechtěl, vláda si debatu o vyjmutí e-shopů a výjimek pro drobné živnostníky s příjmy do 250 tisíc korun odhlasovala pro dnešní jednání.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Ženy hledící kriticky na islám to v Česku nemají snadné.
  Spolek Éra žen si klade za cíl obhajobu práv něžného pohlaví, a to bez nějakých kvót, s důrazem na to, že potřeba seberealizace je společná ženám i mužům. Spolek si stejně tak klade za cíl upozorňovat na porušování práv žen v muslimské společnosti. Advokátka Klára Samková upozornila na případ, kdy jedna žena v české firmě nechala na stole ležet materiály spolku a nastal „cirkus“.
  Advokátka Klára Samková popsala na sociální síti Facebook příhodu jedné členky spolku Éra žen, která má svědčit o tom, že ženy hledící kriticky na islám to v České republice nemají snadné.
Jedna naše členka vytiskla naše letáky a nechala je ve svém podniku v čajové kuchyňce na stole. Vzápětí je našla roztrhané na kousíčky v odpadkovém koši. Před jejím odchodem z kanceláře dorazila za ní šéfová, v ruce třímala leták a pravila, že si nic takového ve firmě nepřeje, že to zavání rasismem, ať si dotyčná uvědomí, že je na půdě firmy, kterou řídí i muslimové... Naše členka šéfové odvětila, že nikomu nic nenutila, že v letáku je shrnuto vše podstatné o islámu, a pokud má pocit, že je tam rasismus, tak ať si o islámu něco načte, že nic neví...,“ rozepsala se Samková.
Pod dojmem této situace spolek doporučuje, aby ženy informovaly své okolí o islámu dál, a to nejen na pracovišti, ale aby tak nečinily samy, nýbrž ve skupině, která jim přece jen poskytne určitou ochranu. Kromě toho spolek ženám doporučuje, aby si na pracovišti nahrávaly podobné rozhovory, a bránily se tak případnému vyhazovu. Jestliže jsou záznamy pořízeny na vlastní obranu, nevyžadují prý souhlas protistrany s nahráváním.

Na závěr přidala Samková apel směřovaný na muže. „A mimochodem, PÁNOVÉ!!! Řada z vás se hlásila, jak může Éře žen pomoci, a tak se ptám: visí už vaše letáky ve vašem oblíbeném restauračním zařízení? NE? Tak DO TOHO! Podpořte své ženy, podpořte svou zemi! Zdravím, Klára Samková,“ napsala dáma.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Začíná válka oligarchů?
  Nad tím, že vznik nové politické strany Realisté se chystá podpořit osmý nejbohatší Čech Marek Dospiva, se zamýšlí Ondřej Koutník.
Petr Robejšek
  Dospiva podporuje aktivity politologa Petra Robejška, který ve čtvrtek oznámil založení nové strany Realisté. „Finančně jsem podpořil Institut 2080 a pravděpodobně budu podporovatelem nové strany Petra Robejška. Vyjadřuju tím svůj občanský postoj a podporu politickému směru, který je mi blízký,“ řekl serveru Aktuálně.cz Dospiva.
  Veřejným přihlášením se k Robejškovi prý Dospiva pražské finanční kruhy překvapil. „Je znám jako obratný diplomat, který se vždy snažil nikoho z politiků nerozhněvat a především – nebýt viděn. Jeho nepřímý vstup do politiky lze interpretovat jako budování hradeb,“ píše dále Koutník s tím, že podle zákulisní šeptandy mají v budoucnu sloužit jako obranný val před ministrem financí Andrejem Babišem. Navíc, podobně jako šéf hnutí ANO vlastní i Dospiva mediální dům. Podle Koutníka tak definitivně zbořil model, že nejbohatší a nejvlivnější lidé tu politiku ovlivňují jen potajmu a za oponou.
Koutník považuje za pravděpodobné, že k developerovi Dospivovi se s přibývajícími procenty hnutí ANO budou přidávat další zámožní lidé. „Jsme svědky počínající ‚války oligarchů‘, buďme realisté,“ uzavírá své zamyšlení Ondřej Koutník.
Skončíme jako na Ukrajině, varuje expremiér Paroubek
  Někdejší premiér v barvách ČSSD Jiří Paroubek se zostra pustil do politologa Petra Robejška a jeho nové strany Realisté. Pokud Robejšek dostane prostor, dovede nás podle Paroubka možná tak na Ukrajinu.
  Politolog Petr Robejšek, žijící v německém Hamburku, založil v České republice stranu Realisté a s tou hodlá velmi významně promluvit do příštích voleb. Chtěl by získat až 20 procent hlasů, což by mu v posledních volbách takřka stačilo k tomu, aby vyhrál a stal se premiérem. Ačkoli ještě ani nezveřejnil program, politolog věří, že sebere hlasy hnutí ANO Andreje Babiše, ODS či TOP 09. Paroubek však Robejškův osud vidí jinak.
  „Pan Robejšek zatím českou společnost viděl z výšky pátého patra, tuším, že z Hamburku. Anebo možná z nějakého jiného německého města. TOP 09 skončí v příštích volbách tak jako tak, bez přičinění pana Robejška. ODS už bude těžko slabší a silnější asi také nebude. A sázka nějaké podnikatelské lobby ‚velkých kluků‘ na Robejška jako na toho, kdo odčerpá nějaké hlasy Babišovi, je chybná. Česká společnost, respektive politický systém ČR, by neměly být natolik fragmentované, aby se v nich nedalo vládnout. Jinak jsme definitivně na Ukrajině,“ varuje expremiér v komentáři uveřejněném na serveru VašeVěc.cz.
  O to důležitější bude podle Paroubka pozice ČSSD. Strana by měla být co nejsilnější. Zatím se však nezdá, že opravdu bude dost silná, protože premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dělá podle Paroubka jen kosmetické změny, které nepomáhají. Měli převzít iniciativu, určovat témata k diskusi, jak se to na sociálních sítích dařilo např. Donaldu Trumpovi. Ten porazil Hillary Clintonovou i navzdory tomu, že drtivá většina médií stála na její straně. 
  Sobotka by proto měl mít nějaká nová témata nebo oživit starší. Ministři vlády v barvách ČSSD by se měli výrazně levicově profilovat, Podle Paroubka nestačí chovat se jako levičák jen v průvodu na prvního máje. „Politika je také o zásadovosti. A pokud příští lídři ČSSD neprojeví snahu být zásadoví, nemohou se postavit ani Robejškovi, natož Babišovi. Ale stále věřím, že se věci mohou zlepšit,“ uzavřel Paroubek.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Pozvání do Bílého domu stále nepřichází
  I když se Miloš Zeman neboli český Donald Trump tolik snažil, zatím je mu to houby platné. Pozvánka do Bílého domu ne a ne přijít. Naopak – telefon zazvonil v Budapešti a pozvání se dočkal maďarský premiér Viktor Orbán, píše Petr Kamberský.
  Připomíná, že v době, kdy ještě ani nebyly sečteny všechny hlasy v amerických prezidentských volbách, z Prahy už po optickém vlákně frčelo do Washingtonu blahopřejné psaní. V něm se mimo jiné psalo: „Dlouho před volebním dnem jsem byl také přesvědčen, že Vaším zvolením bude započata nová fáze česko-amerických vztahů.“ Znalce Zemanovy podpory ruských ambicí v Sýrii, které jsou často v přímém rozporu s cíli americkými, podle Kamberského pobavila zejména věta „Česká republika a USA těsně spolupracují na nejdůležitějších zahraničněpolitických tématech dnešního světa, jako je boj proti terorismu nebo podpora v Sýrii“.
  Kamberský dále píše, že ačkoli se šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček mohl snahou přetrhnout a opakovaně přesvědčoval české novináře, jak se Miloš Zeman chystá do Bílého domu, nic takového nehrozilo ani na vteřinu. „Alkoholik, nikotinista, hulvát, jenž paušálně uráží celou půldruhou miliardu muslimů na zeměkouli, neměl pražádnou šanci, aby se s ním setkal Barack Obama či viceprezident Joe Biden. Ale Hrad zavětřil naději při Trumpově zvolení: oba muže spojují prořízlá ústa, odpor k liberálním elitám, schopnost říkat přesně to, co chtějí dolní vrstvy slyšet, i ochota k paušálním odsudkům. Jenže zatímco Donald Trump mnohé z toho používal jen v kampani a jako zvolený prezident už v šesti zásadních otázkách zcela změnil postoj, Zeman je pravý opak: v kampani se držel zpátky, coby prezident je teprve odbržděný,“ uvádí Kamberský.
  Z toho, že nebyl Miloš Zeman do Bílého domu pozván, by se prý jeho nepřátelé neměli radovat. „Navzdory tomu, že momentálně opanovává veřejnou diskusi, je český prezident fakticky bezmocnou figurkou – bez ohledu na to, kdo hlavou státu zrovna je,“ podotýká Kamberský.
  Zato Viktor Orbán je již potřetí premiérem, podruhé vládne s ústavní většinou a s maďarskou demokracií „dělá kusy, o nichž si třeba polská pravice nedovolí ani snít“. „Orbán je autorem slavného projevu o liberální demokracii a za vzory definoval Turecko či Singapur – tedy vyhlídky, z nichž by každého svobodymilovného člověka měla bolet hlava,“ uzavírá Kamberský své zamyšlení.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)

Ta čísla a fakta vás vyděsí 
Pod hranicí příjmové chudoby žije v Česku zhruba jeden milion lidí. Pro jednotlivce činí hranice chudoby příjem 10 220 korun. iDNES.cz se ptala 600 lidí žijících v příjmové chudobě, těžkém materiálním nedostatku či bez práce, na to, kolik mají peněz a jak se jim žije. Odpovědi pak porovnala s více než tisícovkou jejich výrazně šťastnějších sousedů.   Téměř desetina všech obyvatel Česka totiž žije pod hranicí příjmové chudoby. Desítky tisíc Čechů žijí na ulici, dalších víc než sto tisíc živoří na ubytovnách anebo jim akutně hrozí ztráta bydlení. Stovky tisíc našinců je zadlužených, stovky tisíc mají na krku exekutory. Jsou to lidé, kteří musí hodně přemýšlet, jestli koupí jogurt, jestli pošlou děti na školní výlet anebo jim koupí nové boty. Další statisíce lidí se pohybují v šedé zóně, kde stačí jeden nečekaný výdaj a následuje pád, ze kterého se možná už nevyhrabou.
Půl milionu lidí nemá na běžné věci, jako je maso obden
Takzvanou materiální deprivací, tedy nedostatkem základních věcí, trpí podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 5,6 procenta Čechů a Češek. Je to asi 590 tisíc lidí, kteří nemají peníze na nejméně čtyři z určených devíti věcí, mezi kterými je hrazení nenadálých výdajů, maso na jídelníčku obden, alespoň týdenní dovolená ročně či placení nájmu.
Rozbitá pračka je neřešitelný problém
Valná většina českých chudáků se totiž ocitá v průšvihu už ve chvíli, kdy je třeba neočekávaně zaplatit pár tisíc korun, například na rozbitou pračku nebo školní výlet. Přes čtyřicet procent z nich mělo k dispozici pouze částku do dvou tisíc, dalších 25 procent do pěti tisíc korun. Šťastnější část populace si 51% případů může dovolit nad plán utratit částku nad deset tisíc korun, z toho značná část více než dvacet tisíc.
Jedna půjčka stíhá druhou
Jenže chudí, kteří rezervy nemají, pak mají větší tendence unikat k dlouhodobě neracionálním strategiím, jakou jsou půjčky, což potvrzuje i Tomáš Tožička z platformy Social Watch, který se dlouhodobě zabývá tím, jak se lidé dostávají pod hranici chudoby. „Máme zkušenosti s tím, v čím horší materiální situaci lidé jsou, tím se zvyšuje míra jejich rezignace a zhoršují se rozhodovací schopnosti. Lidé pak dělají série špatných rozhodnutí. Klasická představa, že lidi motivujeme tím, že jim budeme snižovat dávky, tedy neodpovídá naší zkušenosti ani odborným studiím,“ tvrdí Tožička. „Stát špatná rozhodnutí podporuje tím, že pro ně vytváří podmínky. Například umožňuje firmám, aby půjčovaly peníze komukoli. Tedy i lidem, kteří se rozhodují nezodpovědně,“ vysvětluje.
Problém je i koupit boty nebo platit mobil
Drtivá většina chudých si podle průzkumu absolutně nemůže dovolit nákup nového nábytku, když je ten starý opotřebovaný, či vyrazit s rodinou jednou za rok na týdenní dovolenou. Velký problém jim dokonce činí i nákup nového oblečení, bot nebo placení za mobilní telefon. Téměř polovina z nich si totiž nemůže ani dovolit jíst obden pokrm s masem.
Kolotoč dluhů a exekucí
Zadlužení nejchudší části populace je v Česku podle některých výzkumů častější než jinde. Vymáhání dluhů u nás navíc výrazně navyšovalo dlužné částky do výše, kterou už chudší domácnost nemůže jednoduše splatit. Vztah je ale i opačný - někteří respondenti ve výzkumu mohou být chudí právě kvůli dluhům a exekucím. S exekucemi mají přímou či zprostředkovanou zkušenost nejčastěji lidé mezi 40 a 69 lety věku, tedy ti, kteří by ještě mohli pracovat a dluhy splácet – jenže…
Lidi s dluhy pracují na černo
„Kvůli zadluženosti přicházíme o spoustu efektivních pracovních sil. Lidé, kteří jsou zadluženi, se už nikdy nebudou podílet na daňových výnosech, kromě DPH. Nebudou platit žádné sociální ani zdravotní pojištění, protože už nenastoupí do práce. Raději budou pracovat na černo. Z půjček přitom stát nemá nic, ty jsou výhodné jen pro banky,“ myslí si Tožička. Až 30 procent chudých a 13 procent „nechudých“, které postihly exekuce, totiž přiznává, že někdo ze členů domácnosti přešel na černý trh práce, aby se mu exekuční splátky nestrhávaly z výplaty. Celkem 41 procent chudých domácností přitom exekuci řešilo další půjčkou. A spirála zadlužení se vesele roztáčí.
A až půjdou do důchodu…
A bude hůř. „Až začnou nastupovat do důchodu a začne se zhoršovat jejich zdravotní stav, budou v dlouhodobé zdravotní péči... Nastanou tím další společenské ztráty. A banky, které vydělávaly na půjčkách, je rozhodně krýt nebudou,“ říká expert.
Nerovné startovní pozice
Jak z toho ven? Těžko. Téměř polovina (43 procent) chudých totiž uvedla, že se již narodili do rodiny s nízkými či podprůměrnými příjmy, což platí bez rozdílu pro respondenty narozené před rokem 1989 i poté. Mezi „nechudými“ se do chudoby narodilo jen 27 procent respondentů. Ve skutečnosti jich však je asi ještě méně, protože člověk s vysokými příjmy může považovat za chudou i domácnost s průměrnými příjmy, v níž vyrůstal.
Mohou si za to sami?
Více než třetina běžné populace věří, že chudí lidé si za svou situaci mohou sami. Naproti tomu drtivá většina (79 procent) samotných chudých se domnívá, že se v nepříznivé situaci ocitli kvůli nerovným vstupním šancím a okolnostem. „Z mé zkušenosti se do chudoby velmi často propadají děti z dětských domovů a navrátilci z výkonu trestu. Jakákoli výraznější negativní událost má na tyto skupiny daleko větší dopad než na jiné skupiny,“ říká Tožička.
Nižší daně na potraviny jako řešení?
A jakou pomoc by chudí Češi uvítali od státu? Většina z nich si z nabídky ve výzkumu vybrala nižší daně na potraviny a další základní výdaje. Ty pro ně totiž často tvoří kolem poloviny všech výdajů, zatímco u zbytku společnosti jen okolo třetiny výdajů. Struktura inflace v uplynulých patnácti letech více poškozovala právě chudé lidi. Některé nedávné studie poukázaly na to, že daňový systém v Česku velmi málo redukuje chudobu, mimo jiné kvůli nastavení přímých daní a odvodů a vysokému zdanění základní spotřeby.
Totální rezignace
Výzkumníci se respondentů rovněž ptali, na co se těší v příštím roce. Chudí respondenti se jednoduše těší na to, že „bude líp“, tedy že se zlepší jejich finanční situace a zdraví. Protože si často nemohou dovolit cestovat, těší se mnohem méně často než „nechudí“ na dovolenou. Populace chudých je také specifická v tom, že se častěji (v patnácti procentech případů) než zbytek respondentů (sedm procent) netěší na nic. Zdroj: Krajské listy (upraveno)

Stovky restaurací prý kvůli EET končí
Pivovary již vědí o stovkách odběratelů, kteří se rozhodli ukončit činnost spolu s nástupem elektronické evidence tržeb (EET) od prosince. Jde hlavně o menší a venkovské restaurace. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi pivovary. Jenom největší výrobce piva Plzeňský Prazdroj uvedl, že pivo přestalo odebírat k začátku prosince několik set subjektů. Dopady EET však budou jasné až v prosinci nebo v lednu.
  „Svou činnost momentálně ukončují spíše menší a vesnické hospody, které nepodávají teplé jídlo. Dá se ale předpokládat, že hlavní vlna dopadu EET ještě přijde, a to s koncem kalendářního roku,“ řekl dnes ředitel obchodu hospod a restaurací z Prazdroje Tomáš Mráz.
  V menším měřítku podobnou situaci zažívají i Pivovary Staropramen. „Zatím se někteří zákazníci předběžně vyjádřili, že pravděpodobně ve své činnosti pokračovat nebudou. Jde řádově o pár desítek,“ sdělila mluvčí Denisa Mylbachrová. Podle ní je ale ještě na bilanci příchodu EET brzy.
  „Někteří zákazníci nám oznámili ukončení spolupráce s naším pivovarem, když jako hlavní důvod k ukončení podnikání v gastronomii uvedli zavedení EET,“ dodal vedoucí oddělení tuzemských prodejů Budějovického Budvaru Martin Horejš. Například ředitel Pivovaru Hols Vratislavice Petr Hostaš odhaduje, že v souvislosti s přechodem na EET může pivovar přijít o deset až 15 procent odběratelů.
  Problémem podle něho není pro hospodské jen pořízení nové pokladny, ale také paušální poplatky za spojení. „Pro malou hospodu to znamená prodat měsíčně jeden sud navíc, a to není jednoduché,“ vysvětlil. Restauracím, které výhradně nabízejí vratislavické pivo, nabídl podnik zajištění vybavení, využili toho však jen jednotlivé restaurace. „Někteří hospodští se nechtějí vázat, jinde využili nabídek velkých pivovarů,“ doplnil Jaroslav Toman z obchodního oddělení. Například nabídku výhod Prazdroje využilo podle Mráze 1 500 restaurací.
  Také největší pivovar v Libereckém kraji, Pivovar Svijany, má informace o tom, že někteří provozovatelé chtějí kvůli EET své hospody zavřít. Týká se to hlavně malých venkovských podniků, kde se novinkou už nechtějí zabývat. Jde o několik desítek našich odběratelů, řekla dnes mluvčí pivovaru Petra Winklerová.
  Například ale Rodinnému pivovaru Bernard v Humpolci odběratelé z řad hospod v důsledku zavedení elektronické evidence tržeb plošně neubývají. „Jistě, jsou někteří hospodští, kteří se dosud nerozhodli, zdali budou pokračovat v podnikatelské činnosti, ale to vše ukáže několik příštích týdnů,“ sdělil mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek. Nabídka konkurenčních pivovarů na řešení EET v tom podle něj roli nehraje.
  EET bude v ostrém provozu spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 40 000 podnikatelů. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.
  ANO chce nyní ve sněmovně navrhnout, aby z evidence tržeb mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 000 korun. Do EET by se tak promítlo avizované rozšíření takzvané paušální daně, které by mělo platit od příštího roku. Další změna by se týkala internetových obchodů, kde by se systém netýkal plateb kartou prostřednictvím internetu. Změny přinesly hádku v koalici.

Zdroj: Parlamentní listy (upraveno)